Dziwne kratery na Syberii powiększają się

Kategorie: 

Źródło: Internet

Na Syberii znajdowane są ostatnio niezwykłe kratery niewiadomego pochodzenia. Praktycznie każda ze znanych tego typu formacji powiększa się z czasem. Pojawiły się też nowe hipotezy odnośnie genezy powstawania tych nietypowych kraterów.

 

Pierwsze anomalie gruntu przypominające kratery zlokalizowano na Syberii na półwyspie Tajmyr w 2013 roku. Trzy lata po odnalezieniu tajemniczego otworu jego głębokość wzrosła do 100 metrów, co stanowi 15-krotność jego pierwotnego rozmiaru. Obecnie ten krater ma średnicę 70 metrów, podczas gdy trzy lata temu nie był szerszy niż 4 metry.

 

Początkowo sugerowano, że kratery mogą być związane z upadkiem meteorytów, ale szybko okazało się, że był to fałszywy trop i zaczęto podejrzewać procesy zachodzące w tak zwanej wiecznej zmarzlinie. Jej rozmarzanie sugerowało, że kratery mają jakiś związek z uwalnianym nagle metanem zgromadzonym pod ziemią w postaci hydratów.

Według rosyjskich naukowców, najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania takich otworów były właśnie emisje gazu ziemnego, które mogą być spowodowane przez ocieplenie wiecznej zmarzliny. Ostatnio jedną z najbardziej popularnych teorii odnośnie sposobu powstania krateru jest zjawisko zwane pingo. Jest ono wywołane podpowierzchniową formacją lodu, która jest pokryta glebą. Kiedy lód topnieje, na jego miejscu powstaje otwór.

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Takie proste wytłumaczenie a

Takie proste wytłumaczenie a naukofffcy sie "zastanawiają".

 Otóż zmarzlina, której masy ziemno- gruntowe zamarzły, rozmarza w formie centrycznych lejów i sendymentuje czastki gruntu. Oczywiście otwór ma kształt koła, gdyż centrum temperaturowe (np. źródła wód geotermalnych) powodujące rozmarznięcie działa po okręgu.

Im wiecej masy ziemno-wodnej rozmarza, tym większą powierzchnię zblizoną do koła zajmuje.

Z czasem brzegi takiego "jeziora" błotnego staną się nieregularne, a woda klarowna po sedymentacji cząstek stałych na dnie.

Portret użytkownika N1KT

Może być jak piszesz ale

Może być jak piszesz ale dodam do twojej teorii hot particle które wraz z opadami deszczu przenikły do niższych partii ziemi i do wspomnianego lodu pod ziemią i go tylko trochę rozmroziły, a dalej siła tarcia i wypychania wydzieliła kupę ciepła i rozmroziła wszystko co było głęboko pod ziemią. (Proces powstawania tego leja z wodą może być zapoczątkowany właśnie przez skażenie hot particlami z Fukushimy. A czemu tego nie było wcześniej w takich ilościach ? bo nie było Fukushimskiego skażenia...)

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj