Kategorie:
Zwiększona częstotliwość i intensywność sztormów w połączeniu z oczekiwanym przez część naukowców wzrostem poziomu oceanów, może spowodować ekstremalne powodzie. Zdarzenia te noszą niekiedy nazwę „powodzi stulecia”, ponieważ występują mniej więcej raz na 100 lat. Nowe badania opublikowane w Nature Communications sugerują, że niszczycielskie powodzie mogą stać się regularne.
Intensywność powodzi przybrzeżnych zależy od kombinacji wzrostu poziomu morza i przypływów sztormowych, jednak różni się w zależności od wielu czynników – m. in. lokalizacji, czy cyrkulacji oceanów. Aby zidentyfikować obecne i przyszłe zagrożenia powodziowe w różnych regionach USA, badacze z Princeton przeprowadzili analizę, która uwzględnia klimatologię cyklonów, zagrożenia w obliczu wzrostu poziomu morza i zmiany klimatu. Poprzez symulację warunków sztormowych na podstawie historycznych oraz przewidywanych danych, naukowcom udało się stworzyć model hydrodynamiczny, który pozwoli zrozumieć i przewidzieć przyszłe zdarzenia.
Badacze odkryli, że pod koniec obecnego wieku powodzie będą się nasilać. Główną przyczyną na półkuli północnej będzie wzrost poziomu mórz, podczas gdy południowa półkula, a szczególnie Zatoka Meksykańska, ucierpi głównie z powodu intensywnych sztormów oraz wzrostu poziomu morza.
Model hydrodynamiczny zastosowany do symulacji przyszłych prognoz zakłada, że wzrost poziomu morza i fale sztormowe są od siebie niezależne. Pomimo tego ograniczenia, autorzy badania uważają, że mapy dostosowane do lokalnych warunków mogą pomóc w przygotowaniu się do ewentualnych powodzi.
Główny autor badania, Ning Lin, powiedział: „Opracowane przez nas dane będzie można wykorzystywać do oszacowania ryzyka, a także przy podejmowaniu decyzji. Hrabstwo zdecyduje czy na podstawie naszych obliczeń może zastosować ochronę przeciwpowodziową wybrzeża lub inne strategie w celu zmniejszenia ryzyka w przyszłości.”
Pod koniec stulecia globalny wzrost poziomu morza może wynieść nawet 2 metry - dwukrotnie więcej niż wcześniej sądzono. Podniesienie poziomu morza może spowodować nieodwracalną erozję wybrzeża, a także wpłynąć na pogodę na niemal całym globie.
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |
Komentarze
nn
Skomentuj