Ekolodzy ostrzegają przed szybkim wyginięciem lemurów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Lemury były najbardziej wrażliwymi naczelnymi na świecie. Okazuje się, że 105 z 111 gatunków tych zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Do takich wniosków doszli uczestnicy seminarium na temat zachowania lemura prowadzonego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Wyniki konferencji zostały opublikowane przez organizację ekologiczną Global Wildlife Conservation.

Lemury (Lemuridae), naczelne należące do podrzędu lemurowych (Strepsirrhini), występują tylko na Madagaskarze i na Komorach u wybrzeży Afryki. Naukowcy nadal znajdują nowe gatunki rzadkich zwierząt. W styczniu tego roku zoolodzy opisali nowe gatunki lemurów Madagaskaru, zwane karłowatymi lemurami Grovesa.

 

Ekolodzy podkreślają, że 105 z 111 gatunków wymienionych w Czerwonej Księdze Madagaskaru lemurów musi mieć status „wrażliwe”, „zagrożone” i „krytycznie zagrożone”. Oznacza to, że 95 procent wszystkich lemurów na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem. Dotychczasowe wnioski z seminarium są jedynie zaleceniami, a do oficjalnego uaktualnienia Czerwonej Księgi, trzeba uruchomić specjalne procedury.

 

 

Wśród głównych zagrożeń dla lemurów są w szczególności wylesiania i palenia lasów, rolnictwo i górnictwo. Ponadto, jeden z uczestników, profesor Christoph Shvittser z Bristol Zoological Society, powiedział BBC, że w ostatniej dekadzie nasiliły polowania na lemury, które są odławiane na sprzedaż jako egzotyczny przysmak w restauracjach na Madagaskarze.

 

Wymieranie lemurów, według ekologów, może mieć ogromne konsekwencje dla ekosystemów Madagaskaru. Lemury w szczególności roznoszą wokół wyspy nasiona kluczowych roślin ważnych dla miejscowej fauny i flory. Ponadto gospodarka wyspy w dużym stopniu zależy od ekoturystyki, dla której lemury są jednym z głównych „aktywów".

 

Wśród gatunków lemurów najbardziej zagrożonych jest Indri Indri, który mieszka w północno-wschodniej części Madagaskaru i najmniejszy, bo ważący 30 gramów, lemur mysi Microcebus berthae. Prawdopodobnie najrzadszy lemur (na wolności żyje tylko około 50 osobników) to Lepilemur septentrionalis.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj