Eksperci ostrzegają, że nadciąga zima stulecia, a nawet mała epoka lodowcowa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Meteorolodzy z firmy Exacta Weather, zajmujący się długoterminowymi prognozami pogody stwierdzili, że czeka nas wyjątkowo mroźna zima z temperaturami do -30C, która na dodatek rozpocznie się już na początku października gdy spodziewany jest pierwszy śnieg. Oprócz tego specjaliści sugerują, że będzie to złamanie wieloletniego trendu w kierunku ocieplenia klimatu, które może się zakończyć nawet małą epoką lodowcową.

 

Co do prognoz długoterminowych, to jak wiadomo opierają się one o modelowanie zjawisk fizycznych za pomocą technologii CFD, czyli komputerowej analizy mechaniki płynów, czy raczej w tym wypadku aerozoli atmosferycznych. Tego typu predykcje pogodowe stanowią podstawę dla nowoczesnej meteorologii. Po prostu symulacje pokazują dość dokładnie co może się stać z rozległymi systemami pogodowymi w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

 

Przewidywania na dłuższy okres czas są obarczone tak dużym błędem, że nikt nie traktuje poważnie tak zwanej pogody długoterminowej, ponieważ potrafi się ona zmienić radykalnie z dna na dzień. Nie wiadomo do końca na jakiej podstawie swoje przewidywania opierają eksperci z Exacta Weather, ale zapewne do symulacji cyrkulacji atmosferycznej próbują oni dodać nowe zmienne, zwłaszcza tak kluczowe jak temperatura powierzchni oceanu. 

Zauważyli oni, że temperatury północnej części Atlantyku są wyjątkowo zimne, a to prowadzi do nieuchronnego wychłodzenia całej Europy. Jednak obecnie obserwuje się również nadmierne ogrzanie Atlantyku na wysokości Karaibów, gdzie jednej za drugim powstają kolejne niszczące huragany. To ciepło zwykle jest transportowane przez Prąd Zatokowy(Golfsztrom) i to właśnie on odpowiada za łagodny klimat w Europie. Ochłodzenie północnego Atlantyku, zwłaszcza stałe, musiałoby być zatem związane z osłabnięciem tego prądu oceanicznego. Czy to jednak może wywołać epokę lodowcową? 

 

Jak wiadomo obecnie żyjemy w tak zwanym interglacjale, czyli okresie czasu między zlodowaceniami. Ostatnie z nich cofnęło się około 11 tysięcy lat temu, od tego czasu żyjemy w klimacie, który znacznie się ocieplił. Jednak jest to tylko okres przejściowy i zlodowacenie, czyli glacjał, nieuchronnie nadejdzie. Niektórzy eksperci twierdzą, że stanie się to już od tej zimy, która ma być wyjątkowo sroga.

Jednak jeśli Europa miałaby pogrążyć się w małej epoce lodowcowej warunkiem koniecznym jest przede wszystkim jakaś zmiana cyrkulacji Prądu Zatokowego. Jeśli ciepła woda przestanie opływać nasz kontynent będzie to oznaczało długotrwałe ochłodzenie i kłopoty. Gdyby coś takiego zbiegło się z minimum słonecznym, zlodowacenie byłoby niemal pewne.

 

Na szczęście wszystko wskazuje, że Golfsztrom nadal płynie, chociaż rzeczywiście średnia temperatura północnego Atlantyku odbiega od normy w porównaniu do lat poprzednich. NIe wiadomo jednak na pewno, że przyczyną jest spowolnienie tego cennego prądu oceanicznego czy też jakieś czynniki dodatkowe wykreowały tak znacząca anomalię temperaturową naa Atlantyku. Jeślli taka sytuacja się utrzyma wszystko będzie możliwe, z katastroficznymi przewidywaniami specjalistów z Exacta Weather włącznie.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spojrzałem..

Już 10 grudzień,,,,,zimy nie

Już 10 grudzień,,,,,zimy nie widać,,, te wszystkie prognozy ,,,,musimy zrozumieć że przyroda,,,,natura,,,klimat... ma swoje prawa i dzialania ludzi niewiele mogą zmienić,,możemy jedynie obserwować i przystosowywać sie do zmian klimatu.

 

Portret użytkownika dd

O ile przewidywanie pogody

O ile przewidywanie pogody długodystansowej jest tak samo skuteczne jak wróżenie (chyba lepszy pod tym względem jest sławetny baca) to w końcu przydałoby się ostre mrożenie które trochę zmniejszyłoby wszelkie szkodniki.

Trzymam kciuki za tą zimę!

Portret użytkownika b@ron

no jak zwykle straszą przed

no jak zwykle straszą przed zimą ... już parę zim do tyłu miały być ekstremalne mrozy i guzik z tego nauka już przechodzi samą siebie, wielce to temperatura na świecie się niebezpiecznie podnosi, a przed zimą już standardowo zapowiadają epoke lodowcową ... a węgla nigdzie nima co dziwne...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika witek

skuteczne schładzanie

skuteczne schładzanie atmosfery opryskami chemitrail przynosi skutki, zimny klimat jest na rękę obecnemu imperium uSS, jeśli się ociepli odblokuje się szkak północny i Rosja może dostać się do morza i to zdestabilizuje cały system handlu. Po za tym aby globalnie zarządzać ludźmi należy ich maksymalnie uzależnić od energii i żywności.

Portret użytkownika Ractaros96

Prognozy pogody na kilka

Prognozy pogody na kilka miesięcy do przodu to kompletne nieporozumienie i niepotrzebne straszenie ludzi. W Polsce przewiduje się pogodę do maksymalnie dwóch tygodni naprzód, dalej jest to bez sensu, bo takie prognozy są obarczone zbyt dużym błędem.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Dawid156

<blockquote>Co to tematu

<blockquote>Co to tematu temperatur, przechodzimy aktualnie minmum słoneczne dlatego też ostatnie temperatury nie są jakieś strasznie wysokie. Choć i tak nadal będą nam wmawiac globalne ocieplenie.</blockquote>

To minimum słoneczne wg pewnych prognoz podobne do Minimum Maundera tak naprawdę zacznie się dopiero za ok 10 lat , wtedy będzie naprawdę zimno, świdczy o tym choćby wyjatkowo słaby 24 cykl aktywnosci słonecznej liczony od ok. 1755 roku.Jeśli 25 cykl, który zacznie ok 2019 roku będzie słabszy aniżeli 24 cykl to znak że trzeba się przygotować do naprawdę mroźnych zim.

 

Strony

Skomentuj