Edward Snowden liczy na uzyskanie azylu we Francji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Były amerykański szpieg, Edward Snowden, przyznał, że byłby niezwykle zadowolony, gdyby prezydent Francji, Emmanuel Macron, udzielił mu azylu politycznego. Snowden zareagował w ten sposób na komentarz francuskiej minister sprawiedliwości, która stwierdziła, że gdyby to zależało od niej, to zaoferowałaby Amerykaninowi schronienie.

Minister sprawiedliwości Francji, Nicole Belloubet, w ostatnich dniach udzieliła wywiadu, w którym przyznała, że popiera przyznanie azylu Snowdenowi. Jasno zaznaczyła jednak, że przedstawia jedynie swoje zdanie i nie posiada wystarczających uprawnień do przeforsowania takiej decyzji. Dziennikarze dotarli do byłego amerykańskiego szpiega, obecnie przebywającego w Rosji, aby zapytać go o komentarz do wypowiedzi Belloubet. Snowden nie ukrywał, że byłby niezwykle zadowolony z takiego obrotu spraw:

Złożyłem wniosek o azyl we Francji już w 2013 roku podczas kadencji poprzedniego prezydenta, Francois Hollande'a. Wówczas nie doczekałem się odpowiedzi. Oczywiście byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby Emmanuel Macron udzielił mi azylu we Francji.

Ludzie muszą zdać sobie sprawę, że pomoc demaskatorom nie jest aktem wrogości, a przyjęcie do swojego kraju kogoś takiego, jak ja, nie jest atakiem wymierzonym przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Snowden, który wkrótce opublikuje swoje wspomnienia w formie książki pt. Permanent Record, ukrywa się w Rosji od 2013 roku, po tym, jak ujawnił szczegóły tajnych programów nadzoru, prowadzonych przez amerykańskie agencje wywiadowcze. Wielu działaczy na rzecz praw obywatelskich postrzega go jako bohatera, ale urzędnicy w Stanach Zjednoczonych chcą postawić go przed sądem za szpiegostwo. Anonimowe źródło, zbliżone do francuskiego rządu, miało ponoć stwierdzić, że od 2013 roku, gdy odrzucony został wniosek Snowdena o azyl, nic się nie zmieniło, więc były agent nie powinien spodziewać się nagłego zwrotu w tej sprawie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Niech Snowden nie kombinuje i

Niech Snowden nie kombinuje i niech siedzi gdzie siedzi, bo skończy jak Assange, któremu za kilka dni kończy się wyrok i z automatu stanie się tymczasowo aresztowanym oczekującym na ekstradycję i już różne służby z jankeskimi na czele zapewne ostrzą sobie na niego zęby... Po co to Snowdenowi...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika PasoŻYD

A może cały ten snowed to ich

A może cały ten snowed to ich gość ?  Przecież on niczego nowego nie powidzieał nam.To wszystko było wiadomo od zawsze Takie spuszczanie piwetrza z balona, taki zawór bezpieczeństwa Pomyslcie o tym, bo przecież gdyby był taki zły nie dobry dla terrostów z USSA to by go szybko zaciukali albo zniszczyli jak Assange'a.

Skomentuj