Dziwne białe plamy odkryte na Plutonie przez sondę New Horizons

Kategorie: 

Źródło: NASA

W ciągu ostatnich miesięcy astronomowie mają bardzo dużo pracy związanej z kulminacją dwóch misji kosmicznych prowadzonych przez NASA. Chodzi o misji Dawn, która doleciała do planety karłowatej Ceres i misji New Horizons, która wkrótce dotrze do Plutona. Co ciekawe w obu przypadkach im bliżej do celu tym przesłane zdjęcia stają się coraz trudniejsze do wytłumaczenia. Na Plutonie też zlokalizowano jakieś jasne plamy.

 

Sonda kosmiczna Dawn przekazuje dziwne zdjęcia białych struktur niewiadomego pochodzenia. Mimo, że orbiter lata tam już dosyć długo nie rozwiązano tej zagadki. Teraz dochodzi do podobnego odkrycia. Sonda New Horizons, nadesłała fotki Plutona z dziwną białą plamą na powierzchni. Mowa o dwóch zdjęciach, które zostały uzyskane przez sondę z odległości około 23 milionów kilometrów. Oba wykonano 25 czerwca bieżącego roku.

 

Według naukowców, miejsce to jest blisko bieguna północnego Plutona. Jego wygląd może być wyjaśniony poprzez odbicie światła słonecznego na oblodzonej powierzchni tej planety karłowatej. Być może są tam również chmur w jakiejś atmosferze. Jaśniejsze promienie mogą być zamrożonym metanem lub wodą.

Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 r. W lipcu tego roku powinna zacząć krążyć wokół Plutona, stając się tym samym jego pierwszym sztucznym satelitą. Sonda ma za zadanie sporządzenie map Plutona i jego księżyca Charona. Urządzenie następnie poleci dalej w kierunku Pasa Kuipera. Misja zakończy się planowo w 2026 roku.

 

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Woreczko

Parafrazując klasyka z filmu:

Parafrazując klasyka z filmu: bo to duża kometa była.

Aby podatnik nadal był skłonny łożyć niemałe pieniądze na badania kosmosu, NASA od czasu do czasu nadaje niektórym odkryciom posmak SENSACJI! Tak też jest z ostatnim njusem o wodnym lodzie i atmosferze na Plutonie.

Istnienia wody (lodu) na Plutonie należało się spodziewać. Sensacją by było, gdyby jej tam nie znaleziono. W początkowym okresie formowania się Układu Słonecznego nastąpiło zjawisko swoistej segregacji gazów i pyłu. Frakcja cięższa pozostała w pobliżu Słońca – z niej formowały się planety skaliste: Mercury-Wenus-Ziemia-Mars. Frakcja lżejsza gazowa została "wydmuchnięta" w odleglejsze rejony. Tam uformowały się gazowe olbrzymy: Jowisz-Saturn-Uran-Neptun. Mają one w swoich atmosferach poza m.in. amoniakiem i metanem również wodę (parę wodną).

"Pozostałości" budulca zaludniają dalsze przestrzenie, tam jest już tak zimno, że gaz zamarza ;-). W pasie Kuipera i w dalszym obłoku Oorta pozostało miliardy małych ciał. Pluton jest przecież tylko jednym z wielu dużych ciał pasa Kuipera. Na razie odkryto ich niewiele, ale są tam zapewne ciała równie duże, jak Pluton: Tryton, Eris, Waruna, Haumea. Te mało jeszcze zbadane peryferia Układu Słonecznego, pas Kuipera i obłok Oorta, są siedliskiem i źródłem większości komet. A to komety, bogate m.in. w wodę (lód) były uważane za źródło wody na Ziemi (wyniki badań komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko lekko zachwiały tą hipotezą).

Wiemy, że tam za orbitą Plutona, znajdują się miliardy ciał bogatych w wodę, a gdy "odkrywamy" jedno z nich – jesteśmy zdziwieni
Można zaryzykować stwierdzenie, że Pluton to taka wyrośnięta kometa, a jego atmosfera to nic innego, jak gazowa głowa komety.
Sonda New Horizons podążająca do pasa Kuipera, tak naprawdę nie szuka tam lodowych planet – bo jest ich tam większość – ale szuka ciał skalistych! Naukowcy z NASA spodziewali się lodowych ciał, więc lekko podkręcają newsy, interesujące będą dopiero te skaliste!

Może należałoby wprowadzić nową kategorię ciał niebieskich – komety olbrzymie? I zdegradowanego do planety karłowatej Plutona, mianować pierwszym jej przedstawicielem?

Lodowo-skalisty Pluton jest za daleko od Słońca by wydajniej emitować gaz oraz pył i rozwinąć na niebie piękną głowę i długi warkocz!!

Portret użytkownika Roki

Hahahahaha...łojej...pełno tu

Hahahahaha...łojej...pełno tu fachowców od jakiegoś tam niby kosmosu....hahahaha....powiedzcie mi jak to jest że te ultra trudne misje jak wysyłanie satelity na orbitę plutona czy chociażby 5 lądowań na sernik...tfu znaczy księżycu szli jak z płatka bez wiecznego marudzenia ile to trzeba problemów rozwiązać, a gówniane wyszczelenie 100 km w górę księż.. tfu sernika i kartofli udaje się tylko z ruskiego bajkonura? Może dlatego że to zasrany stek bzdur czyli nos Pinokia na dwa parseki.
Kurfa teleskłop hupla paczy i foty wali z drugiego krańca (zapewne wyimaginowanego) wszechświata a porządnych zdjęć ser..tfu znaczy księżyca nie zrobi....ehhhh
Kto zgłębia wiedzę mnoży cierpienia oraz kłamstwa...

Portret użytkownika Prawdziwy Patriota

Takie super hiper ultra misje

Takie super hiper ultra misje kosmiczne są przygotowywane latami a nie miesiącami poza tym wystrzelenie rakiety w kosmos by dotrzeć do ISS wcale nie jest takie proste ponieważ jak moduł chce dotrzeć do stacji to musi wytracić prędkość względem stacji dlatego jest to takie trudne,poza tym teraz wystrzeliwuje się prototypy rakiet bez ich testowania dlatego jest to teraz tak nieporadne taki Saturn V co wystrzelił ludzi na księżyc miał kilkanaście prób z młodszymi jego odpowiednikami. 
Chyba nie pamiętasz o tym co się stało w ruskim bajkonurze ostatnio.

Ban na czas nieokreślony

Portret użytkownika Roki

Pewnie że nic z tych spraw

Pewnie że nic z tych spraw nie jest proste ba ja twierdzę że większość lub wszystko to lipa czyli nagrania z różnych studiów, basenów(tak tak są filmiki z Nasa na których widać bąble ulatujące ze skafandrów hahaha w kosmosie bomble gazu czy to aby nie przeczy ich twierdzeniom?)efekty komputerowe, zdjęcia z fotoszopów i można by długo a mi się nie chce o tym gadać. Niektórzy z was są tak "urobieni"że kupicie każde kłamstwo jak je podadzą na złotym talerzu inna sprawa że część ludzi jest tak posłusznymi laleczkami że jak pan mówi to czarne jest białe to wy tak będziecie głosić jak wasz pan a w tym przypadku religia zwana naukowym materialistycznym humanizmem....

Portret użytkownika Roki

Pewnie że nic z tych spraw

Pewnie że nic z tych spraw nie jest proste ba ja twierdzę że większość lub wszystko to lipa czyli nagrania z różnych studiów, basenów(tak tak są filmiki z Nasa na których widać bąble ulatujące ze skafandrów hahaha w kosmosie bomble gazu czy to aby nie przeczy ich twierdzeniom?)efekty komputerowe, zdjęcia z fotoszopów i można by długo a mi się nie chce o tym gadać. Niektórzy z was są tak "urobieni"że kupicie każde kłamstwo jak je podadzą na złotym talerzu inna sprawa że część ludzi jest tak posłusznymi laleczkami że jak pan mówi to czarne jest białe to wy tak będziecie głosić jak wasz pan a w tym przypadku religia zwana naukowym materialistycznym humanizmem....

Portret użytkownika ktojajestem

Roki napisał:Pewnie że nic z

Roki wrote:
Pewnie że nic z tych spraw nie jest proste ba ja twierdzę że większość lub wszystko to lipa czyli nagrania z różnych studiów, basenów(tak tak są filmiki z Nasa na których widać bąble ulatujące ze skafandrów hahaha w kosmosie bomble gazu czy to aby nie przeczy ich twierdzeniom?)efekty komputerowe, zdjęcia z fotoszopów i można by długo a mi się nie chce o tym gadać.

podaj link do tych filmików...

Strony

Skomentuj