Eksperci twierdzą, że upadek religijności nie oznacza upadku moralności

Kategorie: 

Źródło: tg

Nowe badanie, przeprowadzone przez Uniwersytet w Manchesterze, pokazało, że moralność nie jest związana z religią, a wartości moralne są dziś znacznie mniej zależne od religijności niż trzydzieści lat temu. Dr Ingrid Storm przeanalizowała badania przeprowadzone w Europie i stwierdziła, że spadek religijności nie prowadzi do spadku wartości moralnych.


Wyniki badań pokazują, że religia wiąże się tylko z pewnymi wartościami moralnymi, a związek ten można prześledzić tylko w krajach religijnych, których mieszkańcy nie ufają państwu.

„W ostatnich latach religia straciła swoją pozycję w wielu krajach europejskich. Każde nowe pokolenie jest mniej religijne niż poprzednie, więc zacząłem się interesować, czy powinniśmy spodziewać się upadku moralności” - mówi dr Storm.

 

Uczestników ankiety, która była przeprowadzona w 48 krajach europejskich w latach 1981-2012, zapytano, jak często można uzasadniać różne kontrowersyjne zachowania. Dr Storm sklasyfikowała to w dwóch wymiarach moralnych.

 

Pierwszy to, gdy ktoś podąża wbrew tradycji, na przykład usprawiedliwiając aborcję i homoseksualizm. Drugi odnosi się bardziej do uzasadnienia nielegalnych zachowań, które mogą szkodzić innym, na przykład kłamstwo, oszustwo i kradzież. Dr Storm powiedziała:

„Dziś, coraz więcej Europejczyków jest gotowych do usprawiedliwiana zachowań, które są sprzeczne z tradycją, ale nastawienie do łamania prawa i krzywdzenia innych nie uległa zmianie. Wraz ze spadkiem religijności w Europie wzrosło przyjęcie własnego poglądu na sprawy związane z seksualnością i rodziną. Każde nowe pokolenie jest coraz bardziej liberalne w tych sprawach. Jednocześnie nie ma dowodów na to, że wartości moralne stały się bardziej samoobsługowe lub aspołeczne".

Badanie wykazało również, że ludzie religijni są średnio mniej skupieni na sobie, głównie ze względu na swój wiek. Ponadto badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Manchesterze dowodzi, że ludzie rzadziej uczestniczą w nabożeństwach religijnych, jeśli ich dochody wzrosną. Powodem, dla którego ludzie odwracają się od usług religijnych, gdy się bogacą, było to, że mniej potrzebują wsparcia społecznego, jakie uzyskuje się w społecznościach religijnych.

„Udział religijny jest najbardziej atrakcyjny dla ludzi, którzy mają wolny czas, ale mniej dostępnych środków finansowych" – powiedziała dr Storm.

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas corocznej konferencji British Society Association w Manchesterze.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.7 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Ulvhedin

Bóg biblii (baal, szatan itd.

Bóg biblii (baal, szatan itd.) bardo sprytnie wmowił wszystkim, że jest bogiem prawdziwym. Konsekwentnie realizuje plan ze swoim wybranym narodem. Siejąc chaos wszędzie, gdzie się pojawi - niemal każda religia na świecie dąży do jednego... do zniszczenia. Spierajcie się nadal, przecież o to chodzi, by ludzie byli jak najbardziej podzieleni. Wszyscy macie rację i nikt jej nie ma.

P. S. W dziejach świata ile było już zniszczonych cywilizacji? Za każdym razem są skuteczniejsi... 

Portret użytkownika Spooky

Religie dają iluzoryczną

Religie dają iluzoryczną moralność. Jeśli nie robisz czegoś ze strachu przed karą, to nie jest to moralność. Bo co gdy przestaniesz wierzyć w kare, albo przestanie obowiązywać? Chulaj duszo piekła nie ma, tak? Moralność to naturalny instykt co jest dobre a co złe. Żaden zewnętrzny, narzucony system wiary/prawa tego nie zastąpi. Co najwyżej przykryje go strachem.

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika Sammy Jo

Co za bzdety. Zdraty,

Co za bzdety. Zdraty, pornografia są coraz powszechniejsze - i owszem ranią i krzywdzą inne osoby - niezależnie od tego, co twórcy ankiety zakładają. Aborcja krzywdzi masę ludzi - dziecko, rodziców i społeczeństwo. Zachowania homoseksualne krzywdzą głównie samych zainteresowanych - niedawno opublikowano badania na temat zatrważającego stanu zdrowia gejów.

Portret użytkownika Randoop

Upadek moralności dokonał się

Upadek moralności dokonał się.Niemcy,Francja ,Wlk.Brytania, Holandia,Szwecja,Norwegia....to dzikie kraje.Religie tam "funkcjonujące" to miejscowe szczątkowe rytualia.Czytając komentarze nie można nie zauważyć ,że wszystkiemu winny jest KK.Dlaczego jesteście tak ślepi?Dlaczego nie skomentujecie antytezy chrześcijaństwa judaizmu,islamizmu ideologii znacznie młodszych i wulgarnych stworzonych ręką żydostwa.Wspomina się o ofiarach KK w milionach co jest oczywistą bzdurą.Prawdziwe ludobójstwo to "chrześcijaństwo"masońskie,cromwellowskie,luterańskie,husyckie,kalwińskie oświetlane stosami płonących ofiar.Prawdziwe ludobójstwo to ateistyczny leninizm,stalinizm stworzony żydowską ręką liczony lekko na 100 mln ofiar.Prawdziwe ludobójstwo to hitleryzm stworzony tymi samymi żydowskimi rękami.W każdym z wymienionych wypadków upadek moralności,etyki,empatii tak charakterystycznych dla dla prawdziwego człowieczeństwa.

Bijecie po KK i tak już opanowanym zarazą masońską np prymas Polski,Nycz,Boniecki...jak Żydzi po Polakach.

To oczywisty związek między dekalogiem,nauczaniem Chrystusa a moralnością.

To oczywisty związek między okrucieństwem,morderstwem,podstępem,depopulacją....a judaizmem,islamizmem,ateistycznym marksizmem,okultystycznym nazizmem,szatańskim nwo.Jednym zdaniem tworami ideologicznymi żydostwa.

Jeśli nie ma Boga,jeśli nie ma duszy nieśmiertelnej to nie ma co rozważać ludobójstwa,obozów koncentracyjnych,gułagów,stosów inkwizycyjnych...bo zabijanie ludzi nie różni się w tym kontekście niczym od zabijania norek,szczurów.

Tymczasem w pysze swojego oświeconego rozumu litujemy się nad karpiem świątecznym,ubojem trzody bydła za wyłączeniem uboju rytualnego urągając swojemu człowieczeństwu promując aborcję,eutanazję.

Tak wygrał póki co rozum z Bogiem.

Nie cieszcie się oświeceni wasz upadek i tej cywilizacji dzikich jest bliski.Z jednego prostego powodu.Przeczy ta cywilizacja śmierci prawom naturalnym współistotnym człowieczeństwu.

Śmieszne dywagacje "franfurckich marksowskich" uczonych, kapłanów nauki unurzanych w bezmiarze bezmoralności.

Portret użytkownika SurvivorMan

Moralność nie ma nic

Moralność nie ma nic wspólnego z regilią i dziwię się że w ogóle tak oczywistyą rzeczą, muszą się zajmować naukowcy.
Religia może być jedynie dodatkiem do moralności. Wyjątek stanowią jedynie religie wywodzące się z wielkiej księgi zbrodni - Biblii. One już od czasów biblijnych dały miliony przykładów na to, że moralność jest im obca!
Prosty przykład: Sławne "NIE ZABIJAJ" z Dekalogu to czysty mit... Bo już kilka wersetów dalej ten co to nakazał, rozkazał zamordować 3000 ludzi, tylko dlatego że odlali sobie posąg i tańczyli wokół niego... A o pozostałych milionach wymordowanych przez tego co rzekł "nie zabijaj", lub przez jego psychopatycznych fanatycznych wyznawców, to nawet nie wspomnę Scratch one-s head

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj