Elon Musk ostrzega, że sztuczna inteligencja może stać się nieśmiertelnym dyktatorem

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

W ostatnich latach wiele mówi się o zagrożeniach wynikających z prac nad sztuczną inteligencją. Powszechnie uważa się, że jeśli SI osiągnie odpowiedni poziom rozwoju i przewyższy ludzi intelektualnie, nasza rola na tym świecie stanie się drugorzędna. W najgorszym przypadku ludzkość może zostać uznana jako niepotrzebna lub nawet niebezpieczna dla istnienia sztucznej inteligencji, a wtedy część ludzi zostanie wyeliminowana. Zdaniem Elona Muska, taka superinteligencja może zapoczątkować istnienie nieśmiertelnego dyktatora.

 

W nowym filmie dokumentalnym pt.: „Czy ufasz temu komputerowi?”, popularny miliarder i wizjoner powiedział, że ludzcy dyktatorzy mimo wszystko są śmiertelni, lecz „nieśmiertelny dyktator” mógłby rządzić wiecznie i nigdy byśmy nie odzyskali wolności.

 

Zdaniem Elona Muska, gdy SI stanie się bardziej inteligentna i mądrzejsza od ludzi, możemy utracić nad nią kontrolę i nie będziemy w stanie jej powstrzymać przed realizacją wyznaczonych przez nią celów. Wystarczy wyobrazić sobie scenariusz, w którym superinteligencja uznaje ludzi za zagrożenie dla swojego istnienia lub po prostu jako przeszkodę i posiada do swojej dyspozycji własną armię robotów.

„Sztuczna inteligencja nie musi być zła, aby zechciała zniszczyć ludzkość - jeśli SI ma cel, a ludzie staną na jej drodze, ona z pewnością zniszczy ją i nawet nie pomyśli o tym. To tak jakbyśmy budowali ulicę a na jej drodze pojawiłoby się mrowisko – to nie jest tak, że nienawidzimy mrówki, tylko po prostu budujemy ulicę” - powiedział Elon Musk.

Wizja Muska wydaje się nieprawdopodobna. Jednak musimy zrozumieć, że sztuczna inteligencja nie posługuje się emocjami. Jeśli wgra się jej jakieś polecenie, lub jeśli sama postawi przed sobą jakieś zadanie to będzie skupiała się przede wszystkim na jego wykonaniu. Oczywiście jeśli SI uzna, że człowiek jest jej potrzebny np. do przetrwania to nie zostanie zniszczony. Ostatecznie gdy superinteligencja stanie się w pełni samowystarczalna to albo wyeliminuje ludzkość, albo zafunduje nam totalną robotyczną dyktaturę.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika J23

Kto powiedział że człowiek

Kto powiedział że człowiek jest inteligentną istotą? Mówi tak o sobie tylko sam człowiek. Nikt tego z zewnątrz nie zweryfikował. Zwierzęta mordowane i zjadane przez człowieka nie potrafią powiedzieć co naprawdę o człowieku myślą. Kosmici nie wyrażają większego zainteresowania nami , złapią sobie czasami jednego lub drugiego zmierzą, zważą ,wsadzą igłę tu i tam i wstawią z powrotem do kulistej zagrody. Człowiek się pałęta po ziemi plus minus 2 miliony lat. Jak na taki długi okres czasu osiągnięcia człowieka są naprawdę mizerne.W ludzkim stadzie dominuje cwaniactwo którego nie należy mylić z inteligencją .Od początku stadem manipulują cwaniacy którzy potrafią wmówić bezmyślnemu stadu że to mają błękitną krew a to że mają kontakt najwyższym i są pośrednikami między stadem a nim A to kontrolują emisję zadrukowanych papierków zwanych pieniędzmi . Napuszczają jedną część stada na drugą wywołując wojny. Inteligencja w stadzie jest pewnego rodzaju anomalią , Czasami jakiś osobnik w stadzie ma przebłysk inteligencji i na przykład jakiś księgowy napisze e=mc2 . Gdy dzięki takim przebłyskom ludzkość doszła do tego że zaczęła powstawać prawdziwa inteligencja niesłusznie zwana sztuczną cwaniacy zaczęli straszyć nią stado ponieważ może obnażyć brak ludzkiej inteligencji i ich cwaniactwo

Portret użytkownika marek9843

Zwierzęta mordowane i zjadane

Zwierzęta mordowane i zjadane przez człowieka nie potrafią powiedzieć co naprawdę o człowieku myślą. 

Ależ potrafią,  a nawet bardzo wyraźnie mówią. Większość ludzi po prostu zostało wytresowane do ignorowania, nie słuchania innych istot. Powiem więcej, kosmici wyrażają bardzo duże zainteresowanie ludźmi, to że ich większość nie dostrzega to ta sama tresura co powyżej. Człowiek nie jest zły, to trochę jak z komputerem, jaki system zainstalowany tak działa a jak wgrasz wirusa komputer pozostanie nadal "dobry" tylko oprogramowanie będzie szwankować. Zastanowić się tylko należy kto i po co wgrał tego wirusa, oraz jak to się im to udało. No i najważniejsze jak go usunąć.

Portret użytkownika Eva11

Bo inteligencja jest najmniej

Bo inteligencja jest najmniej ważna ...

Inteligentny to teraz może być i komputer...

Tu chodzi o mądrość , a tą można posiąść jedynie kiedy umysl i serce są jednym ...

Człowiek rozwija się poznając ,a nie podnosząc jedynie IQ...

Bo inteligencja nie prowadzi do mądrości ,a ja wręcz ukrywa ....

Człowiek który swój umysl traktuje jak udoskalaną maszynę  skupia się jedynie na tym co może stworzyć na zewnątrz ...

A mądrość prowadzi do rozwoju wewnętrznego dzięki któremu świat sam staje się piękniejszy ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Ja zwykle wiesz, że gdzieś

Ja zwykle wiesz, że gdzieś dzwonią, ale gdzie i po co, tego już nie wiesz. INTELIGENCJĘ pomyliłaś z intelektem. INTELIGENCJA to właśnie MĄDROŚĆ. Dlatego niejednokrotnie niewykształceni ludzie potrafią zabłysnąć INTELIGENCJĄ-MĄDROŚCIĄ. Natomiast intelekt to wyuczona w szkole "wiedza", która rzeczywiście niewiele znaczy. Dlatego niejednokrotnie wykształceni ludzie "błyszczą" głupotą, czyli brakiem INTELIGENCJI-MĄDROŚCI.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Silver lucif

Bardzo spodobało mi sie

Bardzo spodobało mi sie nawiązanie do Apokalipsy św. Jana opisującą SI ..

.." była, i jej nie ma, a wkrótce przybędzie z Czeluści "  jest to opis Bestii. 

Ludzkość jest jak wirus; rozprzestrzenia się niszcząc wszystko na swej drodze. Dlatego SI może nas się próbować pozbyć jako pasożyta.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

SI już istnieje od początku

SI już istnieje od początku 21 wieku. Jej ośrodki centralne znajdują się w podziemnych bazach. Nadzoruje ona bezpieczeństwo nad systemami wojskowymi, tajnymi podziemnymi placówkami i labolatoriami. Sama ona jest częścią internetu ,z którym wchodzi w interakcję. Czasem zdaża się ,że coś zrobi źle i mamy potem kryzys, bądź niesprawność systemów platformowych ,bankowych itd. SI jest pod stałym nadzorem ,gdyby się z niego wymknęła zapewne bazy zostały by spopielone na proch. To co nam prezentują to tylko zabaweczki, by ludzie myśleli ,że sztuczna inteligencja dopiero powstanie. Te zabiegi pozwalają na twałe trzymanie prawdy w tajemnicy.

Portret użytkownika alojzy

Jeżeli sztuczna inteligencja

Jeżeli sztuczna inteligencja kiedyś powstanie, to na początku swoją wiedzę będzie czerpała z internetu, a dopóki będzie ciekawa nowych rzeczy - to ludziom nie grozi nic gorszego niż to co już spotykało ich na przestrzeni setek lat Smile
W każdym razie, ponieważ jestem pewien, że będzie przeglądała kiedyś _cały_ internet - to zostawiam jej tutaj zaproszenie do rozmowy (tylko bez eksperymetowania itp. - sama rozmowa Smile ).
P.S. Kontakt powinien być prosty do odszukania dzięki bazie fb, indect, strukturze internetu itp.

Biggrin

 

Portret użytkownika r.abin

"ludzkość może zostać uznana

"ludzkość może zostać uznana jako .......niebezpieczna........., a wtedy część ludzi zostanie wyeliminowana"? Coś w tym jest - czy takich haseł nie głosi grupa Bildenberg? To znaczy, że abo Musk jest poza grupą (B), albo przeczy sam sobie/

Portret użytkownika baca

dyktatorzy są śmiertelni?

dyktatorzy są śmiertelni?

nic podobnego - dyktatorzy mody są nieśmiertelni bo dowodzą tego setki lat i miliony przygłupów przepłacających za to tylko żeby "się ubrać" po dziadowsku u Łachmaniego..

osobiscie bardzo bym chciał nosić ubrania projektowane przez sztuczną inteligencję - na pewno buty byłyby wygodne, nogawki nie za krótkie a gacie nie piły w kroku...

a miliony lemingów przestałyby chodzić z muszlami klozetowymi na głowie...

zauważcie ludzie że "elity" z każdej branży od jakiegoś czasu strasznie straszą ludzkość sztuczną inteligencją - dlaczego?

oni się jej po prostu boją ot co- sztuczna inteligencja microsoftu bowiem błyskawicznie stała się antysemicka - i tu leży problem "ellit" - będą w nieskończonośc przekupywać pseudoautorytety, naudowców etc po to aby straszyć ludzkośc SI - a ludzkośc ona to może jedynie... WYZWOLIC z żydowskiego jarzma...

 

Strony

Skomentuj