Ekolodzy zlokalizowali wielkie obszary emitujące metan

Kategorie: 

theresilientearth.com

Wody Oceanu Arktycznego, do 82 stopnia szerokości geograficznej północnej, są jednymi z naturalnych fabryk metanu. Dodatkowo obszar ten rozszerza się w wyniku topnienia lodu, do którego dochodzi na skutek zmian klimatu. Może to doprowadzić do nieprzewidywalnych skutków twierdzą ekolodzy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Metan jest jednym jeden z najistotniejszych gazów cieplarnianych, które wpływają na klimat Ziemi. Jego wpływ jest znacznie większy niż dwutlenku węgla.  W przeciwieństwie do aksjomatu "antropogenicznego" CO2, głównym producent tej substancji jest natura począwszy od mikroorganizmów żyjących na bagnach czy żołądków przeżuwaczy aż do pól ryżowych.  Ponadto topniejąca wieczna zmarzlina w arktycznej tundrze uwalnia "zamrożone" gruntowe rezerwy metanu.

 

Grupa ekologów pod przewodnictwem Erica Korta z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie postanowiła oszacować, ile metanu może być emitowane przez nowo odkryte źródła tego gazu znajdujące się na wodach Oceanu Arktycznego.

 

Aby to zrobić, naukowcy podjęli kilka wypraw między innymi w styczniu i listopadzie 2009 oraz w kwietniu i marcu 2010 roku.  Podczas lotów na pokładzie specjalnego samolotu monitorowali stężenie tlenku metanu, ozonu i tlenku węgla w ciągu wód arktycznych na otwartym oceanie i u wybrzeża Alaski, w Arktyce Kanadyjskiej oraz na Grenlandii.

 

Naukowcy odkryli wysokie stężenie metanu i innych gazów cieplarnianych na wszystkich możliwych wysokościach podczas każdej z misji. Wierzą oni, że metan w górnej troposferze, prawdopodobnie był wynikiem działalności człowieka, podczas gdy nad otwartym oceanem wszystkie rezerwy węglowodorów powstały w inny sposób.

 

Według naukowców, stężenie metanu było najwyższe w momencie, gdy lód był najniższy, czyli w kwietniu i listopadzie.  W marcu, gdy rozmiar czap lodowych były najwyższe metanu w niższych warstwach atmosfery było znacznie mniej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kamikadz77

Rozbawiło mnie stwierdzenie

Rozbawiło mnie stwierdzenie "naukowcy wierzą" Wink  , a wogóle to mam wrażenie ze komuś zalezy bardzo aby zatkać lukę informacyjną bo tak naprawdę wiadomo wyżej ze to o coś zupełnire innego chodzi np watykan nigdy oficjalnie nie podał 3 tajemnicy fatimskiej i to oni będą odpowiedzialni znowu jak za inkwizycję jesli cos się stanie ... 

Portret użytkownika AnauelMax

Dla mnie cokolwiek co

Dla mnie cokolwiek co wychodzi na światło dzienne z organizacji o nawie NASA ma podłoże czysto populistyczne, nastawione => w tym konkretnym przypadku=> na łupienie ludzi z kasy (kochane podatki) w imię wyższych zysków wybranych grup biznesowych... Szykuje nam się (w kochanej Junii Uciemiężycielskiej) podwyższka cen paliwa o min 1PLN, więc powyższe info jest idealną amunicją do realizacji celu...Co do ochłodzenia klimatu, to zgodnie z prawami natury najpierw musi się ocieplić, poczym nastąpi szybsze ochłodzenie.... Tu zachęcam do wykonania doświadczenia polegjącego na umieszczeniu w lodówce dwóch naczyń z wodą, gzie jedno będzie wypełnine ciepłą a drugie zimną , ku ździweniu, naczynie z ciepłą wodą zamarźnie szybciej.... 

Portret użytkownika Ania

 Oni się nie zdecydują , bo

 Oni się nie zdecydują , bo sami nie wiedzą czy się oziębia, czy ociepla.Z powodu metanu, emitowanego przez oceany i organizmy żywe, to się może trochę i ociepla. Ale za ocieplenie /oziębienie klimatu na Ziemi to odpowiedzialne jest głównie Słońce. I teraz zależy, czy istotnie będzie drugie Mimimum Maudera ( oziębienie) czy odwrotnie, maximum aktywności Słońca, wtedy będzie ocieplenie.A tego nikt nie wie, bo nie mamy takich danych porównawczych. Klimatologia istnieje w najlepszym razie 200-250 lat. Trochę danych można zdobyć badając przyrosty drzew, to za ostatnie 1000-2000 lat razem z pniami kopalnymi.I tyle. Więc każdy gada co uważa a ci, co chcą Carbon Taxa zgarnąć, to krzyczą ( za kasę ) o ociepleniu.

Portret użytkownika geo

ociepla się, ociepla. Tylko z

ociepla się, ociepla. Tylko z wyrywków badań i cząstkowych wypowiedzi niewiele da się zrozumieć. Niestety zdania wyrwane z kontekstu tracą sens. A paradoksem całej sprawy jest to że globalne ocieplenie to fakt, ale ten fakt  prowadzi do... ochłodzenia klimatu. Zupełnie jak w filmie "pojutrze". tyle że nie stanie się to jednej nocy:)

Portret użytkownika Milkman

Niech się w końcu naukowcy

Niech się w końcu naukowcy sięzdecydują bo raz mówią o zmianieklimatu na zimny (epoka lodowcowa) a drugi raz że jestocieplenie klimatu to w końcu której wersji mamy się trzymać bo jak narazie to są dwie i niewiadomo którajest realna, jak jest gorąco to mowa o ociepleniu klimatua jak jest zimno to znowu epoka lodowcowa to zaczyna sięstawać nudne jak flaki z olejem może sami nie wiedzą a tylkozgadują to w takim razie ja też mogę zgadywać i być może tomoja wypowiedz na ten temat będzie właściwsza bo majądyplomy szkoły biorą dobre pieniądze za nic a ''g...o'' wiedzą ! 

Portret użytkownika Jerry

Hahahah dobre, dobre ;D z tą

Hahahah dobre, dobre Acute z tą różnicą że "nieomylni" są tylko ci w nurcie, bo ci  co maja poglądy pod prąd "mylą" się zawsze :).I tutaj nie mogę się powstrzymać Smile ... przepraszam za wulgaryzm, ale to cytat  (zresztą, obyśmy tylko takie wulgaryzmy słyszeli):"Z prądem byle gówno płynie, a pod prąd tylko szlachetna ryba" ... coś w tym jest Smile ...

"Tylko mniejsze tajemnice muszą być chronione. Te większe utrzymuje publiczna ignorancja" M. McLuhan
"Twierdzą nam będzie każdy próg" M. Konopnicka

Skomentuj