Ekstremalna susza doprowadza rzekę Paragwaj do najniższego poziomu od 50 lat

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Rzeka Paragwaj posiada obecnie najniższy poziom wody od 50 lat. Stało się tak ponieważ cały region gdzie płynie, doświadcza od miesięcy ekstremalnej suszy. Spadek poziomu wody spowolnił a niekiedy wręcz uniemożliwił ruch statków towarowych, powodując zwiększenie kosztów transportu importowanych towarów.

Oficjalnie meteorolodzy uważają, że rzeka wysycha z powodu braku opadów w obszarze Pantanal w Mato Grosso w Brazylii. Woda wypływa z tego obszaru, przepływając przez Boliwię i Argentynę. Około 85 procent handlu zagranicznego Paragwaju odbywa się właśnie przez tą rzekę.

 

Kryzys doprowadził do znacznego przekroczenia kosztów transportu towarów importowanych, takich jak paliwo, nawozy i żywność, ponieważ wyczerpywanie się wody spowolniło ruch statków towarowych. 

Kryzys ujawnił również niepewny dostęp Paragwaju do wody pitnej. Paragwajscy importerzy biją na alarm twierdząc, że ich kraj nigdy jeszcze nie spotkał się z takim wyzwaniem. Nadchodzi koniec roku, który zwykle oznacza wzrost sprzedaży dóbr a tymczasem może nie być jak ich dostarczyć.

 

Mimo i tak trudnej sytuacji z koronawirusem rząd Paragwaju zapowiedział zniesienie blokad handlu związanych z pandemią, ale kryzys na rzece zagraża wznowieniu działalności gospodarczej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj