Ekspozycja na niebieskie światło skuteczną metodą na obniżenie ciśnienia krwi

Kategorie: 

Źródło: FlickrRicky Romero/CC BY-NC 2.0

Naukowcy z Uniwersytetu w Surrey dokonali ciekawego odkrycia. Wyniki badań wskazują, że ekspozycja na niebieskie światło pozwala skutecznie obniżyć ciśnienie krwi bez konieczności stosowania leków.

 

W ramach dwudniowego badania krzyżowego, 14 zdrowych mężczyzn naświetlano monochromatycznym niebieskim światłem o długości fali około 450 nanometrów lub niebieskim światłem, przepuszczanym przez filtr, przez 30 minut. Przed eksperymentem, w trakcie jego trwania oraz do dwóch godzin po zakończeniu naświetlania, naukowcy analizowali między innymi ciśnienie krwi, częstotliwość rytmu serca, sztywność tętnic, funkcję śródbłonka oraz stężenie tlenku azotu w osoczu wśród uczestników.

 

Badania wykazały, że ekspozycja całego ciała na niebieskie światło obniżyła ciśnienie skurczowe krwi o prawie 8 mmHg, w porównaniu do światła kontrolnego. Co ciekawe, powyższa metoda dała efekty zbliżone do tych, które uzyskano podczas testów klinicznych z wykorzystaniem leków obniżających ciśnienie. Naukowcy wykazali również, że ekspozycja na niebieskie światło poprawia szereg markerów sercowo-naczyniowych i podwyższa poziom tlenku azotu, który jest ważną cząsteczką sygnałową, chroniącą układ sercowo-naczyniowy.

 

Autorzy tego badania wskazują, że niebieskie światło to innowacyjna metoda, pozwalająca kontrolować ciśnienie krwi. Co ważne, taka terapia nie wymaga stosowania leków, więc jest bezpieczniejsza dla zdrowia, a jej skuteczność jest równie wysoka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika minoduesp

To nie diody świecące psują

To nie diody świecące psują wzrok ale wpatrywanie się w ekran z małej odległości a to obciąża mięśnie gałki ocznej zmusząc je do ciągłego napięcia co przy okazji powoduje wysuszanie powierzchni oka i trwałą deformacje soczewki. 

Skomentuj