Egipski rząd planuje wynajęcie piramid, aby uchronić się przed ekonomicznym upadkiem

Kategorie: 

Piramidy w Gizie - źródło: dreamstime.com

Jak mówi stare hasło nie ma takiej niegodziwości, której nie popełni liberalny rząd w obliczu bankructwa. Co zatem zrobi rząd kraju, który idzie w zatracenie ekonomiczne a na dodatek daleko mu do liberalizmu? Zacznie wyprzedawać dobra rodowe. W przypadku Egiptu oznacza to na przykład pomysł wynajęcia komuś między innymi piramid.

 

Okazuje się, że pomysł, aby wynająć Luksor oraz kompleks w Gizie ze Sfinksem włącznie zrodził się w głowach tak zwanych egipskich intelektualistów, a konkretnie niejakiego Abdallaha Mahfouza. To on miał namawiać ministra finansów na to, aby rozważyć wystawienie narodowego dziedzictwa na swoistą licytację i kto da więcej będzie mógł eksploatować te miejsca przez ustalony z góry czas.

 

Podobno według wstępnej wyceny mogłoby się udać uzyskać nawet 200 miliardów dolarów. Miałoby to uratować Egipt przez ekonomicznym upadkiem. Egiptolodzy oczywiście nie są tym zachwyceni i załamują ręce nad zabytkami starożytności. Co jednak zrobić, gdy nie ma innej opcji? Egipcjanie biednieją, ich waluta traci do dolara, ludziom żyje się gorzej i poziom niezadowolenia rośnie. Wydaje się logiczne, że władza zrobi wszystko, co w ich mocy, aby uspokoić i tak pełną zamieszek egipską ulicę.

 

Dramatyzmu dodaje fakt, że podążanie Egiptu w kierunku republiki islamskiej zdecydowanie odstręcza od tego kraju turystów i przychody branży spadły dramatycznie. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić zwłaszcza, gdy widzi się płonący balon pełen turystów lecących na pewną śmierć ku ziemi.

Wspomina się o tym, że wynajęciem egipskich zabytków może być Katar. Miejmy nadzieje, że Arabowie nie będą mieli w planach zniszczenia tych budowli, chociaż to nie jest do końca pewne, bo radykalizowanie się nastrojów społecznych przynosi kolejne niebezpieczeństwa dla starożytnych monumentów. Dość wspomnieć radykalnego islamistę, Egipcjanina Murgana Salema al-Gohary, który otwarcie wzywa do zburzenia Sfinksa i Piramid w Gizie obstając, że to bałwochwalcze budowle bluźniące Allahowi. Podobnie niemądre postulaty udało się niestety zrealizować Talibom, którzy wysadzili unikatowe posągi Buddy z Afganistanu.

 

 

 

Źródła:

http://www.ibtimes.co.uk/articles/440961/20130301/egypt-pyramids-rent-economy-cairo-karnak-luxor.htm

http://www.huffingtonpost.com/2012/11/13/pyramids-sphinx-destruction-murgan-salem-al-gohary-egyptian-jihadist_n_2121446.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika danielov

macie swoich

macie swoich muzułmanow....chciałem jechać do Egiptu ale dopóki u władzy bedą tam te zacofane istoty z innego wymiaru to w życiu tam sie nie wybiorę.

Portret użytkownika Zenek

200 milionów w

200 milionów w bezwartościowych papierkach za kilkuletnia możliwość ZRYCIA BULDOŻERAMI zabytków w poszukiwaniu nieukradzionych przez mojrzesza i jego rzeszę złodziei antycznych skarbów z wymordowanej przez nich cywilizacji Indoeuropejczyków.
 
Ciekawe kto temu "literatowi" taki pomysł podsunął? Egzekutywa z okolicznej ambasady czy "chanelingowe głosy z antenki wolna yewropa bo na kilometr śmierdzi pejsatymi złodziejami zabytków jakich aktualny kustosz piramid goni z miejsc szarbu?

Portret użytkownika Zenek

200 miliardów dolarów USA

200 miliardów dolarów USA niedługo będzie tyle warte co 200 milionów dolarów z Zimbabwe. Piramidy i to co kryją jest cenniejsze by oddawać to za kupke szklanych paciorków. Sam pomysł pachnie zdradą interesu narodowego i pomysłodawce powinien ponieść karę.

Portret użytkownika borek

widzę same korzyści może

widzę same korzyści może wreszcie dowiemy się co kryją piramidy najlepiej niech rozbiorą je kamyk po kamyku i skończą się chore domysły do czego służyły i kto je wybudował . Pewnie okaże się że w centralnym miejscu znajduje się komnata a w niej sarkofag jakiegoś faraona 

Strony

Skomentuj