Egzoszkielety mogą pomóc osobom sparaliżowanym

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Dzięki temu najnowszemu wynalazkowi, osoby częściowo lub nawet całkowicie sparaliżowane znów będą mogły chodzić. Mowa tu o pierwszym na świecie egzoszkielecie MindWalker, którego można kontrolować za pomocą myśli.

 

MindWalker został sfinansowany przez Komisję Europejską i opracowany przez konsorcjum kilku uniwersytetów i firm. W skład tego urządzenia, oprócz konstrukcji która trzyma ciało osoby sparaliżowanej, wchodzi również specjalna czapka i okulary, dzięki którym można kontrolować ruchy dolnej części ciała. Najnowszym wynalazkiem można jednak sterować na różne sposoby.

 

Według naukowców, najlepszym sposobem jest używanie okularów, na których po obu stronach migają diody z różną częstotliwością. Gdy osoba skoncentruje się na lewej diodzie, egzoszkielet zacznie chodzić. Z kolei spojrzenie w prawą diodę spowoduje jego zatrzymanie. Wszystko to dzięki specjalnej czapce pełnej sensorów, która ma odczytywać sygnały z mózgu. Osoba sparaliżowana od pasa w dół może sterować ruch nóg poprzez przechylanie się. Dzięki czujnikowi, który jest umieszczony w dolnych częściach pleców użytkownika, przechylenie się w prawą stronę spowoduje ruch lewej nogi i na odwrót.

 

Prace nad MindWalkerem trwały przez trzy lata a jego twórcy planują przeznaczyć kolejne pięć lat nad jego udoskonaleniem. Naukowcy chcą przede wszystkim pozbyć się okularów z diodami. W trakcie badań odkryto, że czapka wykrywała sygnały w mózgu jeszcze zanim egzoszkielet wykonywał krok. Sam egzoszkielet na użytkowniku przypomina Robocopa, dlatego też planowane jest przerobienie urządzenia, aby było bardziej lekkie, poręczne a ruchy bardziej płynne. Możliwe jest również połączenie całego MindWalkera ze zwykłymi spodniami, które są noszone na codzień.

 

 

Źródło: http://news.discovery.com/tech/biotechnology/first-mind-controlled-exoskeleton-steps-up-130606.htm

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika RH+

Ciekawe, czy da sie

Ciekawe, czy da sie zintegrować to tałatajstwo z miotaczem demokracji, albo cywilizatorem automatycznym. Jeśli nie, to za 5 lat będzie można i okaże się, że nawet sparaliżowani mordercy będą mogli nieść USropejską demonkrację niecywilizowanym barbarzyńcom.
Bo w dostępność dla niepełnosprawnych cywilów nie uwierzę...

Portret użytkownika Zenek

Pomietaj, że zawsze mają na

Pomietaj, że zawsze mają na podorędziu plan B - wózek inwalidzki nafaszerowany TNT jak GOLIATY w Powstaniu Warszawskim. A pasażer z "kałachem" też dołozy swojego co nieco nim go operator zdetonuje z "allah abkar" na ustach pod jakąś barykadą czy bunkrem.

Skomentuj