Eksperyment w CERN narusza standardowy model fizyki! Czy nadchodzi naukowa rewolucja?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mion był jedną z pierwszych znanych niestabilnych cząstek, a jego odkrycie datuje się na rok 1936. Jest cięższą wersją elektronu i podobnie jak ta druga cząstka jest naładowany elektrycznie. Cząsttka ta ma żywotność około dwóch mikrosekund, co dla fizyków molekularnych, stanowi wystarczająco długi czas, do przeprowadzenia precyzyjnych pomiarów. Od 20 lat, miony były jednak obiektem naukowych rozważań. Działo się tak głównie, ze względu na anomalię w odczytach, która mogła obalić znane modele fizyki cząstek.


Tak zwana anomalia mionowa, została zaobserwowana po raz pierwszy, w eksperymencie w Brookhaven National Laboratory w 2001 roku. Teraz po blisko 20 latach, ta niewielka rozbieżność między obliczoną wartością momentu magnetycznego mionu a jego eksperymentalnie wyznaczoną wartością, utrzymuje się na poziomie około 3,7 sigma. Dla badaczy, jest to równoznaczne z poziomem ufności rzędu 99,98 procent. Stan ten uległ zmianie po ogłoszeniu wyników eksperymentu Muon g-2 w Fermi National Laboratory, kiedy to wartość sigma wzrosła do poziomu 4,2. Oznacza to, że szansa na to, że rozbieżność w odczytach to zaledwie zbieg okoliczności wynosi 1:40000.

 

Celem samym w sobie jest osiągnięcie poziomu dokładności zwanego jako 5 sigma, co świadczy o bezdyskusyjnej pewności co do wyniku eksperymentu. Jest to tak zwane odchylenie standardowe znane ze statystyki. Osiągnięcie tej wartości, mozę doprowadzić do przełamania modelu standardowego fizyki cząstek elementarnych. Model ten, zawiera obecnie kilkadziesiąt cząstek, z czego większość jest silnie niestabilna. Są one jednak naturalnie wytwarzane w zderzeniach o wysokiej energii, takich jak promieniowanie kosmiczne uderzające w górne warstwy atmosfery. Warunki te, da się zasymulować w laboratorium, co umożliwia badaczom pomiar momentu magnetycznego mionu.


Miejsce przeprowadzenia eksperymentu. Źródło: Fermilab

Odchylenie od przewidywań Modelu Standardowego może oznaczać, że istnieje więcej cząstek niż te, które są obecnie znane - lub że istnieje inna nowa fizyka. Przewiduje się również możliwość, że wada leży w samym Modelu Standardowym, a nie w obliczeniach badaczy. Nowy, precyzyjny pomiar momentu magnetycznego firmy Fermilab,  zbliża nas do odejścia od znanych prawideł fizyki eksperymentalnej. Nie jest to ostatni gwóźdź do trumny modelu Model Standardowego, ale kamień milowy który może skłonić fizyków do jej zrekonstruowania.

 

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się sporo anomalii o wartości trzech i czterech sigma. Najlepszym tego przykładem jest historia bozonu cechującego Higgsa, który został „odkryty” już w 1996 roku. Prawdopodobieństwo jego istnienia określono na około 4 sigma, a jego istnienie wykryto w Wielkim Zderzaczu Elektronów i Pozytronów w CERN. Niedługo potem cząsteczka zniknęła aż do jej ponownego wykrycia w 2012 roku przez następce LEP, a więc LHC.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Rumcajs

Moim zdaniem zrobili to mając

Moim zdaniem zrobili to mając nadzieje że zniszczą przy pomocy tego ustrojstwa poprzez ogromne temperatury plazmy czy co tam się od tego tworzy w tej cewce jakieś materiały np. odpady atomowe których nie da się zniszczyć realnie ogniem itp. normalnymi metodami - próbują anihilacji ale im się to nie uda - i ostatecznie będzie to program dojenia społeczeństwa aby do emeryturki kilka pokoleń - tak jak z programem lotów na księżyc stworzonym przez S. Kubricka...

Z a p r a s z a m - www.NPTV.pl i www.pl1.tv

 

Portret użytkownika Dowód osobisty

Troche teori spiskowej:

Troche teori spiskowej:
"Jak za czasów hlającelitry szukali bomby atomowej to w tym przykładzie szukają jeszcze silniejszej broni masowego rażenia, która pomoże już szantażować całą biedną Ziemie, jak to robią kraje które już posiadają bomby atomowe."

Historia lubi się powtarzać, ponieważ na początku wymyślili petarde, gdzie z czasem przekształcili na broń palną Smile
Więc w ówczesnym przypadku będzie to coś podobnego do "reaktora fuzyjnego", bodajże bomba niewidzialna.
Wtedy po zakończeniu badań nad sukcesem, zresetują historie, żeby szpanować i siebie nazywać już widzialnym bogiem. Do dzisiaj się ukrywają, ale marionetków już nie.

Takie moje zdanie...

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Portret użytkownika emel

Błąd w tytule jest.

Błąd w tytule jest. Eskperyment prowadzono w laboratorium Fermilab w USA, nie w europejskim CERNie. 

Odchylenie od przewidywań Modelu Standardowego może oznaczać, że istnieje więcej cząstek niż te, które są obecnie znane - lub że istnieje inna nowa fizyka. Przewiduje się również możliwość, że wada leży w samym Modelu Standardowym, a nie w obliczeniach badaczy.

Wczoraj pojawił się artykuł, który może sugerować właśnie błąd w obliczeniach, co z kolei prowadzi do zgodności Modelu Standardowego z wynikami pomiarów. Tutaj natomiast robi się równie ciekawie, gdyż to także może oznaczać, że obliczona zbyt niska wartość anomali w "stary spsób" może być wynikiem istnienia nieznanych cząstek lub tzw. fizyki poza modelem standardowym.

Nowy, precyzyjny pomiar momentu magnetycznego firmy Fermilab

Trochę nadużyciem jest nazywanie Fermilabu firmą w tym, pisanym na kolanie i bez zrozumienia, artykule.

Portret użytkownika Quark

I właśnie w tym rzecz . Jak

I właśnie w tym rzecz . Jak można mówić o nowych cząstkach elementarnych , które istnieją jedynie w laboratorium przez zaledwie 0.000002 s ?? Moim zdaniem są to jedynie przypadkowe "mutacje" cząstek będące wynikiem ich zderzania . Tak samo bezzasadne jest mówienie o odkryciu "nowego pierwiastka" rownie niestabilnego.

Strony

Skomentuj