Ekstremalne temperatury i zjawiska świetlne na Syberii

Kategorie: 

Źródło: vk.com

Syberia od kilku dni doświadcza ekstremalnych mrozów, które są zupełnie nietypowe dla tej pory roku. W niektórych miejscach temperatura spadła aż do -55C. Winny jest temu syberyjski wyż, czyli antycyklon, który nieoczekiwanie się tam uformował. Doszło też do obserwacji związanych z tą pogodą niezwykłych zjawisk świetlnych na niebie.

 

Antycyklon syberyjski zamrażający wszystko już 18 listopada to poważna anomalia temperaturowa. Dość wspomnieć, że średnia dzienna temperatura była aż o 10 do 12 stopni niższa niż tak zwana norma klimatyczna.

 

Syberyjski wyż, zazwyczaj ma swoje centrum na środku jeziora Bajkał. Jest to ogromny zbiór zimnego i suchego powietrza, który gromadzi się w północno-wschodniej części Eurazji od września do kwietnia. Największy rozmiar i wytrzymałość zyskuje w okresie zimowym, kiedy temperatura powietrza w pobliżu środka tego obszaru o wysokim ciśnieniu jest często niższa niż -40C dla ciśnienia atmosferycznego ponad 1040 hPa.

Jest to najsilniejszy półtrwały wyż na półkuli północnej i odpowiada zarówno za najniższą zarejestrowaną temperaturę na półkuli północnej, -67,8C w dniu 15 stycznia 1885 w Wierchojańsku, oraz za najwyższe ciśnienie w historii,1083,8 hPa w miejscowości Agata w Kraju Krasnojarskim zmierzone w dniu 31 grudnia 1968 roku.

Ekstremalny mróz doprowadził do sporej kumulacji kryształków lodu w atmosferze. Skutkowało to licznymi obserwacjami słońc pobocznych. Widziano też wiele eliptycznych halo. Na rosyjskim portalu Słońce świecące w trzech postaciach 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.8 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vici

To zapewne ma związek z

To zapewne ma związek z globalnym ociepleniem i dla tego dochodzi do miejscowych oziębień, które mogą sie przerodzić w globalne oziębienie aż w końcu ociepli się tak że się ugotujemy!!! aj waj ,aj waj!!! biada nam biada!!!

Skomentuj