Dziwne zachowanie nietoperzy skutkiem zmian klimatu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zmiany klimatyczne wpływają na zachowanie przyrody na całym świecie, a zwierzęta zmieniają swoje normalne rytuały, aby zapewnić sobie przetrwanie. Ostatnio ekolodzy dokonali niepokojącego odkrycia na temat migracji meksykańskich nietoperzy. W tym przypadku całkowitemu zakłóceniu uległa coroczna migracja zwierząt.

Moloski brazylijskie to owadożerne, wędrowne nietoperze, które regularnie migrują w ogromnych rojach, które można śledzić za pomocą radarów meteorologicznych. Dwoje meteorlogów z Wielkiej Brytanii postanowiło przyjrzeć się zwyczajom migracyjnym tych nietoperzy właśnie przy użyciu takich radarów. Intrygujące wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Global Change Biology.

 

Przede wszystkim wykazano, że nietoperze migrują z Meksyku do Teksasu średnio 2 tygodnie wcześniej niż robiły to dwie dekady temu. Ponadto, od 2017 roku część nietoperzy (około 3,5 Wacko zaczęła zimować. Naukowcy sądzą, że jest to skutek zmian klimatu – zimy są coraz lżejsze, a wiosna przychodzi wcześniej).

 

Zakłócony cykl migracyjny nietoperzy ma oczywiście wpływ na cały łańcuch pokarmowy, a w szczególności na liczebność szkodników, którymi żywią się te latające ssaki. Jeśli nietoperze na dobre przestaną migrować, może to generować poważne szkody dla lokalnych upraw. Moloski brazylijskie nie są jedynym takim przypadkiem – podobne zaburzenia w migracji odnotowano u innych gatunków nietoperzy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz w Brazylii.

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)


Skomentuj