Dziury koronalne na Słońcu spowodują burzę magnetyczną na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Aktywność słoneczna pozostaje od dłuższego czasu na znikomym poziomie, ale to nie oznacza, że jesteśmy zupełnie pozbawieni zjawisk solarnych. Naukowcy spodziewają się dzisiaj sporej burzy magnetycznej wywołanej przez dwie dziury koronalne, które emitują strumienie naładowanych cząstek. Dzisiaj Ziemia powinna znaleźć się pod ich wpływem.

 

Należy się spodziewać nagłego wzrostu prędkości wiatru słonecznego. Cząstki elementarne wypływające ze Słońca powinny zacząć docierać jeszcze dzisiaj i potrwa to przynajmniej do jutra. Potem dziury koronalne przemieszczą się na tarczy słonecznej i nie będą się już znajdowały na wprost Ziemi. Wtedy geoefektywna może być kolejna, trzecia z dziur, która obecnie dopiero się wyłania.

Dziury koronalne nie stanowią wielkiego zagrożenia, ale czasami mogą prowadzić do pewnych problemów na Ziemi. Jednak wywoływane przez nie burze magnetyczne, są zjawiskiem, które może prowadzić do zakłócania systemów satelitarnych i komunikacji radiowej. Niektórzy moga też mieć dzisiaj gorsze samopoczucie, ponieważ podczas burz magnetycznych nasze ciało reaguje na to zjawisko. Zakłócenia ziemskiego pola magnetycznego powodują zauważalny wpływ na ludzki układ krwionośny. Podczas burz magnetycznych zwężeniu ulegają na przykład kapilarne naczynia krwionośne.

Dodatkowo warto zauważyć, że jeśli burza będzie odpowiednio intensywna może też być widać przepiękne zorze polarne i to znacznie bardziej na południe niż zwykle. Aby zorze dało się zobaczyć w Polsce, indeks planetarnych fluktuacji magnetycznych Kp powinien wynieść 6 lub więcej. Obecny poziom tego parametru można zobaczyć na powyższym grafie. Eksperci przewidują, że czeka nas średniej wielkości burza magnetyczna G1, ale szacunki te mogą nie znaleźć pokrycia w rzeczywistości i nie można wykluczyć także silniejszego zjawiska.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika nikt-xxx

Najmocniej przepraszam "media

Najmocniej przepraszam "media głównego nurtu". Dziś zdarło mnie w stanie wyspanym o 6:30. Szok normalnie. Cały dzień buzuję energią. Koncentracja super. Jeśli tak ma wyglądać "zły wpływ" burz, to proszę o więcej (byle z umiarem).

Portret użytkownika Zachachariasz

Ta burza magnetyczna przesyła

Ta burza magnetyczna przesyła nam przez pięć dni atrybut Boskiej mądrości - Inteligencja. Dwa tygodnie temu była to Świadomiść. Za dwa i cztery tygodnie kolejne dwa artybuty Boskiej mądrości. Każdy skożysta w stopniu zależnym od niego samego. Jeśli ktoś np. ma wysoką inteligencję to skorzysta w stopniu wyższym w porównaniu do tego kto ma ją małą.

Strony

Skomentuj