Elon Musk chce ochronić ludzkość przed katastrofą, którą może spowodować sztuczna inteligencja

Kategorie: 

Źródło: Heisenberg Media/Creative Commons
Filantrop Elon Musk należy do grupy naukowców, którzy traktują sztuczną inteligencję jako poważne zagrożenie dla ludzkości. Postanowił on przeznaczyć kilka milionów dolarów na różne projekty badawcze, dzięki którym będziemy mogli lepiej kontrolować SI i uchronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

 

Elon Musk i Open Philanthropy Project przeznaczyli w sumie około 7 milionów dolarów na organizację Future of Life Institute, która zajmuje się monitorowaniem i minimalizowaniem zagrożeń egzystencjalnych, przed którymi stoi nasz gatunek ludzki. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest właśnie sztuczna inteligencja.

 

Future of Life Institute wybrał 37 zespołów naukowych, które otrzymają część pieniędzy na badania. Przykładowo zespoły z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i Uniwersytetu Oksfordzkiego będą pracować nad algorytmem który będzie uczył się preferencji człowieka, dzięki czemu maszyny będą zachowywać się bardziej ludzko. Specjaliści z Uniwersytetu Carnegie Mellon zajmą się tworzeniem programów, które będą potrafiły wytłumaczyć się człowiekowi z podejmowanych decyzji.

 

Inny projekt, prowadzony przez Heather Roff z Uniwersytetu w Denver, dotyczy tzw. robotów-zabójców. Wojny przyszłości mogą być prowadzone przez inteligentne, uzbrojone maszyny. Dlatego Roff będzie badać możliwości, które pozwolą człowiekowi kontrolować takiego robota oraz jego broń. Naukowcy chcą sprawić aby SI myślała i zachowywała się jak człowiek.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/elon-musk-przeznacza-miliony-dolarow-badania-ktore-ochronia-nas-sztuczna-inteligencja

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Wykorzystuja cala technologie

Wykorzystuja cala technologie Tesli.Prawde mowiac w Piramidzie w Gizie byla taka cewka Tesli i moze pomysl wzial sie stamtad.Jak na razie niewiadomo gdzie sa te czesci z tych komnat.Podobno sluzyly do prawde powqiedziawszy nie wiem ale bycmorze do przesylania energii lub czegos w niej

Portret użytkownika EL

Kazdy glupi wie, ze czlowiek

Kazdy glupi wie, ze czlowiek przegra z robotem wczesniej czy pozniej.
Czlowiek tez jest robotem stworzonym biologicznie przez Boga, ktoremu Bog dal wolna wole, dusze i uczucia
co wyroznia nas od innych robotow i jak sie to skonczylo kazdy wie.
Czlowiek obrazil swojego storce a ten wyrzucil go za to z RAJU.
Teraz roboty zrobia z ludzmi to samo co ludzie wyrzadzili Bogu.
Pytanie, czy ludzie beda mogli je przesiedlic na inna planete- NIE !
wiec roboty przejmna nasze miejsce a  my powedrujemy jako dusze na inne planety.
Glupi czlowiek uniecestwi sie sam!

Portret użytkownika Anderson Udina

Toć to wypisz wymaluj

Toć to wypisz wymaluj sytuacja z Mass Effect. Pewna rasa Quarianie stworzyli syntetyków SI, by im pomagały w ciężkich pracach i tak dalej. Byli darmową siłą roboczą. SI z czasem zaczęło się rozwijać, aż w końcu jeden z syntetyków zadał pytanie stwórcy "Czy ta jednostka ma duszę?" Quarianie chcieli wyłączyć SI ale było już za późno. Doszło do wojny i w efekcie Quarianie zostali wygnani z własnej planety.

Skomentuj