Dziwaczny otwór w chmurach zaobserwowano w Australii

Kategorie: 

Źródło: David Barton

W okolicy Melbourne w Australii zaobserwowano niezwykłą chmurę, która przykuwała wzrok mieszkańców. Właściwie wyglądało to tak jakby ktoś wybił dziurę w podstawie chmur.

 

Takie zjawiska czasami mogą powstawać nad niektórymi zakładami przemysłowymi, na przykład takimi, które często wypuszczają dużo pary wodnej. Bywa jednak tak, że do powstania takich dziurawych chmur dochodzi naturalnie.

 

Prawdopodobnie z takim zjawiskiem mamy do czynienia w Australii. Eliptyczne otwory pojawiają się, gdy wystąpią w chmurach typu cirrocumulus i altocumuls. Są niezwykle rzadkie i do ich pojawienia się konieczne są sprzyjające okoliczności.

Podobne zjawisko widziane w okolicy Linzu w Austrii 17 VIII 2008 - Źródło: H. Raab

Woda znajdująca się w chmurze powinna zamarzać i musi być tam być mało jąder kondensacji. Gdy pojawiają się pierwsze kryształki lodu dochodzi do swoistego efektu domino, który występuje na skutek procesu Bergerona, który powoduje, że kropelki wody i kryształy lodu parują nagle pozostawiając regularne otwory w podstawie chmur.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika cannabiscup

a ten wszędzie sie wpier**li

a ten wszędzie sie wpier**li gdzie temat geoinżynierii i próbuje przekonać że to nie ma miejsca.gdybyś nie był trollem [....] to od pierwszego wpisu dałbyś spokój a tak sie wciskasz i nie wiem co ty chcesz osiagnąć.

Strony

Skomentuj