Kategorie:
Wczorajszy dzień, 15 lutego 2013, będzie z pewnością długo zapamiętany. Nie co dzień na Ziemię spada tak duża asteroida jak ta, która pojawiła się nad Czelabińskiem. Początkowo, tak zwani eksperci w polskich mediach opowiadali historyjkę jakoby obiekt miał masę kilograma, to oczywisty nonsens. Według najnowszych szacunków obiekt miał od 15 do 17 metrów średnicy i ważył około 10 tysięcy ton.
Rosyjscy astronomowie ustalili, że lot w atmosferze trwał 32,5 sekundy. Również NASA przyznała, że według nowych danych na temat parametrów ciała, które spadło w piątek w Czelabińsku obiekt był znacznie większy niż sądzono i spowodował wybuch potężniejszy niż pierwotnie szacowano.
Według tych informacji eksplozja nad Rosją miała siłę 0,5 megatony trotylu, co jest wielkością 30 razy większą od tej, jaką miała bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę.
W piątek rano w kilku regionach na Uralu zaobserwowano spadający obiekt ciągnący za sobą smugę dymu i ognia. Upadek zakończył się jasnym błyskiem i potężnym wybuchem. W Czelabińsku, który był w pobliżu epicentrum, fala uderzeniowa zniszczyła kilkaset budynków, rozbiła też około 100 tysięcy metrów kwadratowych szkła. W sumie 1200 osób potrzebowało pomocy medycznej.
Zgodnie z nowymi szacunkami, rozmiar kosmicznego ciała przy wejściu w atmosferę to około 17 metrów, a waga 10 tysięcy ton (poprzednie obliczenia wskazywały na 7 tysięcy ton). Ponadto, ocena energii uwolnionej podczas wydarzenia, została zwiększona z 30 do 500 kiloton. Szacunki te zostały dokonane na podstawie dodatkowych danych uzyskanych z pięciu infradźwiękowych stacji, z których jedna jest położona na Alasce, 6,5 tysiąca kilometrów od Czelabińska. Informacje z tej stacji wskazują, że lot obiektu od wejścia w atmosferę do wybuchu trwał 32,5 sekundy.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Strony
Skomentuj