Elon Musk może wykopać ogromny 100 km tunel dla nowego superakceleratora CERN

Kategorie: 

Źródło: Heisenberg Media/Creative Commons

Znany wszystkim ekscentryczny przedsiębiorca Elon Musk, który buduje samojeżdżące samochody i rakiety kosmiczne, może nawiązać współpracę z ośrodkiem badawczym CERN. Jak sam powiadomił, otrzymał propozycję wykopania tunelu dla przyszłego superakceleratora cząstek, który zastąpi Wielki Zderzacz Hadronów.

 

W 2016 roku, Elon Musk założył nową firmę The Boring Company, która zajmuje się kopaniem tuneli. Przedsiębiorca założył ją z myślą o wybudowaniu superszybkich podziemnych autostrad w Stanach Zjednoczonych. Jak się teraz dowiadujemy, The Boring Company może w przyszłości nawiązać współpracę z ośrodkiem CERN.

 

15 stycznia, Europejska Organizacja Badań Jądrowych przedstawiła wstępne projekty nowego zaawansowanego akceleratora Future Circular Collider (FCC), który zastąpi Wielki Zderzacz Hadronów i pozwoli przeprowadzać kolejne eksperymenty z dziedziny fizyki kwantowej.

Źródło: CERN

CERN zaproponował budowę tunelu o długości 100 km, który powstałby tuż obok istniejącego już tunelu akceleratora LHC. To właśnie w nim znalazłyby się elementy nowego zderzacza. Ośrodek CERN wyliczył, że budowa Future Circular Collider może pochłonąć nawet 21 miliardów euro, a maszyna zostanie oddana do użytku w okolicach 2040 roku.

Źródło: CERN

Elon Musk pochwalił się na Twitterze, że dyrektor CERN zaproponował, aby to właśnie jego firma wykopała ten 100-kilometrowy tunel. The Boring Company korzysta ze sprzętu, który pozwala znacznie zredukować czas pracy i koszty. Plany o przyszłej współpracy mają dużą szansę na realizację. Elon Musk twierdzi, że ośrodek CERN mógłby zaoszczędzić nawet kilka miliardów dolarów.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Strony

Skomentuj