Eksperci ostrzegają, że jeśli superwulkan Yellowstone wybuchnie to nagle zginie ponad 90 tysięcy osób

Kategorie: 

Źródło: USGS

Amerykańscy naukowcy badają scenariusze rozwoju sytuacji po ewentualnym wybuchu superwulkanu Yellowstone nie pozostawiają złudzeń. Gdyby doszło do nagłej wybuchowej erupcji może zginąć nawet 90 tysięcy mieszkańców okolicy. Szanse na to, że do erupcji dojdzie w ciągu następnego roku są szacowane jak 1 do 700 tysięcy.

 

Znajdujący się niemal w centrum kontynentu Yellowstone pozostaje w spoczynku już ponad 70 000 lat. Ostatnia jego poważna wybuchowa erupcja wystąpiła 640 tysięcy lat temu. Wulkan znajduje się w Parku Narodowym Yellowstone położonym w stanach Wyoming i Montana. Pod ziemią znajduje się ogromny rezerwuar magmy, którego wielkość oszacowano dopiero kilka miesięcy temu. Naukowcy twierdzą, że nie można wykluczyć iż za naszego życia dojdzie do kolejnej erupcji, ale zaraz dodają, że szanse na to są nikłe.

 

Yellowstone to jeden z największych aktywnych wulkanicznie miejsc na świecie. Na podstawie geologicznych śladów eksperci twierdzą, że erupcje występują tutaj raz na około 700 tysięcy lat. Trudno się zatem dziwić, że naukowcy zastanawiają się kiedy dojdzie do następnej wybuchowej erupcji zwłaszcza, że jej konsekwencje mogą być tragiczne nie tylko dla USA, ale i dla całego świata.

Eksplozja, zgodnie z przewidywaniami, niemal natychmiast zabije około 90 tysięcy osób, a w promieniu 1500 km powierzchnia ziemi będzie pokryta trzymetrową warstwą gorącego popiołu. Skutkiem globalnym będzie duża emisja związków siarki, które dostaną się do atmosfery i wymieszają się z parą wodną. Spowodowałoby to znaczne ochłodzenie na Ziemi, a nawet tak zwaną "nuklearną zimę".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MiterMan

ta cale cyferki ktorymi sie

ta cale cyferki ktorymi sie poslugują naukoffcy to czysta fikcja teoria i bojna wyobraznia......   nie ma sposobu na wyliczenie tak odleglych dat... opierają sie na połprawdziwych zalozenia co oznacza ze i wynik jest gowno wart... tak samo z przewidywaniem nastepnej wieksze erupcji....   korzystajac ze spektrometru orad metody radiacji wegla c14 to moga sobie co najwyzej policzyc do 50tys... bo tyle trwa calkowity rozpad..... a i tego nie mozna byc pewnym gdyz podczas wiekszej lub mniejszej aktywnosci slońca, ta radiacja zmienia swoja predkosc ...  wszystko dziala cos na zasadzie baterii ktora w mniejszym lub wiekszym stopniu jest naladowana i nikt nie sprawdzi kiedy mniej a kiedy wiecej wypromieniowala swojej energii do otoczenia... szukaja rozladowanej i po tym twierdza iz cos ma miliony lat a poprostu nie lezala w otoczeniu czegos... od czego mogla zaabsorbowac  energie.....  mniej wiecej tak dzialaja wulkany... jako generatory... zbieraja rozladowana mase i laduja ją..... energia nigdy nie zanika ona poprostu przeistacza sie w inna forme....  nauka polega na tym ze sprawdzane sa wszystkie mozliwosc a ze 3/4 naukofcow to debile probojacy udowodnic ze przykladowo ziemniaki kiedys rosly na drzewie jego badania beda kleska lecz ta klęska jest lekcja nauki....

Portret użytkownika humidorek

"ta cale cyferki ktorymi sie

"ta cale cyferki ktorymi sie poslugują naukoffcy to czysta fikcja teoria i bojna wyobraznia...... nie ma sposobu na wyliczenie tak odleglych dat..."
Otóż tak nie jest. Jeśli uwzględnimy, że tak silne wydarzenia Natury mają miejsce w momencie specyficznego układu planet, to owszem, mżna to wyliczyć bardzo precyzyjnie, nawet na tysiące lat do przodu...
 

Portret użytkownika kasjopeyanka

Wulkan nie wybuchnie bo

Wulkan nie wybuchnie bo kosmicie na to nie pozwolą. Ziemia jest pod dyskretną opieką kosmitów którzy neutralizują większe katastrofy, z tego samego względu nie będzie 3 wojny światowej. Ludzie są w pewnym zakresie ubezwłasnowolnieni, i to bynajmnije nie chodzi tylko o ludzi ale kosmici dbają o wszystkie gatunki. Kontrolują tez ziemską populację i w razie nadmiernego rozwoju interweniują, z tego powodku kobiety w bogatach krajach nie chcą już rodzić, to wola kosmitów aby wyrownać szanse uboższych z bogatszymi.

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika VIN

Wiesz co przypomina mi to

Wiesz co przypomina mi to kruciaty tam też klecha stał z tyłu i krrzyczał jestescie pod opieką boską nic wam się nie stanie taka jest jego wola aby zabijać niewiernych.
 
Czujesz głupotę ? 
Bo ja tak.

Portret użytkownika Won

Te twoje

Te twoje elohimo-żydo-smerfoczupakabry to już dawno potłukły swoje latające durszlaki i talerze w Roswell, Kapustin Jarze i na chińskich polach gdzie zostały zmielone przez czołgo-kombajny chińskiej armii ludowej i zmieszane ze słomą, która ci z butów teraz wystaje Biggrin Yellowstone walnie i to niedługo a jak pierdzielnie to cały gwiazdozbiór kasjopei nie bedzie już wyglądać jak litera W tylko jak smutny komunistyczny penis Biggrin

Portret użytkownika MK

Mam prośbę przestańcie w

Mam prośbę przestańcie w artykułach Zmiany na ziemi używać nagminnie słowa ,,naukowcy''. Jak już opisujecie dany temat, to się odnieście do dziedzin nauki. W tym przypadku wulkanolodzy, geolodzy lub uczeni. A nie ciągle naukowcy i naukowcy.

Strony

Skomentuj