Dziwna gwiazda o nietypowym składzie ujawniła możliwość eksplozji kosmicznych wielokrotnie silniejszych niż supernowa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dziwna starożytna gwiazda zawiera bardzo mało metali w porównaniu z jej rówieśnikami. Przypomnijmy, że w astronomii za metal uważa się wszystkie pierwiastki cięższe od helu.

W tym przypadku wiek gwiazdy wynosi około 13 miliardów lat. Oznacza to, że jest tylko miliard lat młodsza od wszechświata. Okazuje się, że miała wystarczająco dużo czasu, aby zsyntetyzować cięższe pierwiastki w swoim wnętrzu.

 

Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że starożytne słońce zgromadziło w sobie wiele tak ciężkich pierwiastków, jak cynk, uran, europ i być może złoto.

"Stosunek żelaza do wodoru w gwiazdach jest około 3000 razy niższy niż w przypadku Słońca. Jest to dowód na to, że jest to bardzo rzadkie: to, co nazywamy gwiazdą niezwykle ubogą w metale" - wyjaśnia David Yong, jeden z autorów badania - Fakt, że niektóre cięższe pierwiastki są w nim znacznie większe niż oczekiwano, czyni z tej gwiazdy prawdziwą igłę w stogu siana.

Dziwna gwiazda należy do drugiej generacji gwiazd we Wszechświecie. Pierwsza generacja składała się głównie z wodoru i helu. Gwiazdy pierwszego pokolenia przeżyły swoje, eksplodowały, zamieniając się w supernowe, rozrzucając swoją zewnętrzną powłokę w przestrzeń międzygwiezdną. Pozostałości jąder zmarłej gwiazdy zostały sprasowane w formę znaną jako gwiazdy neutronowe. Następnie gwiazdy neutronowe łączyły się tworząc ciężkie pierwiastki, a także wyrzucały je w kosmos. Tak właśnie pierwiastki ciężkie trafiły do ​​gwiazd drugiej generacji.

Jednak według naukowców ilości ciężkich pierwiastków nagromadzonych przez dziwną gwiazdę nie da się wytłumaczyć połączeniem gwiazd neutronowych. Ich fuzja nie mogła wytworzyć tylu ciężkich pierwiastków. Dlatego, badając dziwną gwiazdę, astronomowie założyli, że narodziła się ona w wyniku gwiezdnej eksplozji znacznie potężniejszej niż supernowa. Mogłaby powstać z ciała 25 razy większego niż Słońce.

„Znaleźliśmy dane obserwacyjne, które bezpośrednio wskazują na istnienie innego typu hipernowej. Kiedy jądro szybko obracającej się masywnej gwiazdy z silnym polem magnetycznym eksplodowało, wszystkie stabilne elementy układu okresowego pojawiły się jednocześnie” – mówi Chiaki Kobayashi z ASTRO 3D Astrophysics Center of Australia National University, jeden z autorów badania.

Opisany mechanizm może być ważnym źródłem ciężkich pierwiastków chemicznych we wczesnym Wszechświecie - podsumowują naukowcy. Jednak dopiero dalsze badania innych gwiazd o dziwnym składzie pomogą lepiej zrozumieć, jak ciężkie pierwiastki chemiczne pojawiły się we wczesnym Wszechświecie.

 

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował wyniki swoich badań naukowych w czasopiśmie Nature.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Międzynarodowy zespół  downa 

Międzynarodowy zespół  downa  opublikował   co następuje : 

"Stosunek żelaza do wodoru"   inaczej    ujmując   to brzmi jak stosunek kłamstw do prawdy , czy   kłamstwo  jebie   prawdę   od  rana do  rana    a my śpimy ??   A jak że   , śpimy   w najlepsze  ....tak jak redakcja      tegosz portalika   ZnZ. Wszyscy śpią     dlatego  jutro obudzimy się z ręką  w   szczypawkach .Redaktorzy    ZnZ,   za kilka lat nikt   już  was czytać nie będzie  , bo nie  będzie  komu , ale wy nadal   za szekle   lichwiarskie    publikujecie głupoty  NIKOMU  nie potrzebne   panie  adminie -  

"Wolność słowa może zniknąć z Internetu dlatego potrzebujemy Waszej pomocy aby przetrwać.
Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu lub odblokuj reklamy na ZnZ"

Czytam  od  kilku lat  , IM  i ZnZ   ale najpierw  IM  było   popularne    i  dość  sobie hulało  ,  zajebiste  artykuły  oraz niezliczona ilość  komentujących ,  jednym z  najlepszych  był wtedy  Baca bo i  arty i komentarze   należały do  nietuzinkowych dosadnych  i dających  do myślenia , InneMedium  padło   z  powodów  nie do określenia  ale jednak   padło   przez  jehowych  :)  czyli   wierzących  w  coś  co   ..........  trudno  to nazwać    ale  skótki widać  nadal :) 

Teraz   admin  prosi  o   wyrozumiałość  bo wolność  wolnego słowa znikającego z internetu można  wskrzesić przez kupowanie cegiełek  ........   TAK Admin    kupię  cegłę    wtedy gdy    zrobisz   coś  pro Polskiego , czyli  przestaniesz nadwać  informacjami typu a'la Tallinn  lub  wypierdolisz  MagistraInżyniera  z  jego tekstami o  krulu indokrynacji pro izraelskiej , na ten moment   kłaniasz się politycznie  i merytorycznie w  kierunku  ......................

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj