Elektroniczny plaster będzie śledził mieszkańców morza

Kategorie: 

Źródło: vimeo.com

Amerykańscy naukowcy stworzyli elastyczne, rozciągliwe i wodoodporne urządzenie do badania stworzeń morskich. Przyczepia się je do skóry i może monitorować głębokość, temperaturę i zasolenie wody przez prawie rok. Następnie można je usunąć z ryby i zliczyć dane obserwacyjne za pośrednictwem Bluetootha. O tym niezwykle innowacyjnym wynalazku piszą programiści w magazynie npj Flexible Electronics.

 

Obserwacja zachowań populacji ryb i innych zwierząt morskich w środowisku naturalnym pozwala naukowcom określić wpływ człowieka na ekosystemy wodne. Często stosuje się do tego elektroniczne znaczniki, przymocowane do ciała zwierzęcia, ale ta metoda obserwacji stwarza problemy, tj. inwazyjne przymocowanie do płetw lub innych części ciała, co często uniemożliwia poruszanie się stworzeniom i w konsekwencji zniekształca pozyskane dane.

 

Grupa inżynierów kierowana przez Mohammeda Husseina w King Abdullah University of Science and Technology stworzyła bardziej wygodny dla organizmów morskich sprzęt, który pozwala przez długi czas śledzić głębokość, temperaturę i zasolenie otaczającej wody. Oparty jest na szeregu elementów polimerowo-metalowych połączonych z układem odczytu. Elementom tym nadano falistą formę, umożliwiającą rozciąganie razem z podłożem. Czujniki pojemnościowe pozwalają ocenić ciśnienie otoczenia, a czujniki rezystancyjne - temperaturę i stężenie soli w wodzie. Komponenty elektroniczne są przymocowane do elastycznego i niedrażniącego podłoża polimerowego ze skóry. Następnie substrat można przymocować do badanego zwierzęcia.

 

Wynalazcy przetestowali maszynę na pływającym krabie (portunus pelagicus), mocując ją klejem cyjanoakrylowym. Autorzy prac zauważają, że dla wielu innych stworzeń morskich, na przykład delfinów, konieczne jest stosowanie większej ilości substancji biokompatybilnych. Po pomiarach dane są odczytywane za pomocą urządzenia Bluetooth. Jak zauważyli twórcy, bateria umożliwia urządzeniu przeprowadzanie ciągłych pomiarów z częstotliwością odczytów co dwie sekundy przez prawie rok. Ponadto inżynierowie podkreślają jedną z zalet wynalazku – jego niewielką wagę (6 gramów).

 

Niedawno amerykańscy inżynierowie zaprezentowali kolekcję do obserwacji innych ryb w naturalnym otoczeniu. Sprzęt wyposażony jest w kamerę i sterowany jest bezprzewodowo sygnałami akustycznymi. Z tego powodu operator płetwonurka może znajdować się daleko od badanych istot i nie wpływać na ich zachowanie. Podczas testów na morzu robot kilka razy dopływał do ryb na odległość mniejszą niż metr, nie płosząc ich.

CAASE workshop in Valencia from KAUST Video on Vimeo.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika takie tam

Amerykańscy naukowcy

Amerykańscy naukowcy stworzyli elastyczne, rozciągliwe i wodoodporne urządzenie - ichni juz nie tworza, bo stworzyli to juz wiele lat temu, vide MLODY TECHNIK, oni to teraz implementuja. Komercjalizuja...

Skomentuj