Dziwaczne wyobrażenia dawnych Francuzów na temat świata w XXI wieku

Kategorie: 

Źródło: Public Domain

Ludzie od dawna zastanawiali się jak będzie wyglądał świat w przyszłości, wtedy gdy ich już dawno nie będzie. Okres 100 lat w skali ziemskiej to niemalże mrugnięcie okiem, ale patrząc na to jak XIX wieczni malarze wyobrażali sobie świat w 2000 roku nie sposób nie pomyśleć, że i nasze wyobrażenia przyszłości mogą daleko mijać się z rzeczywistością.

 

Seria obrazów przedstawiających świat przyszłości zostałą stworzona we Francji i nosiła nazwę " Francja w roku 2000". Odpowiedzialny był za nią Jean-Marc Côté wraz z innymi znanymi francuskimi malarzami tamtej epoki. Obrazy te pokazują jak zdaniem artystów miałby wyglądać świat w drugim milenium. Początkowo obrazki były drukowane i rozpowszechniane na pudełkach z papierosami  i papierośnicach. Pomysł ten się przyjął i już wkrótce obrazy trafiły na pocztówki.

Przede wszystkim w oczy rzuca się przekonanie, że niemalże cała technologia zostanie zautomatyzowana. Miało to pozwolić ludziom na wykorzystywanie energii elektrycznej, aby wykonywać swoje obowiązki w szybszym tempie, zmniejszając tym samym pracę ludzką. W tej kwestii predykcje XX wiecznych malarzy były całkiem trafne, chociaż przedstawianym przez nich dziwacznym machinom bazującym na kołach zębatych i dźwigniach daleko było do rzeczywistości.

Pomysły wedle których jajka kur miały być wkładane do maszyny, która spowodowała by ich wyklucie, bądź ruchomego hotelu, w którym można by było podróżówać w ramach zwiedzania gór wydaje się oczywiście absurdalny, ale były i celniejsze strzały. Na jednym z obrazów widać np  urządzenie, które miało ułatwić pracę fryzjera i przy odpowiednim ustawieniu ogolić klienta lub go ostrzyc. Mimo iż nie są one tak wielofunkcyjne, to dzisiejsze maszynki do golenia działają zgodnie z tą samą zasadą, choć nie wyglądają przy tym jak maszyny tortur.

Podobnie jest zresztą z XIX wieczną wizją warsztatu, który miała posiadać urządzenie (oczywiście pełne kół zębatych), które miało szyć samodzielnie marynarki odpowiednie do wymiarów klienta. Mało tego spodziewali się oni, że w przyszłości opery nie będą potrzebować ludzi do obsługi instrumentów i będą mogły zostać zastąpione przez odpowiednio skonstruowaną maszynerię. Ciekawe jak zareagowali by na dzisiejsze głośniki ?

Na niektórych obrazach pojawiały się również konstrukcje przypominające helikoptery, które mimo iż kształtem przypominały prędzej hybrydę balonu ze śmigłem to już wtedy miały być wykorzystywane w celach wywiadowczych.  Na jednym z obrazków widać też statek powietrzny, który zdaniem malarzy miał wrócić do łask po katastrofie statku Hindenburg i służyć do zadań militarnych. Na jednym z obrazów pojawiają się nawet tak zwane samochody bojowe, którem najprawdopodobniej były wzorcem do powstania idei czołgu.

Znaczna większość z tych obrazów wyraźnie wymijałą się jednak z prawdą. Na jednym z obrazów możemy bowiem zobaczyć miasto, w którym ludzie poruszają się za pomocą powietrznych taksówek, ale robi się ciekawiej. Po powietrzu poruszają się bowiem nie tylko samoloty, ale i również listonosze, policjanci lub strażacy.

Na niektórych obrazach pojawiają się nawet ludzie bawiący się z morskimi zwierzętami, a nawet wykorzystujący je do wyścigów. Nie da się ukryć, że wizje XX wiecznych francuskich malarzy to nie poparta badaniami analiza naukowców, ale zabawnie jest oglądać jak zdaniem naszych przodków miał wyglądać następny wiek. Ich estymacje mimo iż często dalekie od prawdy, mimo wszystko były nacechowane najnowszymi dla nich odkryciami, które nauka miała rozwijać.  Pozostaje się tylko cieszyć, że żadnemu z naukowców nie wpadło jeszcze do głowy aby podpinać uczniów do elektrod i kazać im uczyć się z płyty.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Dziwaczne wyobrażenia

"Dziwaczne wyobrażenia dawnych Francuzów na temat świata w XXI wieku" Dlaczego dziwaczne ? Im tylko dzisiaj pozazdrościć wiary i naiwności jednocześnie,że pojęcia nie mieli z jakim guafnem przyjdzie nam się w tej epoce mierzyć.Nie dość że niczym specjalnym technologicnie nie odbiegamy od ich wyobrażeń to jeszcze dodatkowo borykamy się z wszechogarniającym syfem mentalno emocjonalnym.

Skomentuj