Eksperyment potwierdził, że dżdżownice mogą się rozmnażać na Marsie!

Kategorie: 

Źródło: Facebook/Food for Mars and Moon

Holenderscy naukowcy odkryli, że dżdżownice mogą rozmnażać się w warunkach panujących na Marsie. Eksperyment został przeprowadzony w „symulatorze” gleby, który imituje warunki panujące na Czerwonej Planecie. Rezultat może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego podboju kosmosu.

Ze słow ekspertów wynika, że byli bardzo zaskoczeni tym co odkryli.

„Na początku eksperymentu, umieściliśmy w glebie jedynie dorosłe dżdżownice, aby sprawdzić, czy przetrwają w trudnych warunkach. Ogromną niespodzianką okazało się zakończenie eksperymentu, kiedy znaleźliśmy dwa młode robaki w symulatorze.” – powiedział Wieger Wamelink z Wageningen University & Research.

Naukowcy wykorzystali świński obornik do nawożenia gleby.

„Dodanie nawozu naturalnego okazało się świetną decyzją. Byliśmy zaskoczeni, że dzięki niemu, marsjańska gleba jakościowo przewyższa ziemski piasek.” – powiedział Wamelink w oświadczeniu wydanym przez uniwersytet.

Robaki są kluczowe dla utrzymania zdrowej gleby, nie tylko na Ziemi, ale także w przyszłych plantacjach na Marsie lub na Księżycu. Dżdżownice żywią się martwą materią organiczną, m. in. resztkami roślin, które mieszają z glebą, zanim ją wydalą.

Dzięki kopaniu tuneli, dżdżownice napowietrzają i poprawiają strukturę gleby, co uskutecznia nawadnianie roślinności.

Naukowcy stwierdzili, że są w stanie wyhodować ponad tuzin roślin uprawnych w mieszance symulującej marsjańską glebę. Uprawy przeszły również test bezpieczeństwa i zostały spożyte przez ludzi. Jedynym gatunkiem, który dotychczas oparł się ich wysiłkom, jest szpinak.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika InRight

Mnie zawsze śmieszy jedna

Mnie zawsze śmieszy jedna sprawa. Jeśli gdzieś we "wszechświecie" znajdzie się jakąś bakterie o ile w ogóle to prawda czytamy: znaleziono życie! życie na marsie . A co mówią zwolennicy aborcji czyt. "nowoczesny świat"? To tylko płód, nie człowiek Smile

Portret użytkownika euklides

„Dodanie nawozu naturalnego

„Dodanie nawozu naturalnego okazało się świetną decyzją. Byliśmy zaskoczeni, że dzięki niemu, marsjańska gleba jakościowo przewyższa ziemski piasek."

Znakomicie, wystarczy dodać świński nawóz. Wszakże wiadomo, że na Marsie żyją całe stada świń. Obydwaj naukowcy, w wieku 7 lat i 10 lat będą teraz sadzili rzeżuchę w symulatorze czarnej dziury.

Portret użytkownika Cezary

Od początku widac że to

Od początku widac że to jakieś tęczowe dzieciaki. Bo prucz samej gleby należy też sprawdzić jaki wpływ na robaki ma brak tlenu, promieniowanie kosmiczne, zmienne i znacznie odbiegające od ziemskich warunki pogodowe oraz ograniczone zapasy wody. Ja na miejscu władz uczelni nie tylko nie drukował tych bzdur ale i zastanowił się nad odebraniem tym "naukowcom" tytułów nałkowych.

Skomentuj