Dziwne zjawisko widziane we Francji. Powstają kwadratowe fale!

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Od czasu do czasu francuska wyspa Il de Re zaskakuje krajobrazami, o których nie marzył żaden zaawansowany użytkownik Photoshopa. Ogromna liczba turystów przyjeżdża nie tylko po to, aby odpocząć w lokalnych hotelach i cieszyć się przyrodą, ale także spojrzeć na wyjątkowe zjawisko, tj. kwadratowe fale.

 

Fakt, że fale tworzą kwadraty, można zobaczyć gołym okiem. Co ciekawe, ta anomalia występuje tylko tutaj. Zjawisko to występuje corocznie, skupia nie tylko turystów, ale także mieszkańców, którzy również nie mają nic przeciwko podziwianiu wybryków natury.

 

Naukowcy powiedzieli, co jest przyczyną pojawienia się dziwnych fal. W tej części morza istnieje kilka prądów, które płyną w przeciwnych kierunkach. Gdy wiatr nie uspokaja się przez długi czas, tworząc fale, uzyskuje się rodzaj szachownicy.

 

Ważne jest, aby pamiętać, że fale kwadratowe są dość niebezpieczne. Są zawodne i zdradliwe, więc nawet bardzo doświadczeni pływacy powinni lepiej obserwować zjawisko z brzegu. Ponadto takie formacje są w stanie wytrącić nawet statki z kursu, pchając je w różnych kierunkach.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

Na sąsiedniej wyspie Oleron

Na sąsiedniej wyspie Oleron jest to samo, różnica jest tylko taka ze na wyspę Re wjazd jest płatny Smile

ruchy wody są gigantyczne bo ocean w przypływie ze względu na płaskie dno cofa sie niemal o kilometr od brzegu a jako że nawet 10 cm róznicy w poziomie dna tworzy mini wyspy lub mini baseny - stąd kiedy większa fala od czasu do czasu nadejdzie aby te drobiazgi wyrównać - to wówczas tworzą sie fale we wszystkich możliwych kierunkach - jest więc w czasie przypływu taki miły chaos i jak się człowiek zagapi lub odwróci do oceanu plecami szybko może zostać powalony przez falę która się zrobiła nie wiadomo skąd i w ekstremalnych sytuacjach może się to skończyć tym że przez falę jak stodoła majtki z dupy zostaną zerwane...

dramatu jednak nie ma bo potem matka natura wyrzuca na brzeg te wszystkie majtki, zegarki i okulary oraz bonusy - jakieś afrykańskie beczki na paliwo, pirackie skarby, niemieckie termosy albo plażowe klapki, a nawet od czasu do czasu kompletnych Niemców...

 

Portret użytkownika Kazzz

Nieco podobne zjawisko

Nieco podobne zjawisko występuje na Łotwie na półwyspie Kolka (stacjonowały tam kiedyś sowieckie baterie strzegące wejścia do Zatoki Ryskiej) - nie ma tam wprawdzie kwadratowych fal ale występuje interferencja fal z dwóch kierunków, powodująca nawet przy bardzo spokojnym morzu nagłe powstawnie dziwnych "piramid" i stożków o wysokosci dwa, trzy razy przewyższających okoliczne "zwykłe fale". Jest to skrajnie niebezpieczne dla kąpiących, stąd liczne tablice ostrzegawcze na plaży. Miejsce ciekawe i godne odwiedzenia.

Skomentuj