Ekolodzy martwią się spadkiem powierzchni lasów tropikalnych dorzecza Kongo

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Lasy tropikalne w dorzeczu Konga, to drugi po Amazonii region planety, który jest nazywany płucami Ziemi. Niestety, ze względu na wylesianie, działalność człowieka może sprowadzić na ten region poważne kłopoty. Żyją tam tysiące gatunków roślin, ptaków czy ssaków a znajdująca się tam roślinność wchłania jedną czwartą emitowanego na naszej planecie dwutlenku węgla.

 

Ten ogromny zielony obszar zajmuje aż 2 mln kilometrów kwadratowych. Ten las tropikalny znajduje się na terytorium Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Gwinei Równikowej i Republiki Konga. 

 

Według Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w Kotlinie Konga ubywało do trzech tysięcy metrów kwadratowych lasu rocznie. Okazuje się, że w pierwszej dekadzie XXI wieku, tempo wylesiania spadło do dwóch tysięcy metrów kwadratowych co roku. To wyhamowanie ma związek z tym, że gospodarki państw w tym regionie zaczęły polegać raczej na sprzedaży ropy naftowej oraz górnictwie niż na rolnictwie. Dzięki temu wyrąb lasu zwolnił.

 

Mimo tego ekolodzy twierdzą, że wylesianie, że nadal jest to niebezpieczne tempo i utrzymanie wylesiania na tym poziomie może się wiązać z surowymi konsekwencjami dla gospodarki i ekosystemów w regionie, a to może prowadzić do poważnych zmian klimatycznych. Niewątpliwie wylesianie prowadzi do tego, że mniejsza ilość dwutlenku węgla jest absorbowana przez roślinność. Poza tym eksperci wskazują, że w najbliższej przyszłości oczekuje się, zmniejszenia ilości opadów w dorzeczu Konga, a to może być przyczyną kłopotów dla zamieszkujących ten wspaniały region gatunków.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zulus

A dodatkowo każdy idiota

A dodatkowo każdy idiota naparza kosiarką trawnik pod domem, żeby był pikny, równiótki, monogatunkowy, podsypany pestycydem, żeby wszelkie łąkowe żyjątka nie miały szans, a sąsiad chodził wk....iony hałasem dwa razy w tygodniu mocno, a codziennie lżej, bo dwa domy dalej..
Ludzie, czy was pogięło? Aż się boję wiosny i przez to nie lubię lata. Non stop coś warczy. Jak nie samochody, to to cholerstwo kosiarkowe, bo moda.

Dawniej wieśniaki mieli kury, ziemniaki, a teraz idioci mają kilometry kompletnie bezsensownych trawników.

A wyobraźcie sobie bycie mrówką, pająkiem, kiedy po domu jeździ takie wibrujące świństwo..

Portret użytkownika Pio'76

Podobnie jak kolega excar,

Podobnie jak kolega excar, proszę admina o zwrócenie uwagi na błąd w tekście. dwa albo trzy tys. metrów kwadratowych to na prawdę niewiele. Moze chodzi o kilometry?
Trzy tysiące metrów to z grubsza kwartat 54x54 metry. Dwa tysiące to 44x44 metry. Taka powierzchnia lasu ma się nijak do gospodarki państwa opartej na drewnie czy rolnictwie.
Przeciętna galeria handlowa na przynajmniej dobrych kilkadziesiat tysięcy metrów kwadratowych.

Portret użytkownika SSS

Dlaczego zdecydowana

Dlaczego zdecydowana większość tego samozwańczego "najbardziej zaawansowanego gatunku na tej planecie" nie potrafi zrozumieć tej prostej zależności, symbiozy: drzewa wydychają to czym ludzie oddychają, ludzie wydychają to czym drzewa oddychają.

Portret użytkownika Skoti

Normalnie to co ludzkość

Normalnie to co ludzkość wyprawia z tą planetą to się w głowie nie mieści ...Czasami się zastanawiam czy to nie jest jakieś zamierzone dzialanie. Odcinamy gałąź na której siedzimy i używamy coraz to większych i ostrzejszych pił , klimat dzięki Zatoce Meksykańskiej (wyciek ropy zmasakrował Golfsztrom), geoinżynieria dodala swoje + cykl słoneczny a właściwie jego brak i ukochana Fukushima WTF!!! Trzęsienia ziemii były od zawsze ale teraz to drży wszysko i wszędzie jak by Ziemia w jakieś wibracje wpadała. Zastanawiałem się ostatnio czy ropa którą wypompywujemy w zastraszajacym tepie nie jest jakims naturalnym smarem miedzy warstwami  skał lub coś takiego.. Może jakaś inna nieziemska cywilizacja szykuje sobie klimat na swoje potrzeby , może potrzebuja mniej tlenu a wiecej siarki i takich tam  oraz zdecydowanie więcej radioaktywności w powietrzu Smile bo w innym wypadku to chyba jestesmy najgłupszymi stworzeniami na tej planecie ...

Portret użytkownika SSS

Taa, to ten z braillem

Taa, to ten z braillem stworzony z nadzieją, że nasz zaślepiony gatunek go odczyta i może nawet... be still my heart... zrozumie. Ja jednak nie rozumiem dlaczego zakłada się, że te cyfry to data ...

Skomentuj