Eksperyment z robakami wskazuje, że misje kosmiczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka

Kategorie: 

Źródło: Tufts University

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Tufts University wskazują, że przestrzeń kosmiczna może być dla człowieka bardzo niebezpieczna. Robaki wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną uległy mutacjom, zaś u jednego z nich wyrosła druga głowa.

 

Robaki płaskie, czyli tzw. płazińce, posiadają niesamowite zdolności regeneracyjne. Gdy ciało ulegnie uszkodzeniom lub zostanie rozerwane na dwie części to każda z nich odbuduje się, a dwa fragmenty będą stanowiły dwa osobne byty. Dlatego mówi się, że robaki te są (w pewnym sensie) nieśmiertelne.

 

Naukowcy postanowili wysłać grupę płazińców na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby zbadać funkcjonowanie komórek w przestrzeni kosmicznej w warunkach mikrograwitacji. Na ISS dostarczono całe i zdrowe robaki płaskie oraz ich fragmenty w probówkach, w których znajdowało się powietrze i woda. Druga grupa płazińców została poddana podobnym testom, lecz na powierzchni Ziemi.

 

Robaki płaskie żyły na pokładzie ISS przez 5 tygodni, po czym powróciły na Ziemię. Naukowcy obserwowali je przez kolejne 20 miesięcy - sprawdzali ich zachowania oraz zdolności regeneracyjne. Wyniki badań są zaskakujące.

 

Po pierwsze, płazińce z ISS zaczęły w dziwny sposób reagować na kontakt ze świeżą wodą. Przez około 2 godziny pozostawały zwinięte i częściowo sparaliżowane. Po drugie, fragmenty robaków zaczęły ulegać spontanicznym podziałom, w wyniku których powstało kilka nowych identycznych stworzeń.

 

Trzecia i ostatnia kwestia, która okazała się najbardziej zaskakująca dotyczy jednego konkretnego przypadku. Fragment jednego z płazińców, który został wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną zregenerował się w taki sposób, że po jego drugiej stronie wyrosła dodatkowa głowa. Tym samym robak posiadał dwie głowy. Co ciekawe, gdy naukowcy odcieli obie, płaziniec zregenerował się i ponownie wyrosły mu dwie głowy.

 

Wyniki eksperymentu są zaskakujące, szczególnie w przypadku osobnika z dwiema głowami. Co prawda naukowcy nie wiedzą dlaczego doszło do tej mutacji ale uważa się, że przyczyną może być nic innego jak podróż kosmiczna. Podczas przyszłych eksperymentów uczeni wezmą w przestrzeń kosmiczną większe ilości robaków i postarają się ustalić co dokładnie było przyczyną tych nietypowych zmian. Przy tej okazji na nowo rozpoczęto dyskusje nad potencjalnymi zagrożeniami dla ludzi, którzy przebywają na pokładzie ISS. Pojawia się pytanie czy człowiek będzie w stanie przeżyć na Marsie.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ZwariowanyWariat

Witam serdecznie,

Witam serdecznie,

Wiele lat czytam na temat tego jaki świat jest naprawdę. Lubię tę stronę i pozdrawiam czytelników. (nie działa mi autokorekta - przepraszam za ewentualne błędy)

Mam pytanie, które mnie nurtuje a nie mogę sobie tego wytłumaczyć ani znaleźć odpoweidzi. Moze Wy macie pomysł, albo po prostu znacie odpwiedź? Dlaczego NASA kłamie? Nie wylądowali na księzycu. Historia ekipy Challanger'a, która rzekomo zgineła też jest zapewne wiekszości z Was znana... Skoro np. wywiad rosyjski wie, że Amerykanie nigdy nie polecieli w otwarty kosmos, to jaki to ma sens? Nie wierzę, że są jakieś zyski finansowe, pieniędzy mogą drukować w nieskończonośc na swoje cele. Pasy Van Allena? Może nigdzie poza orbitę nie wyszli? Po co kłamać? Wiele nagrań ze stacji kosmicznych jest reżyserowanych? Po co? Nie da się. Nie latamy. Konec? Po co tak kłamać?

Portret użytkownika Eva11

czy ruscy czy amerykanie

czy ruscy czy amerykanie takie same klamstwa przedstawiaja ...

gdyby ruscy chcieli czyjegokolwiek dobra, nie oklamywaliby nikogo...a tak i jednii i drudzy sa siebie warci...

a dlaczego klamia ? nie mam pojecia ....eksperyment ,wladza lub odseparowanie nas od czegos o czym nie do konca wiemy....

moze tam gdzies jest prawdziwa wolnosc....lecz pilnie strzezona ...kto wie ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Medium

Skoro np. wywiad rosyjski wie

Skoro np. wywiad rosyjski wie, że Amerykanie nigdy nie polecieli w otwarty kosmos, to jaki to ma sens?
 

Jaki sens? Na pewno nie finansowy. Tak się ponoć umówili, że będą milczeć na amerykańskie kłamstwa. Medialne sukcesy to większa kasa dla NASA, na zachodzie to było ważne. NASA z kolei wygląda, jakby miała wpływ na zarządzanie globalne ludzkimi umysłami, a to już nie jest do pogardzenia nawet w systemie socjalistycznym.

Globalne zarządzanie miało miejsce w przeszłości i teraz, jakby kto nie wiedział.

Skomentuj