Ekspert od pogody kosmicznej ostrzega przed potężną burzą słoneczną

Kategorie: 

SOHO - źródło: NASA

Tematykę zagrożeń słonecznych podjęliśmy na łamach portalu ZnZ w czasach, gdy większość ludzi słysząc o wielkim rozbłysku, który może zresetować naszą cywilizację po prostu pukało się w czoło. Od tego czasu wiele się zmieniło a zagrożenia solarne opisywane są w prasie i pojawiają się w mediach elektronicznych. Oznaczać to może, że ryzyko wystąpienia takiego zjawiska zostało w końcu docenione.

 

Co jakiś czas słyszymy nieśmiało nagłaśniane wypowiedzi kolejnych naukowców stwierdzających, że nasza zależność od elektroniki może być zgubna i grozi nam globalny chaos. Media delikatnie dawkują poziom informacji, aby temat był znany tak zwanej ciemnej masie, jednocześnie dba się też o to, aby nie wzbudzić w społeczeństwie paniki.

 

Gdyby do ludzi dotarło, że ich wszystkie pieniądze w bankach mogą zniknąć któregoś dnia z pewnością zacząłby się szturm na oddziały bankowe, co raczej na pewno spowodowałoby upadek całego sektora finansowego. Dodatkowo kłopoty nie są potrzebne, bo i bez rozbłysku branża ta zmaga się z gigantycznymi kłopotami. Paradoksalnie wielki reset, który wiązałby się z utratą wszystkich danych z systemów komputerowych mógłby rozwiązać kryzys jednym chirurgicznym cięciem. Oczywiście odbyłoby się to kosztem osób, których pieniądze zostały zdigitalizowane i istnieją tylko w formie zapisów księgowych.

 

Oczywiście takie zdarzenie stworzyłoby nowy wielki problem. Brak prądu i zniszczenie całej ziemskiej elektroniki będą tylko dodatkiem do zagrożeń w wyniku nieuchronnej anarchii. Każdy, kto sądzi, że się przygotuje jest po prostu naiwny. Wielu takich, co nie będą mieli nic po prostu przyjdzie z maczetą czy pałką i odbierze sobie to, co sami przygotowaliśmy. 

 

Naukowcy, w tym doradca rządu USA, profesor Mike Hapgood, wzywają do opracowania procedur awaryjnych, które mogłyby być wdrożone wtedy, gdy dojdzie do rozbłysku. Wiele urządzeń mogłaby przetrwać gdyby były na czas wyłączone. Dotyczy to zwłaszcza sieci energetycznych, ale również telekomunikacyjnych. Rozważa się nawet czasowe wyłączenie niektórych systemów satelitarnych. Cel jest prosty, przeczekać nawałnicę a potem, gdy niebezpieczeństwo minie spróbować włączyć je ponownie.

 

Jak twierdzi prof. Hapgood Słońce osiąga właśnie szczyt aktywności w jego 11 letnim cyklu a to powoduje, że znacznie rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia takiego ekstremalnego zjawiska kosmicznego. Zresztą uważa on, że ryzyko wielkiego rozbłysku jest cały czas a nie tylko w okresach maksymalnej aktywności. Naukowiec zwrócił też uwagę na zjawisko, jakie miało miejsce 21 lipca tego roku. Doszło wtedy do dużego rozbłysku i CME, które z pewnością spowodowałyby wielką burzę magnetyczną gdyby nie miały miejsca z drugiej strony Słońca.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

Zastanawia mnie , dlaczego

Zastanawia mnie , dlaczego wszyscy zastanawiają się nad konsekwencją czegoś, co ma kilkuprocentowe szanse na zaistnienie, a nie skupiają się na faktach , które rzeczywiście mogą nieść pewne zagrożenia, choć rozłożone dużo bardziej w czasie . Drastyczne obniżenie temperatury w Rosji w środku sierpnia to kolejny sygnał. Wracamy do zim takich jak na początku XX stulecia, bo na tym poziomie jest aktywność słoneczna. 

Portret użytkownika Ulmus

Jestem ciekaw ilu może

Jestem ciekaw ilu może przeżyć, gdy wszystkim elektrowniom jądrowym na Ziemi zabraknie paliwa, by schładzać reaktory... Potężne, podziemne mega bunkry dla elit, kompletnie wyposażone z możliwością bytowania tam aż do czasu, gdy promieniowanie nie będzie już szkodliwe? Czyli pewnie jakieś kilkadziesiąt lat. Podejrzewać należy, że oni mają tak wyposażone schrony, by siedzieć w nich taki okres czasu, a na powierzchni? Sceny jakie będą się odgrywać na powierzchni pobiją swym zasięgiem i cherakterem wszystkie brutalne filmy jakie kiedykolwiek zostały nakręcone. Czy ktoś przeżyje w tak skażonych warunkach uwzględniając przy tym walkę o żywność? Kto bedzie w stanie przeżyć dawki śmiertlenego promieniowania? Najwiekszą szansę mają afrykańczycy, tam są tylko dwie elektrownie jądrowe.

Portret użytkownika Meu

czy braliscie pod uwagę, że

czy braliscie pod uwagę, że HAARP jest w celu wywołania reakcji na słońcu, ale takiej, żeby fala naładowanych cząstek ogarnęła Ziemię wyłacznie po stronie euroazjatyckiej???Wtedy hamskameryka pozostaje ze swoim prądem, działającą strukturą i... i co dale?? czekają aż euroazja wymorduje się nawzajem z głodu???

Portret użytkownika Cosiek

Jak aż tacy paranoicy

Jak aż tacy paranoicy jesteście, to uczcie się już łuk i strzały robić i strzelajcie do celu... Aha, budowa szałasu, zdobywanie wody w lesie, rozpalanie ogniska krzemieniem itd itd. Uczcie się z internetu, póki go macie... :] I w sumie wyrabianie brązu, miedzi, żelaza ;]Po co w to wierzyć, jak się człowiek nie przygotowuje...

Portret użytkownika demiczek

jajlepszy pojazd to rower a

jajlepszy pojazd to rower a ze jest cos na rzeczy to sie czuje w powietrzu zaduzo o tym sie mowi filmy dokumentalne i wyprawa na mars z tym marsem cos mi nie pasuje czy nie chodzi tu o inna planete na ktorej jest atmosfera pod przykrywka marsa do przemyslenia pozdrawiam.

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Jeśli to, że filmy są

Jeśli to, że filmy są zapowiedzią wydarzeń na Ziemi i weźmiemy pod uwagę film "Knowing" to właśnie został nam jeszcze właśnie tylko rozbłysk słoneczny który w jakiś sposób zniszczy nas. Myślę, że dla ludzkości największym zagrożeniem jest właśnie to.

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika elvis_zyje

Hej ludzie!!! Opamietajcie

Hej ludzie!!! Opamietajcie sie !!!w necie az roi sie od doniesien o slonku,rozblyskach i podobnych cudach a wy pitolicie o glupotach.Przygotujcie sie na wszelki wypadek bo licho nie spi,przeciez was informuja i ostrzegaja a wy urzadzacie sobie jaja.Zastanow sie i odpowiedz sobie samemu-ile czasu przezyjesz na zewnatrz? Wrrr,zimno ,ciemno i niebezpiecznie.bo jesli czlowieku mieszkasz w bloku to juz masz  przesrane! Potrafisz polowac,klusowac,potrafisz wyzywic i obronic rodzine? Masz przygotowany ewentualny plan dzialania?Brutalna prawda ale po pierwszym tygodniu miliony ludzi straci zycie,najpierw spadna Ci z samolotow,potem tysiace ludzi w szpitalach i od lekow zaleznych bo wiekszosc lekarstw przechowywana jest w lodowkach,np insulina. Smutna i dluga lista wszystko wymieniac a Ty,po miesiacu staniesz sie zwierzeciem i zabijesz drugiego za puszke Kite Kat.Twoim zasranym obowiazkiem jest sie do tego przygotowac,nie licz na policje i wojsko bo oni bez rozkazow z gfory tez beda zdezorientowanii.Dlaczego nasze kochane panstwo nie przygotowuje ludzi na tego typu i podobnej katastrofy?Dlaczego nie informuja NAS o podobnych zagrozeniach,teraz! poki jeszcze funkcjonuja media,potem nie bedzie teleexpresu!!!Niech Nas Bog ma w swojej opiece.

Portret użytkownika miki

media nie informuja nas o

media nie informuja nas o tym, bo gdyby to zrobiły na Świecie byłby totalny Chaos!! Ci co znają temat, juz sie przygotowywują, budują podziemne miasta głęboko pod ziemią w pasmach górskich, zbierają zywność oraz różnego rodzaju nasiona aby samoistnie zacząć produkcję na wypadek globalnej katastrofy. Jest duzo filmów o tej tematyce. Widocznie nie nadarmo sa puszczane, chcą żeby ludzie wiedzili jak sobie radzić w takich sytuacjach i jak przeżyć. Na pewno wiele ludzi zginie, którzy sobie zwyczajnie nie poradzą z sytuacją. Majowie coś tam przepowiedzieli, że po 2012 dojdzie do jakiegoś końca Świata, oni na pewno znali się lepiej na obserwacji Słońca niż dzisiejsi uczeni. Ostatnio czytałem artykuł, że w 2013 dokładnie w ziemie ma uderzyć ogromna asteroida, która mogłaby zniszczyć sporej wielkości kontynent i zmienić klimat na Ziemi tak, że wróciłaby epoka lodowca. Z początku twierdzili, że uderzenie w ziemie jest małoprawdopodobne a z miesiąca na miesiąc, ten % się zwiększa. Trzeba pamiętaać, jesli juz dojdzie do jakiejkolwiek globalnej katastrofy aby wzajemnie sobie pomagać w tych ciężkich dla nas chwilach.

Strony

Skomentuj