Eksperci ostrzegają przed pandemią, która może zabić 80 milionów ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowa grupa ekspertów alarmuje, że istnieje obecnie wiele czynników, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby X. Ich zdaniem, nowa pandemia może spowodować śmierć nawet 80 milionów ludzi w zaledwie 36 godzin.

 

Choroba X to nazwa dla nieznanego patogenu, który w przyszłości może wywołać pandemię. Raport Globalnej Rady Monitorowania Gotowości (GPMB), powołanej przez Światową Organizację Zdrowia i Bank Światowy, wskazuje, że stale pogarszające się warunki mogą ułatwić rozprzestrzenianie się nowej choroby.

 

Eksperci wchodzący w skład tej rady twierdzą, że brak dostępu do podstawowych usług sanitarnych, czystej wody i opieki medycznej wśród biedniejszych społeczeństw zwiększa ryzyko wybuchu nowej pandemii. W skali globalnej, do czynników sprzyjających rozprzestrzenianiu się pandemii zaliczono między innymi wzrost liczby ludności, gęste zaludnienie i zabudowa, zmiany klimatu, częstsze loty międzynarodowe oraz migracje.

Organizacja GPMB wskazuje, że pandemia grypy (hiszpanki) w latach 1918-1919 spowodowała śmierć około 50 milionów ludzi, a jedna trzecia światowej populacji zachorowała. Gdyby dziś doszło do podobnej sytuacji, biorąc pod uwagę czterokrotnie większą populację oraz odbywające się regularne loty międzynarodowe, choroba X mogłaby zabić do 80 milionów ludzi na całym świecie już w ciągu 36 godzin.

 

Eksperci uważają, że świat nie jest przygotowany na nadejście nowej niebezpiecznej pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia umieściła chorobę X tuż obok Eboli na priorytetowej liście niebezpiecznych chorób.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Podejrzewam, że korporacje i

Podejrzewam, że korporacje i organizacje celowo wywołują psychozę na świecie, podczas gdy one same pracują nad nowym śmiercionośnym wirusem, który pomoże im w przyśpieszeniu procesu depopulacji.

Skomentuj