Ekolodzy znaleźli prawie pół miliarda hektarów „zagubionych” lasów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zalesienie Ziemi zmniejsza się nieuchronnie. W wyniku tego podniesiono ekologiczny alarm, nie tylko w związku ze spadkiem siedlisk zwierząt, ale także z powodu ciągłego wzrostu zanieczyszczeń w atmosferze.

 

Obecnie lasy zajmują około jedną trzecią powierzchni lądowej. Zalesienie wynosi około 38 milionów kilometrów kwadratowych. 7 % z nich jest posadzona przez człowieka na początku XX wieku. Warto dodać, że działalność antropogeniczna zniszczyła połowę powierzchni wszystkich lasów istniejących na Ziemi.

 

Eksperci z Uniwersytetu w Adelajdzie, przeprowadzając badania na suchych terenach, znaleźli jednak „zagubione” obszary leśne w najbardziej nieoczekiwanych miejscach: w Afryce na południe od Sahary, w centralnych Indiach, przybrzeżnej Australii oraz w gorących regionach śródziemnomorskich.Łącznie odkryta pokrywa leśna wynosi 467 milionów hektarów, co stanowi w przybliżeniu 60 % wielkości Australii. Naukowcy twierdzą, że nowe lasy pozostawały niezauważone ze względu na ich bardzo niską gęstość. Znajdują się one w regionach, w których występuje mała ilość wody, a zatem drzewa rosną nieregularnie. Tymczasem okazuje się, że tereny suche są wypełnione lasami o 45 % więcej niż dotychczas sądzono.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj