Eksplozje w stolicy Turcji - zginęło ponad 90 osób

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Przed rozpoczęciem pokojowego marszu w Ankarze doszło do krwawego zamachu terrorystycznego. Według władz Turcji, dwie eksplozje spowodowały śmierć co najmniej 90 osób a 186 zostało rannych, lecz liczby te mogą okazać się wyższe. Turcja wprowadziła trzy dni żałoby narodowej.

 

Demonstracja w stolicy tego kraju miała rozpocząć się o godzinie 12:00 czasu lokalnego i miała mieć charakter pokojowy. Aktywiści domagali się zakończenia konfliktu pomiędzy władzą a bojownikami Partii Pracującej Kurdystanu (PKK), która traktowana jest przez Turcję niczym organizacja terrorystyczna. 

 

Eksplozje nastąpiły po godzinie 10:00 czasu lokalnego - sprawcami byli prawdopodobnie dwaj terroryści samobójcy, którzy zdetonowali ładunki wybuchowe z niewielkim odstępem czasowym. Ludzie wpadli w panikę i zaczęli uciekać. Sytuacja ma miejsce tuż przed wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się 1 listopada.  

 

Nie wiadomo kto mógł dokonać tego zamachu. Kurdyjscy bojownicy którzy walczą z tureckimi żołnierzami w południowo-wschodniej części tego kraju ogłosili zawieszenie broni na kilka godzin po masakrze. Wszelkie działania zbrojne mają zostać wstrzymane na okres trzech tygodni, czyli aż do wyborów parlamentarnych. Kurdowie zapowiedzieli jednak, że jeśli Turcja ich zaatakuje to zawieszenie broni stanie się nieaktualne.

 

Co ciekawe, prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) która weźmie udział w nadchodzących wyborach ogłosiła, że zamach mógł zostać przeprowadzony przez władze. Według liderów partii, na marsz mieli przyjść również zwolennicy HDP i to oni mieli być celem ataku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika John Moll

krzysiekkkkk napisał: z tego

krzysiekkkkk wrote:

z tego co pamiętam to turcja szukała powdów do wojny, nawet jeśli mieli by dokonać akcji fałszywej flagi.. Ale z kim miała by być ta wojna to nie wiem nie pamiętam

Może to miałeś na myśli?:

http://zmianynaziemi.pl/wideo/turcja-zablokowala-dostep-youtube-powodu-wycieku-nagrania-o-planach-inwazji-syrie

 

W nagraniu o którym mowa, władze wysokiego szczebla rozmawiały na temat inwazji na północne tereny Syrii. Znajduje się tam chroniony przez tureckich żołnierzy grobowiec Suleymana Shaha, założyciela Imperium Osmańskiego, jednak tereny są obecnie okupowane przez Al-Kaidę. Jak wynika z nagrania, tureccy urzędnicy rozważali wykorzystanie tego faktu dla dokonania ataku, który oficjalnie miałby mieć charakter obronny, czyli ochrona grobowca przed jego zniszczeniem.

 

Co więcej, jak donosi Russia Today, szef bezpieczeństwa Hakan Fidan zasugerował przeprowadzenie operacji fałszywej flagi. Jego słowa brzmiały następująco: "Wyślę czterech mężczyzn do Syrii, jeśli będzie trzeba, zrobię pretekst dla wojny poprzez atak rakietowy na Turcję. Możemy przygotować również atak na grobowiec Suleymana Shaha, jeśli zajdzie taka potrzeba".

 

 

Skomentuj