Egipt stawia na chińskie myśliwce J-10C - nowy rozdział w strategii wojskowej

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Egipt podpisał umowę z Chinami na zakup myśliwców J-10C, znanych także jako „Vigorous Dragon”. Umowa została zawarta 19 sierpnia 2024 roku i stanowi istotny zwrot w strategii wojskowej kraju. Ten ruch odzwierciedla dążenie Egiptu do zastąpienia swojego starzejącego się parku samolotów F-16 Fighting Falcons, wprowadzonych do służby w latach 80., bardziej nowoczesnymi i wszechstronnymi jednostkami. Egipt stanie się drugim międzynarodowym klientem tych chińskich myśliwców, po Pakistanie, który zakupił J-10C w 2022 roku.

 

 

Decyzja ta ma szerokie podłoże. Od lat Egipt poszukiwał alternatyw dla modernizacji swojej floty lotniczej, aby sprostać wyzwaniom bezpieczeństwa, takim jak regionalna niestabilność i zagrożenia terrorystyczne. Ponadto, ograniczenia nałożone przez Stany Zjednoczone na sprzedaż nowoczesnego uzbrojenia, w tym zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM, uniemożliwiły Egiptowi zmodernizowanie floty F-16 do najnowszych standardów. W rezultacie egipskie F-16 były wyposażone w przestarzałą elektronikę i systemy uzbrojenia, co znacząco ograniczało ich skuteczność.

 

Chińskie myśliwce J-10C oferują Egiptowi nowoczesne rozwiązania, które były trudne do uzyskania od dostawców z Zachodu. J-10C to maszyny czwartej generacji wyposażone w zaawansowane systemy radarowe (AESA) oraz nowoczesne systemy walki elektronicznej. Samoloty te zapewniają wyższą efektywność zarówno w misjach powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia, przy jednoczesnym niższym koszcie w porównaniu do zachodnich odpowiedników.

 

Egipt rozważał oferty zarówno ze strony Stanów Zjednoczonych, jak i Rosji, ale ostatecznie odrzucił je na rzecz chińskich maszyn. W przypadku USA, Egipt odrzucił ofertę modernizacji swojej floty F-16 do wersji F-16V, ze względu na ograniczenia technologiczne i polityczne. Z Rosją Egipt ma już pewne negatywne doświadczenia, związane z zakupem myśliwców MiG-29M w 2015 roku. Wybór Chin jako dostawcy zbrojeniowego odzwierciedla zmieniający się krajobraz geopolityczny, w którym Egipt dąży do dywersyfikacji swoich partnerów i uniezależnienia się od zachodnich wpływów.

 

Decyzja Egiptu o zakupie chińskich myśliwców ma szersze implikacje, wykraczające poza sferę wojskową. Oznacza ona próbę znalezienia przez Egipt bardziej niezależnej pozycji na arenie międzynarodowej. Współpraca z Chinami może również umożliwić Egiptowi uzyskanie korzystniejszego finansowania i zacieśnienie więzi gospodarczych w ramach globalnego Południa. W sierpniu 2024 roku Egipt dołączył do grupy BRICS, wraz z Iranem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Etiopią, co wskazuje na szerszy geopolityczny zwrot w kierunku nowych partnerstw.

 

Jednak ten krok niesie za sobą pewne wyzwania. Integracja chińskiej technologii z infrastrukturą wojskową Egiptu może prowadzić do długoterminowej zależności od chińskiego wsparcia technicznego, konserwacji i przyszłej modernizacji. Z kolei wybór chińskich maszyn może wpływać na regionalną dynamikę bezpieczeństwa, zachęcając inne kraje Bliskiego Wschodu do zrewidowania swoich strategii zbrojeniowych i dostawców uzbrojenia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

f-16 mogą latać tylko z

f-16 mogą latać tylko z zezwoleniem elektronicznym USA, jeśli USA by stwierdziło że coś im nie pasuje to wyłączają takie ich samoloty zdalnie i nikt nie lata, podobnie jest w Polce, te zakupione F-16 przez Polskę także mogą latać tylko z elektronicznym zezwoleniem USA, na pasku samolotów starujących AWACS, i jesli ktoś będzie chciał to wyłączy tzw. "polskie F-16" zdalnie... i po zawodach ! po co Egiptowi takie nieprzydatne zabawki ?

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj