Dziury ozonowe mogą powstawać lokalnie nawet nad naszym krajem

Kategorie: 

images.google.com

Do tej pory zwykle do powstawania dziury ozonowej dochodziło na biegunie południowym. Ostatnio dziura pojawiła się również nad biegunem północnym, więc zjawisko to może wywierać wpływ na naszej półkuli. Okazuje się, że lokalne dziury ozonowe mogą powstawać nawet nad Polską.

Białoruscy naukowcy analizowali zawartość ozonu w atmosferze i doszli do wniosku, że rocznie dochodzi do powstania dziesięciu lokalnych dziur ozonowych,  nad terytorium Białorusi. Oznacza to, że prawie na pewno pojawiają się one nad naszymi głowami. Według Aleksandra Krasowskiego z instytutu badań atmosfery takie anomalie powstają szczególnie na wiosnę i jesienią. Dochodzi do tego w wyniku restrukturyzacji stratosfery.

 

Pozostawanie na Słońcu wtedy, kiedy nad naszą głową brakuje ochronnej warstwy ozonowej może być bardzo niebezpieczne. Konsekwencje zdrowotne to między innymi nowotwory skóry. Dlatego naukowcy apelują, że konieczne jest opracowanie możliwość detekcji miejscowego ubytku ozonu. Według nich tego typu informacje powinny być propagowane wśród ludności cywilnej za pośrednictwem środków masowego przekazu.

 

Jak stwierdzają uczeni, udawanie,  że  nie ma problemu z ozonem jest nieodpowiedzialne. Krasowski zauważył, że szczególnie nad Białorusią ubytek ozonu był szczególnie zauważalny na wiosnę tego roku. Wtedy było go średnio o 35 procent mniej niż zwykle. W całym 2012 roku do tej pory wyniki odczytów poziomu ozonu wskazują, że jest go mniej o 3-7 procent niż obserwowana poprzednio norma.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

Do Polski dotarł huragan

Do Polski dotarł huragan eksLeslie a już następny Nadine będzie kierował się nad Islandię i Europę, szczególnie północną. Leslie spowodował ogromne opady śniegu na Islandii. Tegoroczna zima może być bardzo ciekawa.

Portret użytkownika szaman

Aktywność słoneczna jest

Aktywność słoneczna jest bardzo niska jak na środkową fazę szczytu. To badzo ciekawy temat, bo jeżeli dojdzie do uspokojenia Słońca  już w 2013 roku, może to oznaczać , że wchodzimy w kolejną małą epokę lodowcową.Zauważmy, że natychmiast po całkowitym uspokojeniu Słońca w 2008 roku zimy stały się bardziej ostre, szczególnie w Azji. 

Portret użytkownika syriues

mogliby napisac o zanikaniu

mogliby napisac o zanikaniu rownowagio na ziemi,ze czlowiek stal sie zjadaczem informacji i nie lubi walczyc o dobor bo lubi nie narazac sie na bol.Mysle ze czlowiek nie moze sie bac,nie wolno mu.A rownowaga tak czy siak i tak przyjdzie,Wyginiemy tylko dlatego ze nie potrafilismy jak nasz ojciec walczyc i dokonywac odpowiednich dzialan,Jestemy leniwymi duszami ktore sluchaja bredni z internetu,Nawet jezeliby tu napisali i by tak bylo ze 2 miliardy osob umarlo yto nadal bysmy o tym pisali ze strachu przed tym ze nie jestesmy w stanie bronic dobra w sprawiedliwym wtscigu,Nie pozwolcie by zlo wygralo i dostalo zloty medal.To wy kreujecie wynik i wielu za dobro dalo swoje cialo ale duszy nigdy nie sprzedalo

Strony

Skomentuj