Dziwna anomalia na Oceanie Spokojnym. Mimo rosnącego poziomu wody, wyspiarskie państwo Tuwalu nie tonie, a wręcz rośnie

Kategorie: 

Źródło: ataxin na youtube.com

Mimo stale wzrastającego poziomu morza, Tuwalu – państwo-archipelag położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji, w ciągu ostatnich dziesięcioleci zwiększyło swoją powierzchnię. Jak się okazuje, za tą dziwną anomalią stoją rafy koralowe, które stale się rozrastają i blokują napływ wody.

Tuwalu obejmuje 6 atoli i 3 wyspy, tworzące archipelag Wysp Lagunowych. Okazuje się, że atole znajdujące się na Pacyfiku nie stanowią statycznych form terenu, a raczej podlegają stałym zmianom. Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland wykorzystali zdjęcia satelitarne, aby przeanalizować rozwój wysp koralowych.

 

Zauważono, że mimo podniesienia się poziomu morza w tempie około 4 mm na rok, obszar atoli i wysp uległ zwiększeniu. Dzięki temu ogólna powierzchnia Tuwalu wzrosła o około 2,9 % w ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci.

Mimo optymistycznych obserwacji, naukowcy nadal podkreślają, że zmiany klimatyczne i rosnący poziom morza stanowią jedno z głównych zagrożeń dla państw takich, jak Tuwalu. Zapora stworzona przez atole pewnego dnia zostanie przełamana.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Portret użytkownika Bee

Anomalie to mamy w k.raju.

Anomalie to mamy w k.raju. wszyscy sie kłoca z wsxystkimi. Zastanawia mnie jak długo mozna rozsiewac nienawie.sc zamiast niesc pokoj i pozytywne wibracje...no tak, ale łatwiej na strachu budowac swoja metropolie...

Skomentuj