Eksperci twierdzą, że terroryści mogą wykorzystać bomby nuklearne USA w Turcji

Kategorie: 

Źródło: tg

Umieszczenie na stałe amerykańskiej broni jądrowej w bazie lotniczej US Incirlik w Turcji budzi poważne obawy o ich zajęcie przez terrorystów i inne wrogie siły. Obawy takie przedstawiono w raporcie Amerykańskiego Centrum Badań Stimson.

 

 

 

Eksperci uważają, że nie ma absolutnej pewności, że Stany Zjednoczone mogą utrzymać kontrolę nad 60 bombami typu B61 z powodu trwającej wojny domowej w Turcji. Podczas nieudanej próby zamachu stanu, władze tureckie miały ograniczony dostęp do bazy lotniczej, a jej dowódca został aresztowany i oskarżony o udział w spisku.

 

„Z punktu widzenia bezpieczeństwa w bazie lotniczej Incirlik jest ponad 50 bomb jądrowych – to tak, jak rzucanie kości" - czytamy w raporcie.

 

Stany Zjednoczone pierwsze wdrożyły taktyczny program rozmieszczenia bomb jądrowych w Europie w czasie zimnej wojny w latach pięćdziesiątych i w początkach sześćdziesiątych minionego wieku, aby równoważyć stan gromadzenia radzieckich czołgów wojskowych, rozmieszczonych w Europie Wschodniej. Potem większość taktycznej broni jądrowej usunięto z Europy na początku lat dziewięćdziesiątych, ale 180 bomb typu B61 pozostało w sześciu bazach - w Belgii, we Włoszech, Niemczech, Holandii i Turcji.

 

Raport zaleca natychmiastowe usunięcie wszelkich pozostałości B61 z Europy i zrezygnowanie z zakupu tej broni, która pozwoli zaoszczędzić ponad sześć miliardów dolarów.

 

„Te bomby są źle dopasowane do nowoczesnej wojny i bardzo drogie" - zapisano w dokumencie.

 

Bunt wojskowych w Turcji, który miał miejsce w dniu 15 lipca br. został stłumiony przez władze. Podczas zamachu zginęło 246 osób, a ponad 2100 zostało rannych.

 

Za organizację zamachu władze tureckie oskarżają opozycyjnego kaznodzieję islamskiego Fethullaha Gülena, zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych. Ankara zażądała jego natychmiastowej ekstradycji i zagroziła Waszyngtonowi pogorszeniem stosunków w przypadku odmowy jego wydania. Sam imam potępił bunt i oświadczył, że jest niewinny.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Cieszy mnie, ze wreszcie

Cieszy mnie, ze wreszcie media mowia otwarcie, ze w turcji jednak wojna domowa trwa bo jeszcze przed chwila to byl temat Tabu. Bron atomowa w Turcji jest faktycznie w tej chwili bardziej pod zwierzchnictwem erdogana niz obamy. Z tego co gdzies czytalem to Turcy "chwilowo" odcieli amerykanom dostep zewnetrzny do tych baz gdzie jest ulokowana ta bron. Pewnie stad problem. Kraj, ktory nie gra jak szatany kaza to terrorysci.Turcja stala sie panstwem terrorystucznym z potencjalem atomowym (oczywiscie dla szatanow). Jest w razie czego pretekst do kolejnej wojny Wink

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Skomentuj