Dziwne zachowanie Słońca może wskazywać nawet na kres jego istnienia

Kategorie: 

Wielka dziura koronalna - 18 lipca, 2013 - źrodło: ESA/NASA/SOHO

Według obecnego poziomu wiedzy Słońce ma jeszcze paliwo na przynajmniej kilka miliony lat aktywności, jednak teorie często różniły się od praktyki i nikt nie da głowy, że tak jest na pewno. Ostatnio astronomowie zaobserwowali kilka przykładów gwiazd niewiele większych od naszej, które zaczynały się zachowywać niestabilnie a potem nagle umierały. Warto sobie zadać pytanie czy to może grozić naszemu Słońcu.

 

Faktycznie są pewne powody do niepokoju, bo aktualny szczyt cyklu słonecznego jest najsłabszy od stu lat i coraz więcej naukowców zaczyna głośno mówić o ryzyku epoki lodowcowej. Swoją drogą ciekawe co wtedy zrobią wyznawcy religii globalnego ocieplenia.

 

Społeczność naukowa spiera się, co do tego, czy możemy mówić o kolejnym minimum Maundera. Wystąpiło to ostatnio w XVII wieku i wtedy tarcza słoneczna pozostawała praktycznie bez plam. W dziwny sposób odpowiada to czasowo wystąpieniu tak zwanej małej epoki lodowcowej, jaka wtedy miała miejsce.

Wiemy jednak, że po minimum Słońce w końcu się uaktywniło, więc być może spekulowanie o przedwczesnej śmierci naszej gwiazdy są po prostu nieuprawnione. W tym miejscu astrofizycy zwracają uwagę, na całą serię dziur koronalnych, które mają czasami wielkość prawie na jedną czwartą tarczy.  Zjawisku takiemu towarzyszy zwykle emisja strumienia naładowanych cząstek. Są to po prostu ciemniejsze obszary w koronie słonecznej z otwartymi liniami pola magnetycznego, co umożliwia wydostawaniu się wiatru słonecznego. Zwykle formacje te rzeczywiście nie mają aż takiej wielkości, ale to wciąż tylko dziury koronalne i trudno je traktować jako zwiastun katastrofy.

Trzeba jednak przyznać, że to ciekawe, iż ostatnia seria wielkich dziur koronalnych na Słońcu zyskała duże zainteresowanie światowych mediów. Można to traktować jako dobry znak, ludzkość w końcu zdaje sobie sprawę, że to Słońce jest warunkiem koniecznym komfortowego życia na Ziemi.

 

Bez wątpienia zachowanie Słońca jest obecnie nieco dziwne. Szczyt aktywności, jaki był spodziewany na przełom lat 2012/2013 nie nadszedł. Potem astrofizycy twierdzili, że dojdzie do niego w pierwszej połowie 2013 roku. Nic szczególnego się nie stało. Cykl się skończył i uczeni są jak dzieci we mgle. To dlatego wymyślają kolejne teorie, czasami sprzeczne ze sobą. Jedni uważają, że aktywność ustanie a Europę skuje lód, a drudzy, że ze spokojnego Słońca wyzwoli się wielka flara, która zniszczy całą elektronikę na Ziemi. Nikt nie wie co się stanie i to najlepiej oddaje poziom ziemskiej nauki.

 

 

 

Źródła:

http://news.yahoo.com/spacecraft-sees-giant-hole-sun-video-153040642.html

http://investmentwatchblog.com/is-our-sun-in-the-very-early-stages-of-shutting-down/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pacal

Czy mogę sprostować co-nie-co

Czy mogę sprostować co-nie-co ? A więc z tego co cytuję:
"Według obecnego poziomu wiedzy Słońce ma jeszcze paliwo na przynajmniej kilka miliony lat aktywności,..." -
rozumiem Waści, że świadomie kwestionujesz stanowisko nauki  i takie Wasze prawo, ale to stanowisko nauki  akurat jest takie, że Słońce ma w zapasie "paliwa", owszem, na kilka, ale /nie więcej niż 5/  M I L I A R D Ó W  LAT!

Portret użytkownika FIFA RAFA

Oglądałem kiedyś wywiad z

Oglądałem kiedyś wywiad z Alem Bielekiem mówił on że podczas pierwszej próby termojądrowej w sferze eksplozji przez ułamek sekundy ujrzano gwiazdy i inny wszechświat.
Zdjęcie na okładce magazynu Life. Na słońcu cały czas trwa reakcja termojądrowa i dlatego słońce jest portalem międzywymiarowym.

Portret użytkownika sceptyyk

Wszystkim twierdzącym że o

Wszystkim twierdzącym że o słońcu i jego strukturze wiemy już wszystko, chciałbym przypomnieć pewną ciekawostkę.                                                                                                  " Kometa, którą astronomowie skazali na śmierć, przeleciała przez Słońce i przetrwała. Po samobójczym zanurkowaniu w koronę Słońca, Lovejoy wyłoniła się po drugiej stronie gwiazdy. Zdjęcia i komentarze tego niezwykłego zjawiska pojawiły się na stronach obserwatoriów astronomicznych z całego świata. Lovejoy zaskoczyła astronomów. Najpierw, na 5 minut przed jej przewidywanym końcem, zabłysnęła tak jasno jak Wenus, po czym zanurkowała w koronę. 15 grudnia 2011 roku około godziny 20:00 wynurzyła się po przeciwnej stronie Słońca. Naukowcy byli w szoku, ponieważ nie dawali komecie szans na "przeżycie".                                                                    

 

Portret użytkownika AMRŚP

A tak w ogóle sądzę, że

A tak w ogóle sądzę, że ludzkość powinna nie kolonizowac Marsa - to skrajnie debilny pomysł, lecz czynić starania, by przenieść się w ciągu najbliższego tysiąca lat bliżej centrum naszej galaktyki, gdzie siły energetyczne są jeszcze stosunkowo mocne, tak, by nowa gwiazda mająca nas ogrzewać była stabilniejsza od naszego słońca... Jest całkiem prawdopodobne, że na kresach Drogi Mlecznej, gdzie się znajdujemy gwiazdy będa umierać jedna po drugiej wskutek osiągnięcia bariery krytycznej poziomu entropii...
Hej naukowcy jak nie posłuchacie mojej rady... znikniecie...:)

Portret użytkownika AMRŚP

Otóż załączone zdjęcie

Otóż załączone zdjęcie naszego Słońca wskazuje bezspornie, że Słońce jest puste w środku. Powstawanie plam na Słońcu tego typu oznacza, że w okolicy doszło do śmierci gwaizdy - supernova, co zreszta sie pokrywa z ostatnią informacją... Zmiany energetyczno-plazmowe w gwiazdach są powiązane ze sobą jak woda w naczyniach połączonych. Każde zaburzenie entropii w kosmosie skutkuje tego typu zjawiskami.
Zdumiewające, że świat nauki o tym nie wie i niekojarzy tych oczywistych zjawisk. Wiedza ta wyjaśniłaby wszelkie kosmiczne zachowania ciał niebieskich i wykorzystanie tej wiedzy pozwoliłoby na opanowanie kosmosu... Tylko po co...?

Portret użytkownika uLtra

wiekszosc z was ma nasrane w

wiekszosc z was ma nasrane w glowkach....pocieszam sie tym ze komentarze oisza wciaz ci sami ludzie....nikt nowy tu nie zaglada.......patrze na czat..a tam.......cisza...jaki portal taki czat....zagladam tu(oprocz interii wp onet pudelek no co ty itd.}  i bawie sie waszymi sssmutnymi teoraiami nie popartymi zadnymi dowodami........ave NWO

Strony

Skomentuj