Kategorie:
Dziwna starożytna gwiazda zawiera bardzo mało metali w porównaniu z jej rówieśnikami. Przypomnijmy, że w astronomii za metal uważa się wszystkie pierwiastki cięższe od helu.
W tym przypadku wiek gwiazdy wynosi około 13 miliardów lat. Oznacza to, że jest tylko miliard lat młodsza od wszechświata. Okazuje się, że miała wystarczająco dużo czasu, aby zsyntetyzować cięższe pierwiastki w swoim wnętrzu.
Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że starożytne słońce zgromadziło w sobie wiele tak ciężkich pierwiastków, jak cynk, uran, europ i być może złoto.
"Stosunek żelaza do wodoru w gwiazdach jest około 3000 razy niższy niż w przypadku Słońca. Jest to dowód na to, że jest to bardzo rzadkie: to, co nazywamy gwiazdą niezwykle ubogą w metale" - wyjaśnia David Yong, jeden z autorów badania - Fakt, że niektóre cięższe pierwiastki są w nim znacznie większe niż oczekiwano, czyni z tej gwiazdy prawdziwą igłę w stogu siana.
Dziwna gwiazda należy do drugiej generacji gwiazd we Wszechświecie. Pierwsza generacja składała się głównie z wodoru i helu. Gwiazdy pierwszego pokolenia przeżyły swoje, eksplodowały, zamieniając się w supernowe, rozrzucając swoją zewnętrzną powłokę w przestrzeń międzygwiezdną. Pozostałości jąder zmarłej gwiazdy zostały sprasowane w formę znaną jako gwiazdy neutronowe. Następnie gwiazdy neutronowe łączyły się tworząc ciężkie pierwiastki, a także wyrzucały je w kosmos. Tak właśnie pierwiastki ciężkie trafiły do gwiazd drugiej generacji.
Jednak według naukowców ilości ciężkich pierwiastków nagromadzonych przez dziwną gwiazdę nie da się wytłumaczyć połączeniem gwiazd neutronowych. Ich fuzja nie mogła wytworzyć tylu ciężkich pierwiastków. Dlatego, badając dziwną gwiazdę, astronomowie założyli, że narodziła się ona w wyniku gwiezdnej eksplozji znacznie potężniejszej niż supernowa. Mogłaby powstać z ciała 25 razy większego niż Słońce.
„Znaleźliśmy dane obserwacyjne, które bezpośrednio wskazują na istnienie innego typu hipernowej. Kiedy jądro szybko obracającej się masywnej gwiazdy z silnym polem magnetycznym eksplodowało, wszystkie stabilne elementy układu okresowego pojawiły się jednocześnie” – mówi Chiaki Kobayashi z ASTRO 3D Astrophysics Center of Australia National University, jeden z autorów badania.
Opisany mechanizm może być ważnym źródłem ciężkich pierwiastków chemicznych we wczesnym Wszechświecie - podsumowują naukowcy. Jednak dopiero dalsze badania innych gwiazd o dziwnym składzie pomogą lepiej zrozumieć, jak ciężkie pierwiastki chemiczne pojawiły się we wczesnym Wszechświecie.
Międzynarodowy zespół naukowców opublikował wyniki swoich badań naukowych w czasopiśmie Nature.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas
Skomentuj