Kategorie:
W połowie września tego roku, wielkość uformowanej nad Antarktyką dziury ozonowej osiągnęła jedynie 18,78 mln kilometrów kwadratowych. Według Japan Meteorological Agency, to rekordowo niski rozmiar w ciągu ostatnich 30 lat!
Według naukowców redukcję warstwy ozonowej obserwowana w poprzednich latach zatrzymała się ze względu na wysokie temperatury w stratosferze, co zapobiega powstawaniu substancji niszczących ozon. Eksperci zaznaczają, że pomimo faktu, iż obszar dziury ozonowej zmniejszył się w 2017 roku, to nadal pozostaje na wysokim poziomie i pozostaje 1,4 razy większa niż Antarktyda.
Po raz pierwszy dziura ozonowa została zarejestrowana w 1985 roku. Do tej pory największy ubytek ozonu odnotowano w 2006 roku. Wtedy powierzchnia dziury osiągnęła powierzchnię aż 26 mln kilometrów kwadratowych. Według prognoz Światowej Organizacji Meteorologicznej, jeśli obecne warunki utrzymają się to dziura ozonowa może zniknąć całkowicie do 2050 r.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj