Eksperci z Niemiec poddali w wątpliwość założenia teorii globalnego ocieplenia

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze wyniki badań naukowców z wydziału meteorologicznego w Max Plank Institute, wskazują na to, że antropogeniczne aerozole miały mniejszy wpływ na atmosferę w XX wieku niż wcześniej sądzono. Oznacza to, że emisje dwutlenku węgla nie powodują globalnego ocieplenia w stopniu jaki dotychczas zakładano w modelach klimatycznych.

 

Innymi słowy opowieści o ociepleniu jako wyniku emisji przemysłowych ponownie nie znajdują potwierdzenia w faktach naukowych. Jednak co mają z tym wspólnego aerozole? Są to cząstki tworzone w wyniku działalności człowieka, takiej jak spalanie węgla, prowadzenie samochodu czy pożary. Istnieją również naturalne aerozole, takie jak chmury i mgły. Aerozole mają tendencję do odbijania energii słonecznej z powrotem w przestrzeń, powodując efekt chłodzenia, który niweluje ocieplenie wywołane zwiększonymi emisjami CO2.

Aerozole atmosferyczne - źrodło: Internet

Według ustaleń ekspertów z Maxa Plancka, aerozole niwelują zdecydowanie mniej globalnego ocieplenia niż wcześniej sądzono. A jeśli nie powodują one takiego ochłodzenia, to musi to oznaczać, że dwutlenek węgla odpowiada za mniej ocieplenia niż przewidują modele klimatyczne. Badanie to jest wykonane bardzo solidnie i jeśli nie zostanie zdyskredytowane z pewnością zostanie zapomniane, ponieważ może to być ostateczny cios da przemysłu globalnego ocieplenia opierającego się na handlu zgodami na emisję dwutlenku węgla.

 

Nie wiadomo też jak zareaguje na to Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC), bo obecnie naukowcy pracujący dla tej agendy ONZ stoją na stanowisku odrębnym do tego, które zostało wyrażone przez uczonych z Max Plank Institute. Ich opór bierze się stąd, że przyjęcie tych ustaleń co do roli jaką w odbijaniu promieniowania słonecznego odgrywają aerozole, wiąże się z koniecznością redukcji współczynnika tak zwanej wrażliwości klimatu z 4,5 stopnia do 1,8 stopnia.

 

Innymi słowy obecna koncentracja CO2 w atmosferze wynosi mniej więcej 400 cząsteczek na milion. Jeśli ta wartość się podwoi, to według IPCC globalna temperatura wzrośnie o 4,5 stopnia co musiałoby w diametralny sposób zmienić klimat i na sutek topnienia lodu, linię brzegową kontynentów.

Jednak według danych zebranych przez ekspertów z Max Plank Institute, podwojenie koncentracji podniesie temperaturę ale o 1,8 stopnia. To nie brzmi już tak dramatycznie. Innymi słowy prawdopodobieństwo katastrofalnej zmiany klimatu jest mniejsze, a już z pewnością nie będzie to postępowało z taką prędkością z jaką przewiduje to IPCC.

 

Warto sobie zadać pytanie czy narzucanie naszej gospodarce procesu tak zwanej dekarbonizacji, nie jest zabójstwem dla naszego przemysłu i dla cen energii elektrycznej w domach. Obecnie podatek węglowy dla większości ludzi brzmi abstrakcyjnie, ale Polacy dopiero go zapłacą, co ustalono niedawno w Brukseli. W obliczu tych wyników badań poświęcenie w postaci odchudzenia naszych portfeli wygląda wyjątkowo groteskowo.

 

 

Źródła:

http://journals.ametsoc.org/doi/abs/10.1175/JCLI-D-14-00656.1

https://niclewis.files.wordpress.com/2014/09/lewiscurry_ar5-energy-budget-climate-sensitiv...

https://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar5/wg1/WG1AR5_Chapter08_FINAL.pdf

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika asp

kiedyś zimy były krótsze,

kiedyś zimy były krótsze, mroźniejsze i miały więcej śniegu, teraz są może troche cieplejsze, ale znowu jak w grudniu zrobi się szaroburo, to jest tak do kwietnia. Za łebka śmigus dyngus, czy wypadał w marcu czy kwietniu był ciepły i latało się z wodą w podkoszulku, od kilku lat nie do pomyślenia. Tam gdzie mieszkam czyli zagłębie dąbrowskie, problemem jest ilość słonecznych dni ( tu podejrzewam spory wpływ przemysłu na ten stan rzeczy ), ale globalnego ocieplenia nie ma i nie było. Owszem są cykliczne zmiany klimatu i zmiany klimatu wywołane ingerencją człowieka, ale miejscowe a nie globalne i nie są one drastyczne w żaden sposób.

Portret użytkownika Zenek ;)

Niemcy planują ZASTĄPIENIE

Niemcy planują ZASTĄPIENIE WSZYSTKICH elektrowni atomowych WĘGLOWYMI. "Badania" w/w mają w dobie klimatgate zwanego GLOBALNE OCIEPLENIE dać im społeczne przyzwolenie na SMRODZENIE CO2 jakie podobno jest "szkodliwe" dla ziemi. Tak to PRZEWAŁ by szwabski gospodarczy walec mógł dalej rozjeżdzać inne kraje Europy.

Portret użytkownika SurvivorMan

Max Plank Institute swoimi

Max Plank Institute swoimi "badaniami" daje przyzwolenie na dalsze trucie planety a publikacja wyników ich badań, to reklama zabijania ziemskiego ekosystemu w imię zasranego pieniądza, którym i tak napchają sobie kieszenie korporacje, bankierzy i politycy, a nie ja czy Ty - drogi czytelniku tego komentarza!
Te opłacone przez koncerny przemysłu naftowego i wydobywczego "badania", mają uchronić kieszenie bankierów i oligarchów, a nie udowodnić cokolwiek sensownego!
Dzisiejsza technologia jest w stanie sprawić, by był "i wilk syty i owca cała", a energia była na świecie dostępna dla wszystkich i za darmo... Ale czy te sk..wysyny w krawatach z korporacji bankowych i wydobywczych na to pozwolą? Oczywiście że nie... Bo czym by wypychali kieszenie? Darmowym światłem z żarówek?
Nie pozwolą na to i dlatego finansują i wypuszczają do ludzi "badania" mające usprawiedliwić ich dalsze niszczenie Ziemi w imię pieniądza!
Tyle terenu potrzeba, byśmy wszyscy cieszyli się energią z naszego życiodajnego Słońca:

A to tylko jedna z kilku znanych dziś metod pozyskiwania energii bez szkody kogokolwiek i czegokolwiek...
Tu jest to pięknie wyjaśnione (szczególnie w drugiej połowie filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=DMfoikm-nuM

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika klrmf

Jest dokładnie tak jak

Jest dokładnie tak jak piszesz, prymitywy w jedwabnych krawatach nazywających siebie elitą wolą niszczyć całe ekosystemy na tej planecie tylko po to, żeby nam sprzedać energie z węgla, energii atomowej czy  paliwa napędzające nasze samochody, mimo, że wynaleziono wiele technologii pozyskiwania czystej energii . Niestety ci, którzy odważyli się opowiedzieć o tym publicznie często ginęli w dziwnych okolicznościach albo z cudem uchodzili z życiem. A co dzieki temu maja prymitywy?To na czym im najbardziej zależy czyli, złoto, władzę i kontrolę nad ludźmi.W takim matrixie żyjemy.

Portret użytkownika excar

Jaka ładna szachownica ze

Jaka ładna szachownica ze smug kondensacyjnych na tym pierwszym zdjęciu......nikt chyba nie myśli że to jakaś działalność spiskowa związana z depopulacją i biznesem syjonistów (piwo bezalkoholowe). Po prostu tam samoloty latają nie korytarzem powietrznym tylko obok siebie ,tyralierą:):)....piloci lubią zagladać sobie może do kokpitów sąsiadów ...moze popatrzeć w oczy pilota lecącego obok....

Strony

Skomentuj