Eksplozja populacji dzikich świń i makaków grozi wybuchem kolejnej pandemii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nasze działania mogą mieć niezamierzone i daleko idące konsekwencje - czemu zdecydowanie dowodzi sytuacja w Azji Południowo-Wschodniej. Gwałtowny wzrost populacji dzikich świń i makaków, stworzony przez interwencje człowieka w naturalne ekosystemy, rodzi poważne obawy dotyczące potencjalnej pandemii.

 

Według badania przeprowadzonego na University of Queensland, pod kierunkiem dr Matthew Luskina, populacje tych zwierząt wzrosły o 400% na obszarach leżących w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów rolnych i plantacji. Wylesianie i tworzenie farm palm olejowych tworzą idealne warunki dla rozmnażania i rozprzestrzeniania się tych gatunków.

 

Jednak problem nie jest jedynie ekonomiczny. Dzikie świnie i makaki są znanymi nosicielami wielu chorób, które mogą być przekazywane ludziom. W kontekście niedawnej pandemii COVID-19, ryzyko kolejnej jest niezwykle niepokojące.

 

Profesor Carlos Perez z University of East Anglia podkreślił, że lasy deszczowe, które zostały zmodyfikowane przez człowieka, są często źródłem epidemii. Ostrzegł przed ryzykiem przyszłych pandemii w gęsto zaludnionych obszarach wiejskich Azji Południowo-Wschodniej.

 

Niszczycielski wpływ tych zwierząt na lokalne ekosystemy jest równie niepokojący. Dzikie świnie i makaki mogą zniszczyć nasiona i sadzonki rodzimych roślin, jak również zjadać jaja ptaków i gadów. Konsekwencją może być aż 62% redukcja regeneracji lasów deszczowych.

 

Kwestia dzikich świń i makaków w Azji Południowo-Wschodniej wymaga natychmiastowego działania. Potrzebne są strategie zarządzania tymi gatunkami i programy edukacyjne, które uświadomią społeczeństwu potencjalne zagrożenia związane z kontaktem z tymi zwierzętami. W przeciwnym razie będziemy musieli zmierzyć się z konsekwencjami naszej niewiedzy i zaniedbań.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emer

Temu pokoleniu wystarczy

Temu pokoleniu wystarczy powiedzieć że to fluidalny naturalny magnetyzm częstotliwościowy i oni to łykaja jak lemingi. Tak mają nie zmienisz! Tak wiem że to oni rozpowszechnili komputery ale na starość znacznie się cofają!

Portret użytkownika Medium

Zjawiskiem galwanizacji

Zjawiskiem galwanizacji posługuje się kosmetologia i rehabilitacja. O ile się zorientowałam, chodzi o rozszerzenie naczyń krwionośnych, co daje efekt lepszej penetracji tkanek przez krew, która niesie tlen i składniki odżywcze. No ale tam stosuje się do ciała elektrody.

Portret użytkownika spokoluz

galwanizacja to pokrywanie np

galwanizacja to pokrywanie np. żelaza innym pierwiastkiem np. chromem czy miedzią .

Axell ma rację - zajmij się babskimi sprawami , bo każdy facet nie pedał myśli inaczej niż ty - o kometologii czy rehabilitacji.

Ty jak edymion w sprawie kabla z osłoną ołowiana - najpierw wyrzut emocjonalny a po ripoście dopiero - ślepia sie otwierają.

Piep...ni zadaniowcy bez wiedzy i pomyślunku.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Ty piszesz ze swojego

Ty piszesz ze swojego babskiego punktu widzenia a ja wytknąłem ci tylko fenimizm w poście o kosmetologii i rehabiltacji bo dalej tfoja wiedca nie sięga - kto szerzej widzi ?

znóf się pogrążyłaś sama na swoje życzenia - bez pomyślunku i wiedzy - a dzisiaj w poscie o tym wspomniałem o tobie zadaniofcu bez wiedzy i pomyślunku .

Bo wisz , jackowski to facet bo ma białogłowę w domu więc  myśli jak facet i mówi jak facet i galwanizacja u faceta to nie nakładanie pudru na gębę metodą elektrochemiczną a proces związany z metalami . Tylko pedały wśród tych co mają kijek a nie dziurkę pomyślą o kosmetologii.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Medium

Rzecz w tym, że pokrywanie

Rzecz w tym, że pokrywanie jednego metalu drugim to bajka, syn mi domu galwanizował uchwyty nożyc miedzią. Firmie Galwan z Elbląga robił elektroniczne zegary zanim się zautomatyzowali. Teraz masa wyrobów plastikowych jest stylizowana przez galwanizację na metalowe.

Tu właśnie potrzeba babskiego, jak to nazywasz, punktu widzenia, bo ważne jest jak zareagują biologiczne organizmy wcześniej naszpikowane grafenem tudzież metalami ciężkimi.

Portret użytkownika spokoluz

pierdolenie o szpopenia - aby

pierdolenie o szpopenia - aby tylko być górą - pisałaś o jackowskim a on pedałem nie jest więc zluzuj gumę na cyckonoszu - to wystaczy aby tfoje nad wyraz wybrzmiałe babskie hormony poszły w cycki a  nie w doopę.

Zajmuj się fruszeniem z niumerologi , huroszkopów i lepieniem pieroginóf - w tym masz talent.

Męskie sprawy - to męskie sprawy.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika ​euklides

Najważniejsze, że zakład nie

Najważniejsze, że zakład nie emituje CO2. A, że ptaki zdychają? To od globalnego ocieplenia, po prostu z gorąca, dlatego trzeba więcej mądrych, nieskorumpowanych ludzi na wysokich stanowiskach, którzy zapewnią wszystkim organizmom ziemskim wieczny chłód... w ziemskim grobowcu pełnym arsenu, promieniowania, dioksyn....

Portret użytkownika axell69

Pandemia  pandemików , 

Pandemia  pandemików ,  pandemicznej  pandemi - grozi czytelnikom  ZnZ  i wszystko na ten temat 

Ta strona  istnieje   wyłącznie dzięki  nam , właściciel witryny  robi wszystko by  zmaksymilizować  zyski  względem "prawdy" , czyli  liczy na to  że  durnie z onetów będą czytać  w "ciemno"    to co tu  , jako alternatywę , a  tak naprawdę   "tu"  nic innego nie odbywa się   ....  ogłupiania  ciąg  dalszy ( np.: pojawi się  nowy   zestaw  memów od  Inshtalatora+ ciąg liter niezrozumiałych)

zdrawka  dla wszech  zdrowo i myślących  , jeszcze :) 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika Emer

Racja po twojej stronie już

Racja po twojej stronie już dawno odkryłem że te wszystkie portale alternatywne w tym finansowe mają taką samą rolę jak te ogólne tylko mają trafiać do tego odbiorcy innego! Takie dajmy na to independenttrader21 ciekawy a jednak temat nr 1 przewodni i jedyny to mamona! Oczywiście to dzięki czytaniu o tym że będzie inflacja za ostatni grosz kupiłem działkę nad morzem i teraz siedzę i dycham zimne bałtyckie powietrze!

Strony

Skomentuj