Dziwaczna potężna eksplozja w odległej galaktyce zszokowała astrofizyków

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Podczas przeprowadzanego w 2014 roku skanu nieba wykonywanego za pomocą rentgenowskiego obserwatorium kosmicznego Chandra, odkryto zdumiewającą anomalię w oddalonej o 10,7 mld lat świetlnych galaktyce. Doszło tam do jakiejś ogromnej eksplozji, która wygenerowała tak ogromne ilości energii, że astrofizycy przyznali, iż spotykają się z takim fenomenem po raz pierwszy.

 

Do zdarzenia doszło w październiku 2014 roku. Skala eksplozji, do której doszło w odległej galaktyce była tak wielka, że w ciągu kilku minut trwania tego zjawiska, wyemitowana została energia 1000 razy większa od tej, jaką w tym samym czasie, wyemitowały wszystkie gwiazdy znajdujace się w tej galaktyce.

 

Zdumieni naukowcy, postanowili ustalić dokładne miejsce tej eksplozji i udalo się tego dokonać dzięki danym zebranym przez inne kosmiczne obserwatoria takie jak teleskopy Spitzer i Hubble. Stwierdzono, że anomalia wystąpiła w niepozornej i ledwo jaśniejącej galaktyce w bardzo odległym kosmosie.

Źródło: NASA

Gdy przeglądnięto poprzednie dane zebrqne przez teleskop rentgenowski Chandra, a było to archiwum z 17 lat jego pracy, okazało się, że w tym czasie nie zaobserwowano niczego podobnego. Obecnie poszukiwania podobnych ekstremalnie energetycznych zjawisk kosmicznych, prowadzi się analizując dane z innych dostępnych kosmicznych teleskopów takich jak należący do NASA Swift czy też europejski XMM-Newton.

 

Naukowcy nie ukrywają, że nie potrafią wytłumaczyć odkrytego zjawiska. Przyznają jednocześnie, że jest to jakis nowy typ kosmicznego kataklizmu, ktory wymaga dokładnego zbadania. Aktualne hipotezy zakładają, że zjawisko to może być jakoś związane z rozbłyskami gamma, albo z niezwykłymi interakcjami czarnych dziur z białymi karłami.

 

Jednak wszystkie te teorie mają liczne słabe punkty i aby zrozumieć prawdziwe przyczyny występowania tak niezwykłych zjawisk, konieczne jest uruchomienie zupełnie nowych teleskopów kosmicznych, jak na przykład James Webb Space Telescope, który ma być w stanie odbierać nawet siedem razy więcej promieniowania elektromagnetycznego niż jego poprzednicy. 


 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Zawsze mnie zastanawiało jak

Zawsze mnie zastanawiało jak naukowcy potrafią oglądać bezmiar kosmosu i widzieć to co jest odległe miliardy lat świetlne od nas. Na zdrowy rozum każda kropka na niebie to galaktyka, za nią są kolejne i kolejne, każda jest nieprzezroczysta bo w niej miliony słońc, materia, pyły, czarne dziury i inne struktury kosmiczne i jak w tym gąszczu widzieć coś co jest za tym wszystkim? Czy oglądając las można zobaczyć jego ostatnie drzewo? A tam ostatnie,czy można zobaczyć przez koronę liści, jako zobrazowanie galaktyki, kolejne drzewa za tymi, które widzimy? Wierzymy im na słowo, że jest tak jak mówią bo i tak nikt tego nie sprawdzi. Nieznane światy Księżyca czy rodzimych planet to wciąż zagadki a naukowcy mówią, że widzą coś po raz pierwszy w kosmosie tak jakby już wszystko widzieli a nieznane zjawisko pojawia się ni z gruszki ni z pietruszki i ich zaskakuje. Zamiast chodzić do kina lepiej poczytać wywody naukowców. 

Portret użytkownika kolo

Możesz sobie sam odpowiedzieć

Możesz sobie sam odpowiedzieć na wiele z tych pytań jeśli wykarzesz minimum chęci do zdobywania wiedzy. Z twojego wpisu wynika, że nie znasz nawet podstawowych pojęć - "każda kropka" na niebie to nie galaktyka, a z widma można odczytac b. wiele informacji. Istnieje też coś takiego jak soczewkowanie grawitacyjne, czy możliwość obserwacji w innych falach prom. elektromagn. Nie jest też prawdą, że niczego nie możesz sprawdzić..możesz.. amatorskie badanie widma jest jak najbardziej w twoich mozliwościach czy kupno teleskopu. Tylko jak chcesz odkrywać koło od nowa to przygotuj się na poświęcenie całego życia na poznanie ułamka tego co odkryto do tej pory.

Portret użytkownika dd

A przepraszam o czym jest ten

A przepraszam o czym jest ten artykuł?W komentarzach się zgubiłem i musiałem wrócić na górę aby odświeżyć sobie treść.

Co do artykułu podoba mi się zdanie:

... ogromnej eksplozji, która wygenerowała tak ogromne ilości energii, że astrofizycy przyznali, iż spotykają się z takim fenomenem po raz pierwszy.

Fajne budowanie napięcia i potem powietrze szybko uszło. ("...ogromnej eksplozji, jak nie wiem co") Smile

 

Strony

Skomentuj