Dziwny obiekt kosmiczny WT1190F spadł zgodnie z przewidywaniami w okolicy Sri Lanki

Kategorie: 

Zdjęcie przedstawiiające deorbitację obiektu WT1190F - Źródło: Internet

Obiekt WT1190F odkryto w ramach obserwacji nieba w programie Catalina Sky Survey prowadzonym przez University of Tucson. Jest to formalnie kolejny ziemski satelita. Na podstawie dotychczasowych obserwacji ustalono, że mogą to być szczątki pojazdu kosmicznego.Dzięki zebraniu odpowiedniej ilości informacji na temat orbity WT1190F ustalono, że jest ona niemal dwukrotnie dłuższa niż księżycowa. To skłania ekspertów do sugestii, że jest to jakiś obiekt wytworzony przez człowieka. Zaproponowano wyjaśnienie, wedle którego obiekt ten jest jakimś reliktem programu kosmicznego Apollo, prawdopodobnie fragmentem wielkiej rakiety Saturn 5.

Obiekt WT1190F widziany przez naziemny teleskop - źródło: Internet

Fragment weszły w górną atmosferę z prędkością 39 000 km/h. Niektórzy sugerują, że te duże szczątki to pozostałości księżycowej misji NASA Lunar Prospector, wystrzelonej na Księżyc w 1998 roku. Według astronomów, może to być też związane z japońską sondą marsjańską "Nozomi", która również w 1998 roku, podczas manewru nadania prędkości w kierunku Marsa rozpoczęła nieplanowaną orbitację wokół Słońca.

Deorbitacja nad Sri Lanką - Źróło: twitter

Obserwacje śladów na niebie widzianych ze Sri Lanki  mogą oznaczać, że fragment spłonął całkowicie w atmosferze. Podczas tej deorbitacji specjaliści z ESA i NASA przeprowadzili też testy wydajności systemów do szybkiego wykrywania niebezpiecznych planetoid.

Nieudana deorbitacja statku transportowego Cygnus

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj