Ekspert ostrzega, że za 15 lat sztuczna inteligencja zastąpi większość pracowników

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Czołowy ekspert ds. sztucznej inteligencji, Kai Fu Lee, wydał bardzo niepokojącą prognozę. Chiński przedsiębiorca twierdzi, że już za 15 lat, maszyny będą mogły zastąpić nawet 40% pracowników na całym świecie w wielu sektorach.

 

W wywiadzie dla programu telewizyjnego „60 Minutes” stacji CBS, Kai Fu Lee powiedział, że sztuczna inteligencja zacznie odbierać pracę tam, gdzie ludzie wykonują proste powtarzające się czynności, np. w fabrykach. Inteligentne oprogramowania będą mogły zastąpić kierowców ciężarówek i szoferów, pracowników sklepów i restauracji, a z czasem również osoby wykonujące pracę umysłową.

Chiński ekspert uważa, że sztuczna inteligencja radykalnie odmieni nasz świat, a zmiany zaobserwujemy także w edukacji. Programy komputerowe będą mogły pomagać studentom w nauce i staną się bardziej wydajne od typowych nauczycieli. Już dziś trzeba wprowadzać odpowiednie zmiany w edukacji, aby przystosować dzisiejszych uczniów to przyszłej powszechnej robotyzacji zawodów.

 

Rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacja zawodów sprawią, że wiele miejsc pracy stanie się niedostępnych dla ludzi. My natomiast powinniśmy stawiać na rozwój umiejętności i zdobywanie nowych kwalifikacji, aby nie zostać wypartym przez roboty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Sztuczna inteligencja zastąpi

Sztuczna inteligencja zastąpi większośc pracowników ? Tak to jest możliwe.Może nie do końca będzie doskonała ta intligencja ale do noszenia tobołów się nada.Jest jednak pewien problem.Co zrobić z tymi bez sztucznej inteligencji a nawet w ogóle bez inteligencji co już dzisiaj noszą toboły harując jak woły? ( tych jest na prawdę niemała armia) Oni nie będą potrzebni a koniecznością będzie żywić to bractwo.Jednocześnie działan takich nonsens się wyłania dla elit pasożytów panujących nad sztuczna inteligencją.Co więc zrobić z tymi co dzisiaj już targają toboły a jutro nikomu niepotrzebni zostaną? Żywić ich i ubierać? Rozrywek dosarczać.Ok ! A teraz jeden jedyny argument poproszę uzasadniający, po co ?

Portret użytkownika baca

skoro SI microsoftu już na

skoro SI microsoftu już na drugi dzień po samodzielnym samouczeniu stała się antysemicka że ją w panice wyłączono nie mogę się doczekać kiedy zastąpi ona wszelkie władze i wszelkich użędników, bo jeśli nawet "zniewoli" szarą ludzkość to nie będzie od niej żadać pensji i nagród ale energii elektrycznej do działania... to takie oczywiste a kolejną oczywistoscią jest że nie da się ona nabrać na semickie baśnie pseudoreligijne o jakichś dziewicach które porodziły lub wszechmogących boziach które nawet królika z kapelusza nie stworzyły...

panika u wszystkich pasożytów ludzkości... panika i histeria...

natomiast dla podatnika i obywatela czysty interes pozbyć się pseudo "pracowników" którzy nigdy jeszcze niczego nie wypracowali a to że tacy sędziowie, prokuratorzy i komornicy niczego nie tworzą tylko żerują na owocach ludzkiej pracy to tylko połowa, bo drugą stanowi fakt że te święte krowy nie płacą nawet grosza na zus a pobierają monstrualne emerytury które znowu im "fundują" ich ofiary....

ciekawe kto kościelnym katabasom płaci emerytury jak już nie mają sił gwałcić dzieci?

ostrzeżenia tych "ekspertów" to pusty śmiech : co ma być złego w tym że zamiast zmęczonych kierowców pojedzie automat? tyle samo zarobi a człowiek się nie narobi tylko skorzysta z pracy maszynyt na takiej samej zasadzie jak dziś każdy korzysta na pracy komputera robiąc skomplikowane obliczenia których nie robi on ale jego inteligentna maszyna...

poza tym to tylko kwestia niedługiego czasu aż ktoś pod SI podłączy wykrywacz kłamstw i zamknie temat holokausów, roszczeń i tego typu bredni... panika i stąd obecne roszczenia kłamców pod adresem całego świata... chca nakraść ile się da i bardzo im się śpieszy....

 

Portret użytkownika hahaha

Tekst o sztucznej

Tekst o sztucznej inteligencji nie stanął absolutnie na przeszkodzie, żeby wylać swoje rozległe żale i ogromne bóle dupy, gratulacje, i to podwójne, bo najwyraźniej jesteś osobą pełniącą tak kreatywne funkcje w społeczeństwie, że sztuczna inteligencja nawet niezachwieje Twoim stołkiem, brawo Smile

Portret użytkownika Monk

Powiem wam szczerze że prace

Powiem wam szczerze że prace umysłowe (a przynajmniej większość z nich) jeszcze przez długi czas nie zostaną zastąpione przez roboty/sztuczną inteligencję. Pracuję w firmie, w której niektóre działania operacyjne są (a raczej już były) robione przez roboty, a jednak zostały wycofane ... ponieważ były nieopłacalne. Jakim cudem? Okazało się, że chociaż robot wykonywał dany proces kilka/kilkanaście razy szybciej niż człowiek, to monitorowanie jego pracy by wykonywał ją dobrze i ewentualne naprawianie usterek przez pracowników IT i skutki tych błędów kosztowały firmę więcej niż zaoszczędzone pieniądze poprzez szybsze wykonywanie roboty. Tak więc obstawiam że jeszcze przez dobre kilkadziesiąt lat niektóre zawody będą bezpieczne od wyparcia przez sztuczną inteligencję Smile

Portret użytkownika nn

Też uważam, że wszelkie

Też uważam, że wszelkie obecne regulacje - m.in. rodo - służą do pracy naszej na rzecz usprawnienia tych systemów do automatycznego działania - (CZŁOWIEK (jego większa ilość - pozostaną miss piękności i mr universum) ZBĘDNY WTEDY BĘDZIE). 

nn

Portret użytkownika kapitan ameryka

Zwykli pracownicy nie powinni

Zwykli pracownicy nie powinni sie obawiać ponieważ sztuczna inteligencja bedzie za inteligetna by zastapic zwyklego robotnika pracownika,co innego tych wykształconych np nauczyciele co wołaja 1000 pln podwyżki  hahaha wtedy troche sie wyrówna w tym świecie.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika inzynier magister

Możecie się śmieć ale oni

Możecie się śmieć ale oni zbudują tą sztuczną bestię o której mówi Biblia ! Już widać ich zamiary na przykładzie Chin gdzie ludzie są traktowani jak niewolnicy ! Tak na prawdę to jedyną siłą zdolną nas uratować jest Jezus Chrystus, tylko On i Jego Duch Święty ! Dlatego Polska i Polacy muszą się do niego uciekać bo On jest super Mesjaszem !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika profesor habilitowany

Regulamin "Zmiany Na Ziemi":

Regulamin "Zmiany Na Ziemi": § 6 Treści na Portalu 5. Zabronione jest umieszczanie wypowiedzi, które naruszają obowiązujące prawo, a w szczególności zawierają treści lub materiały pornograficzne, nawołujące do nienawiści, dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny, dotyczą produktów, których obrót jest zakazany prawem, są wulgarne, obsceniczne lub sprzeczne z dobrymi obyczajami, naruszają dobra osobiste innych osób.

Proszę przestań nawoływać do swojej religii. Proszę przestać pisać o swojej religii i ubliżać innym którzy nie wierzą w to co Ty. Nie sądze by ktokolwiek kto używa mózgu miał być skazany na gorszą przyszłość.

Portret użytkownika kapitan ameryka

Byłem w chinach drogi panie

Byłem w chinach drogi panie przez pół roku.Nie siej propagandy!!!! Oczywiscie są tam niewolnicy ale niczym sie nie róznia od naszych polskich oraz poszczególnych patologicznych przypadków jak czasem słychac w tv o obozach pracy nawet na zachodzie.I nie mieszaj do tego bożków bo to w ludziach jest siła potrzebny jest masowy ruch, w którym weźmie udział szeroka gama warstw społecznych tak jak europa czerpie swoją siłę z podziałów i bierności, tak my musimy przeciwdziałać przez zjednoczenie się i wspólną działalność  przy zastosowaniu odpowiednich środków możliwe jest zgromadzenie wystarczająco dużo ludzi aby bez strachu stanąć w poprzek swiatowej tyrani i ich mordercych zapędom .

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Skomentuj