Dziwny fenomen na Morzu Marmara w pobliżu Turcji - woda cofnęła się nagle z jakiegoś powodu

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Na wybrzeżu Morza Marmara w tureckiej prowincji Tekirdag, w ostatnich dniach doszło do niezwykłego zjawiska naturalnego. Woda morska cofnęła się od zwykłej linii brzegowej o co najmniej 20 metrów. Niektórzy sądzili, że to zapowiedź tsunami.

 

Rzeczywiście przed nadejściem niszczycielskich fal często woda cofa się znacznie, dlatego trudno się dziwić, że zjawisko to spowodowało zaniepokojenie, a nawet panikę wśród lokalnej ludności. Ostatecznie żadne niszczące fale nie nadeszły.

 

Cofnięcie się morza musiało być dość szybkim zjawiskiem, o czym świadczy duża liczba gatunków morskich, takich jak meduzy, które znajdowano na odsłoniętej nieoczekiwanie dodatkowej plaży. Na skutek poziomu wody część łodzi w porcie osiadła na odsłoniętym dnie z powodu nagłego wypłycenia.

 

Najprawdopodobniej za nietypowy odpływ odpowiada sztormowa pogoda, która mogła wessać wodę w głąb morza z powodu działania silnego wiatru. Potwierdzają to przedstawiciele lokalnych władz, którzy twierdzą, że takie odpływy są zjawiskiem sezonowym, zdarzały się już wielokrotnie i nigdy wcześniej nie wywołały takiej paniki.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dd

Mówienie o 20 metrach plaży

Mówienie o 20 metrach plaży tak na prawdę nie mówi kompletnie nic - ważne o ile centymetrów spadł poziom wody. Może się okazać, że różnica 5 cm w poziomie powoduje cofnięcie o 10 metrów w głąb morza i równie dobrze różnica w poziomie o 100 cm może się przełożyć na odsłonięcie 2 metrów plaży.

Skomentuj