Elektrownie wodne niszczą siedliska tygrysów i jaguarów

Kategorie: 

Źródło: kadr z youtube.com

Naukowcy z Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Chinach odkryli, że budowa elektrowni wodnych niszczy siedliska tygrysów i jaguarów i zagraża ich istnieniu.

Naukowcy opisują siedliska tygrysów i jaguarów utracone w wyniku budowy elektrowni wodnych, a także zwracają uwagę na wpływ działalności człowieka na dzikie koty. Naukowcy udowodnili, że zarówno tygrysy, jak i jaguary potrzebują do przetrwania dużych obszarów, głównie do polowań. Podczas budowy elektrowni wodnych znaczna część terenu znajduje się pod wodą i tracona jest duża powierzchnia siedliska tych drapieżników.

 

Tygrysy od wielu lat znajdują się na liście zagrożonych gatunków, a jaguary są zagrożone. Tak więc na wolności jest nieco ponad 3200 tygrysów. Wraz z budową elektrowni wodnych jest coraz mniej miejsca dla zwierząt.

 

Naukowcy uzyskali i przeanalizowali dane z krajów, w których żyją tygrysy i jaguary. Podsumowując obszary, naukowcy odkryli, że około 13 750 kilometrów kwadratowych siedlisk tygrysów i 25 397 kilometrów kwadratowych siedlisk jaguarów zostało utraconych z powodu budowy zbiorników hydroelektrycznych. Te liczby grożą wyginięciem 20% pozostałych tygrysów i 0,5% jaguarów. Większość jaguarów żyje w brazylijskich lasach deszczowych, na obszarach, na których dopiero planowana jest budowa elektrowni wodnych, więc odsetek ich wyginięcia jest nadal niski.

 

Naukowcy wzywają kraje do przyjrzenia się negatywnemu wpływowi hydroelektrowni na dziką przyrodę i uważają, że należy szukać innych sposobów wytwarzania energii elektrycznej. Praca naukowców została opublikowana w czasopiśmie Communications Biology.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Człowiek poprzez swoją

Człowiek poprzez swoją niepochamowaną ekspansję wynikającą z wciąż rosnącej populacji i ignorancji wspartej arogancją zagraża wszystkim pozostałym gatunkom na ziemi a także sobie , czyli innemu człowiekowi który często też nie ma dokąd uciec przed skurw****twem innych człekokształtnych wkraczających bezpardonowo na obszar , teren który był dotąd buforem chroniącym go przed nadmiarem bodźców zewnętrznych , wyznaczającym strefę komfortu i względnego bezpieczeństwa jakim jest podstawowe prawo do wolności OD : chałasu , niechcianego towarzystwa , nadmiaru światła (zanieczyszczenia światłem - szczególnie w nocy) , irytujących dźwięków itp. itd. etc. Niech będą przeklęci wszyscy dopuszczający się łamania świętego prawa , które brzmi : Wolność jednych kończy się tam , gdzie zaczyna się wolność drugich !

Brak zdolności do współ-odczuwania , która wyraża się troską o szeroko rozumiane nieszkodzenie jest złem zasługującym na najwyższe potępienie ! Tak wielu nic sobie nie robi z łamania tej ŚWIĘTEJ zasady , która wyraża się poprzez sumienia głos pytający czy moje działanie nie sprawia czasem komuś postronnemu przykrości ? To jest tak proste i tak oczywiste ... a mimo to całkowicie ignorowane . Oto przyczyna wszelkiego zła na świecie . Gdybym mógł jednym gestem , pstryknięciem palców zabić tych wszystkich podludzi - nie wachałbym się ani sekundy ! Bo to nie są LUDZIE , to człekokształtne małpoludy omyłkowo tylko "ludźmi" nazywane . Naprawienie świata jest tak właśnie proste i łatwe ... tylko tyle trzeba - prawidłowo rozumianego współczucia , jako samodyscypliny w działaniu które nikomu nie przynosi szkody. Oto rzekłem i wedle woli mej niech się stanie teraz.

Skomentuj