Ekstremalnie szybkie kapsuły zabiorą pasażerów z Nowego Jorku do Pekinu w 2 godziny z prędkością hiperdźwiękową

Kategorie: 

Źródło: Evacuated Tube Transport Technologies

Amerykańskie konsorcjum ET3 Global Alliance chce wprowadzić "kosmiczne podróże na Ziemi". System w dużej mierze przypomina kolejkę Hyperloop, lecz kapsuły będą poruszały się w rurach z prędkością hiperdźwiękową, tj. mniej więcej 6 razy szybciej niż Hyperloop. W nieprawdopodobnie krótkim czasie będziemy mogli dotrzeć w dowolne miejsce na świecie.

 

ET3 Global Alliance powstało w 1997 roku i od 20 lat pracuje nad implementacją zautomatyzowanego transportu Evacuated Tube Transport (ETT). Projekt zakłada, aby lewitujące kapsuły wielkości samochodu osobowego poruszały się w rurach, w których usunięte zostanie powietrze, dzięki czemu zlikwidowany zostanie opór aerodynamiczny.

 

Kapsuły o masie 180 kilogramów będą mogły przewozić do 6 pasażerów jednocześnie lub ładunek o masie 360 kilogramów. Evacuated Tube Transport będzie można wykorzystać jako transport dla ludzi oraz system dostawy przesyłek w rekordowo krótkim czasie - paczka z USA dotarłaby do dowolnego kraju na świecie w mniej niż 24 godziny.

Kolejka napędzana prądem elektrycznym będzie przede wszystkim szybka, ale również cicha i bezpieczna. Dzięki zastosowaniu bardzo lekkich materiałów, budowa Evacuated Tube Transport ma być stosunkowo tania a sam przewóz ma kosztować mniej niż podróż samolotem. ET3 Global Alliance zakłada, że kolej na terenie Stanów Zjednoczonych będzie mogła funkcjonować z prędkością 600 km/h i pozwoli zabrać pasażerów jednego wybrzeża do drugiego w 45 minut. Jednak Evacuated Tube Transport będzie przede wszystkim transportem międzykontynentalnym - kapsuły mają przewozić ludzi w odległe rejony świata z ogromną prędkością 6 500 km/h. Obliczono, że podróż z Cincinnati w stanie Ohio do indyjskiego miasta Agra potrwa 3 godziny a sam przewóz ma kosztować 50 dolarów.

 

ET3 Global Alliance zainteresowane jest zbudowaniem systemu demonstracyjnego w Chinach lub Indiach. Evacuated Tube Transport będzie mieć długość kilku kilometrów i ma powstać w najbliższych latach. Konsorcjum zakłada, że za 5 lat hiperdźwiękowa kolejka pozwoli połączyć największe miasta a za 10 lat ma powstać sieć łącząca największe kraje na świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Franz Lem

Jeżeli macie wątpliwości to

Jeżeli macie wątpliwości to proszę posłuchajcie budowniczego tego cudu który funkcjonuje  już . Pana Phila Shneidera  zrosztą już nieżyjącego gdyż zbyt oficjalnie głosił te informacje , poprostu jego sprzątneli bo był nie wygodny.

Portret użytkownika fred.f

zdecydowanie lepsze i tansze

zdecydowanie lepsze i tansze rozwiazanie to superhyper-człowiek-armatnia-kula-loop, bierzemy potencjalnego pasazera, ubieramy go w skafander, wsadzamy do armatniej lufy i bum, leci tam gdzie chce, nad celem podróz otwiera sie spadochron, pacjent ląduje gdzie tylko chce, tyle samo ten plan warty co pomysly w art.omawiane, dziekuje za uwage

Portret użytkownika fred.f

człowieku czy ty myslisz? ile

człowieku czy ty myslisz? ile bedzie kosztować wybudowanie takiego tunelu z próżnią w srodku? toakie hyperloopy sa dobre do transportu gotówki w makro lub innym markecie z kasy do kantorka ale nie pomiedzy kontynentami, i nie w gabarytach do trnsportu wagonów hehe

Skomentuj