Eksperci twierdzą, że satelity SpaceX zanieczyszczą niebo światłem i utrudnią obserwacje astronomiczne

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Kilka dni temu, amerykańska firma SpaceX rozpoczęła wielki program Starlink, który polega na rozmieszczeniu tysięcy satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Projekt ten jest nastawiony na dostarczanie internetu satelitarnego do wszystkich mieszkańców Ziemi. Jednak astronomowie obawiają się, że niebo zostanie zanieczyszczone światłem i utrudni to obserwacje kosmosu.

 

W ramach programu Starlink, SpaceX chce wynieść na orbitę aż 12 tysięcy satelitów. 24 maja, rakieta nośna Falcon 9 dostarczyła już pierwsze 60 satelitów. Mieszkańcy Ziemi mieli okazję obserwować, jak satelity tej amerykańskiej firmy przemieszczały się na nocnym niebie jeden za drugim, niczym sznurek ze świecącymi lampami.

 

Właśnie to światło odbijane przez satelity w kierunku Ziemi zaczęło niepokoić astronomów, którzy otwarcie mówią, że program Starlink zanieczyści niebo, a to z kolei przełoży się na utrudnienia w obserwacjach kosmosu. Aktualnie na orbicie znajduje się około 5 tysięcy satelitów, więc gdy prace nad programem Starlink dobiegną końca, co powinno nastąpić do 2027 roku, niebo stanie się wręcz zaśmiecone naszą ziemską technologią. Pamiętajmy, że inne korporacje, takie jak Amazon czy Facebook, również chcą wynieść tysiące swoich satelitów dokładnie w tym samym celu, co SpaceX.

Satelity posiadają elementy i wykonane są z takich materiałów, które łatwo odbijają światło słoneczne w kierunku Ziemi. Gdy satelity są na niskiej orbicie okołoziemskiej, obijane światło jest bardziej intensywne, ale widać je przez krótki czas. Z kolei gdy są na wysokiej orbicie, światło jest słabsze, ale widoczne dłużej.

 

Elon Musk, właściciel korporacji SpaceX uspokajał, że jego program Starlink będzie miał wręcz zerowy wpływ na obserwacje kosmosu. Następnie stwierdził, że nasze teleskopy i tak powinniśmy rozmieszczać na orbicie, a nie na powierzchni Ziemi. Jego zapewnienia w żaden sposób nie przekonały zaniepokojonych astronomów – ci z kolei zwrócili uwagę, że wysyłanie teleskopów na orbitę okołoziemską jest znacznie droższe, bardziej skomplikowane i narażone na niepotrzebne ryzyko.

Naukowcy obawiają się również, że ogromna liczba satelitów na orbicie, która będzie dostarczać internet na Ziemię, będzie też zakłócać sygnały radiowe. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, w jaki sposób program Starlink wpłynie na obserwacje astronomiczne i czy w ogóle będzie zakłócał pracę naukowców, ale gdy SpaceX dostarczy już wszystkie swoje satelity i uruchomi je, protesty astronomów niczego już nie wskórają.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Patrząc na problem z

Patrząc na problem z perspektywy rosnącego zaśmiecenia przestrzeni wokół Ziemi tylko powiększamy to zasmiecenie! Niedługo może się okazać, że tzw. 'okna startowe" wyliczone co do sekundy będą kolidować z przelatującymi wlaśnie "paciorkami" satelitów - i start do ważnych misji kosmicznych będzie albo niemożliwy, albo potęznie narażony na kolizję na samym ich początku... Dojdzie do wcale nie śmiesznego paradoksu: sonda przeleci bez kolizji przez Pas Asteroidów między Marsem a Jowiszem  a nie przeleci przez Pas Satelitów między Ziemią a przestrzenią z dnia na dzień nomen omen coraz bardziej ko(s)miczną...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika minoduesp

Tyle się mówi o tkz: "smogu

Tyle się mówi o tkz: "smogu elektronicznym" to już teraz nawet na środku oceanu "czystego" miejsca nie będzie. A w kwestii zanieczyszczenia światłem to bardziem mnie martwi (wkur**a) to co się dzieje wokół nas ,wszędzie gdzie się da świecą się po nocach latarnie uliczne oświetlając WSZYSTKO dookoła łącznie z domami - zamiast JEDYNIE ulice ! One są jak te latarnie morskie ,widać je z wielu kilometrów (!) ,kiedyś noc była nocą a teraz okna trzeba zasłaniać ,żeby położyć się spać . I żeby tego było mało to jeszcze niektórzy ludzie ,swoich świateł na noc w domach nie gaszą czy oni pogłupieli do reszty ??

Portret użytkownika baca

tym jego teslom wszystko się

tym jego teslom wszystko się yebie natychmiast po upływie gwarancji - obecnie jest to już światowa epidemia, tak więc koleś jest tak samo chytry i podły jak reszta zdegenerowanej bandy... i tak coś mi się wydaje że to co on gada i robi to jest celowa dezinformacja i typowa krecia robota, bo lansują go jak opętani a w sumie on nic jeszcze ciekawego nie zrobił dla cywilizacji a pełno go w internecie jak brauna przed wyborami

 

Portret użytkownika osa

Ta... jasne... a te super

Ta... jasne... a te super tajne wiadomości pozyskałeś od Krzysia na przerwie między lekcjami w gimnazjum... Krzysio słynie na całym świecie z tego, że jest dobrze poinformowany. Nawet wikileaks czerpało od niego garściami...

Skomentuj