Eksperci ostrzegają, że lodowce Antarktydy topnieją od spodu w zastraszającym tempie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Największe jak dotąd badania na temat lodowców Antarktydy ujawniły nowe, zaskakujące informacje na temat sposobu ich topnienia. Okazuje się, że wielkość lodowców, którą obserwujemy z naszej perspektywy nie jest miarodajna, ponieważ lodowce topnieją przede wszystkim od spodu. Wykazano, że w ciągu zaledwie 6 lat stopniało w przybliżeniu około 1579 km2 lodowców znajdujących się w południowej części kontynentu.

Dr Hannes Konrad, lider zespołu badawczego z Uniwersytetu w Leeds, wykorzystał do swoich badań obserwacje satelitarne na temat wysokości lodowców oraz ruchu ich powierzchni, które w latach 2010-2016 ujawniły przesunięcia w liniach gruntowych 65 największych lodowców na Antarktydzie.

 

Linie gruntowe to punkty na dnie, w których lodowiec traci kontakt z podłożem i staje się mobilny. Badania dowiodły, że linie gruntowe lodowców cofają się w ich głąb, co świadczy o topnieniu podstawy lodowców. W najgorszej sytuacji znajduje się Antarktyda Zachodnia, gdzie aż 22 % badanych linii gruntowych cofa się każdego roku o 25 metrów.

Nowe odkrycie naukowców potwierdza podejrzenia na temat topnienia pokrywy lodowej na Antarktydzie, co oznacza że wzrost poziomu morza w niedalekiej przyszłości może być trudny do powstrzymania. Badacze przewidują, że cofanie się pokrywy lodowej na samej Antarktydzie Zachodniej wystarczy do podniesienia poziomu morza o 3,3 m.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Strapiony

Jak czytam co wy kretyni

Jak czytam co wy kretyni wypisujecie to serio tracę nadzieje, że dla tej planety jest ratunek. Kurwa... „topniejące lodowce to mistyfikacja, naukowcy kłamią, smogu nie ma a jak się ciepło w zimę w Polsce zrobi to zajebiście”. Toć wy nie macie najmniejszego pojęcia na temat eokologii i zagrożeń które są efektem miedzy innymi waszej głupoty i kierowanych nią działań. 

Portret użytkownika Jestem, który jestem

Ciekawe. Ostatnie "arktyczne

Ciekawe. Ostatnie "arktyczne mrozy" które "szalały" w Polsce DOWODZĄ czegoś innego, no bo skąd się wzięły? skory tam było cieplej niż w Polsce ? Tak czy inaczej tzw. NAUKOWCY robią ze siebie totalnych głupków, bo ludzie inteligentni rozumieją, że TEORIE NAUKOWCÓW częściej są bajkami dla nich samych, niż prawdą. Sami sobie zaprzeczają, na cóż ta nauka? zmarnowane pieniądze i czas. Przepowiadają pogodę jak czarownice i czarnoksiężnicy. Obecie chyba sytuacja jest gorsza niż w średniowieczu Smile śmiać mi się z nich chce kiedy czytam ich HEREZJE.

Portret użytkownika r.abin

Clive Cussler "Atlantyda

Clive Cussler "Atlantyda odnaleziona" - bardzo ciekawa hipoteza. Bajecznie bogata Sekta Nazistów, odspaja Lodowiec Rossa - celem spowodowania "fiknięcia Ziemi" i globalnego kataklizmu (tylko oni mają przeżyć). mamy saoodspajający lodowiec, a fiknięcie czytaj "efekt Dżanibekova" - Już zaczynam się bać

Skomentuj