Dziwne zjawisko - Huragany na północnym Atlantyku nasilają się po wejściu na ląd

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowe badania pokazują, że huragany na północnym Atlantyku nasilają się po wejściu na ląd, co sugeruje, że w przyszłości mogą one powodować więcej szkód na obszarach położonych dalej od wybrzeża.

 

Badanie, opublikowane 11 listopada w czasopiśmie Nature, dotyczyło tempa, w jakim największe burze zanikały po dotarciu do lądu. W tym celu przeanalizowano dane historyczne dotyczące intensywności burz, które nawiedziły Amerykę Północną w latach 1967-2018. 

 

Autorzy artykułu, Badacze Lin Li i Pinaki Chakraborty, stwierdzili, że: wzrost temperatury oceanu na tle ocieplenia klimatu można uznać za kluczowy czynnik trendu powodującego większą siłę penetracji lądu przez największe z atlantyckich huraganów. Specjaliści odkryli „znaczącą długoterminową zmianę w kierunku wolniejszego rozkładu”, która pozwala burzom na utrzymywanie większej intensywności na lądzie przez dłuższy czas. 

 

Ten wolniejszy okres rozpadu odpowiada długoterminowej regionalnej średniej temperaturze powierzchni morza nad Zatoką Meksykańską i zachodnimi Karaibami, które przylegają do lądu i dostarczają wilgoci podczas burz przed wyjściem na ląd.

 

Każdego roku do atlantyckiego wybrzeża Ameryki Północnej, dociera kilka silnych huraganów. Potwierdzenie istnienia mechanizmów, które powodują, że burze te dłużej atakują zamieszkałe regiony to zła wiadomość dla mieszkańców tych części Karaibów, Meksyku i USA, którzy najczęściej doświadczają takiej ekstremalnej pogody.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj